Ingen rumble i Virtual Console
Inga vibrationer från Virtual Console
Enligt Computer and Videogames så kommer Nintendo 64-spelen som kommer till Virtual Console inte stödja någon skakfunktion. Detta beror högst troligen på att Nintendos Classic Controller till Wii inte har någon skakfunktion och har därför valt att ta bort stödet helt. Även om man spelar N64-spelen med Gamecube-kontrollen, som då har inbyggd skakfunktion, kommer det inte att skaka.
computerandvideogames.com
Spel,
,
virtual console,
wii,
nintendo 64
36.8°
0Frode Wikesjö
tors. 9 nov 2006, 19:29
25 kommentarer till artikeln
Trist, kommer ju bli som att spela PS3 då. :-(
av Netzach, torsdag 09 november 2006 kl 23:34
känns inte som att jag kommer att sakna det direkt, Rumblefunktionen till N64 var ju ett tillval till att börja med.
av Perforated, torsdag 09 november 2006 kl 23:36
när sony utelämnar skakfunktionen, blir det ett jäkla liv. men inte när nintendo gör samma sak.
skakfunktion är inte det viktigaste. tror många kommer märka det också framöver.
av mh76, fredag 10 november 2006 kl 00:38
dubbelmoral när den är som bäst. nintendopojkar ...
av Komplex, fredag 10 november 2006 kl 01:16
Men hur många hade ens skakfunktion till sin N64? man var ju tvungen att köpa det löst och trycka in i sin handkontroll. Är ju inte direkt frågan om att utelämna en grundfunktion.
av hunden, fredag 10 november 2006 kl 02:30
mh67 & komplex:
Nu vill jag inte verka elak på något sätt men vad är det ni inte har förstått. Classic Controllern är till för att spela spel från Virtual Console. Första gången rumble kom till spel från den samlingen var med Nintendo 64, och då var det i form av ett expansionspack som man var tvungen att köpa.
Så det är inte en fråga om att ta bort en grundläggande funktionalitet som i Sonys fall. Det är verkligen inte en fråga om dubbelmoral. Jag ska väl erkänna att det är lite tråkigt då jag kan minnas åtminstone ett spel som var grymt med rumble.
av Perforated, fredag 10 november 2006 kl 10:39
väldigt många n64 spel hade rumblefunktion, dessutom är classickontrollen dyr så att ta bort den ser jag ingen vits med. Det är ju inte så att de adderar nåt annat istället.
Tycker det är dubbelmoral när man "nästan" hyllar nintendos försämringar men ger sony kilovis med skit för sina.
av Komplex, fredag 10 november 2006 kl 10:47
men.. ps3-wannabe lol! skämta... mern synd för er Wiiare.. det blev ju lite ps3-feeling nu.. stämmningen nere på något sett?
om sanningen ska fram så köper jag nog en ny data istället för ps3 :s
av ReQuaker, fredag 10 november 2006 kl 12:17
Är det dem nya spelen som saknar skakfunktioner? Svar nej.
Är det gammla spel som man som sagt var tvungen att köpa till en stor dosa för att få skakningar med? Svar ja.
Vad är det negativa liksom? Det är ju inte för Virtual Console jag köper en Wii eller?
Sen kan ni sonyfanboys tänka på att ni inte kommer att ha någon rumble i era PS1 och PS2 spel på PS3 heller. Buhu?
av Timson, fredag 10 november 2006 kl 12:27
Känner inte att rumble är särskilt viktigt. Det är ju inte så att man saknar den när man spelar på sin pc direkt.
av park, fredag 10 november 2006 kl 13:05
"dessutom är classickontrollen dyr så att ta bort den ser jag ingen vits med. Det är ju inte så att de adderar nåt annat istället."
Sen när är 279:- för en kontroll dyrt? :/
Annars håller jag med om att det är tråkigt. Det är dock verkligen inte uppe i Sonys nivå. Så gott som alla spel till PS2, xboxs och GameCube utnyttjade rumble-funktionen. Till N64 var det ett fåtal som gjorde det bra. Var väl helt enkelt inte värt det extra priset.
av Newton, fredag 10 november 2006 kl 13:47
Wii är ganska dålig enligt mig.
av ???, fredag 10 november 2006 kl 13:53
???: Så du har provat den? Snälla, berätta om dina upplevelse.
av Netzach, fredag 10 november 2006 kl 14:30
??? är ganska dålig enligt mig.
av Arne Kryll, fredag 10 november 2006 kl 15:07
sen när är 279:- dyrt? det är dyrt! nästan 300 upp emot 400 på sina ställen är inga småsiffror, fast jämför man vad en wiimote och en nunchuck går på så är det ju iof billigt om det var det du mena..
tycker att en kontroll som enbart är tänkt (förmodar jag) för att spela klassiska spel med och som är rätt simpel inte borde ha en prislapp högre än run 150 :-
av Komplex, fredag 10 november 2006 kl 15:07
399 kr för en PS3 kontroll som i stort sett är en PS2 kontroll utan skakfunktion är mycket.
av Timson, fredag 10 november 2006 kl 15:28
nej det är överkomligt du får gyro minus skakfunktionen som tydligen inte är så viktig. runt 800 för wii kontroller är mycket, särskilt om man vill ha en uppsättning om 4st
2700:- + 3*800=5100:- saftigt för den hårdvaran.. för tanken med wii är väll att man skall spela tillsammans eller? Man kan väll inte vifta ensam i mörkret =)
av Komplex, fredag 10 november 2006 kl 17:07
Därför tar kompisen som vill spela med sig sin kontroll med sina sparade Miis och annat i kontrollen, wips se så kul man kan ha.
PS3: 7000:- + 3*400:- = 8200. Saftigt för något som jag redan nu kan få på en 360 eller en PC. Och sen ska du ju ha en tv som kan leva upp till allt en PS3 klarar av att visa. och glöm inte den där fina HD-kabeln.
Sen kan jag ju citera MS och Sony än en gång: "Köp våran konsoll och en Wii."
av Timson, fredag 10 november 2006 kl 17:38
som du kan få på en 360 eller pc ? hårdvaran i ps3 är starkare än dessa, men bortser man från det för pc kommer ju att gå om i utvecklingen, det är faktum. så har vi spelen. många av dem kommer inte dyka upp på 360 eller pc.
en ny tv är inte ett behov för man köper en ps3. rätt dumt att påstå något annat... men att möjligheten finns i hårdvaran är mycket trevligt den dagen då en ny tv börjar bli aktuell. Frågan är bara hur fräsch wii kommer kännas om nåt år eller två när den redan är out of date idag ...
en ny kontroll är ingen ursäkt för att lansera en ny konsoll.
av Komplex, fredag 10 november 2006 kl 21:18
Komplex: Som du ser det ja. Man kan ju vända på saken och säga "ny grafik är inte en ursäkt för att lansera en ny konsoll". Ja me juste det är du som bestämmer reglerna för vad som är en ny konsol. Jajuste. Och ja en del spel på PS3 kommer inte dyka upp på 360 eller PC, men fler spel kommer inte dyka upp på PS3. Alla konsoler har sina exklusiva spel och jag tycker redan 360 är vinnaren på spelfronten... Du tänker säkert "fan vad snabbt man kommer tröttna på Wii, ny kontroll bara" men man kommer ju tröttna exakt lika snabbt på grafiken i PS3, speciellt när man sett grafik som är nästan likvärdig på 360 och PC. Sen är ju Wii inte bara en ny kontroll, bl.a. har den Wlan som gör att man kan köra online vilket man inte kunde på GC. (Förutom på ett spel genom en tillvalsadapter) Jag skulle säga att onlineläge är jävlig viktigt, vad vore Xbox utan sitt onlineläge exempelvis? I längden är det ju onlinelägena och multiplayerspelen som kommer leva vidare, se på hur populärt Halo 2 fortfarande är. Och som multiplayerkonsol tror jag Wii kommer äga PS3 rätt rejält, Nintendo har ju alltid gjort den bästa multiplayern... Och med den mer fysiska kontrollen och Miis tror jag de fortfarande kommer göra det. Så det är mycket mer under huven än du vill tro.
av Orbulon, fredag 10 november 2006 kl 23:13
Redan out of date? Skojar du eller? MinGC hållerän idag. Titta bara på RE4.
Allt som Orbulon är helt och hållet sant. Kan integöra annat än att hålla med. Förutom detmed att 360 skulle ha de bästa spelen.
Men sen kan vi ju ta en titt på priserna igen. Har jag en 360 och vill få ut maximal glädje måste jag betala för Live.
Och på PS3 verkar det ju inte bli bättre. Där ska jag behöva betala massor för att kunna få allt i spelet, ex GT HD.
av Timson, lördag 11 november 2006 kl 00:51
kraft=grafik är det det ni tror? Kraft kan användas till annat också, till att skapa spel med spelkänsla och möjligheter som inte fungerar på mindre kraftfulla system. det tillsammans med lagringsutrymmet öppnar endel möjligheter. om 360 är en vinnare eller inte kan ju diskuteras.. visst endel intressanta spel släpps men inte tillräckligt för att än så länge utse den som vinnare. sålde min xbox efter 1 år, tar det försiktigt innan jag köper en ny. nej kontroll är inte ett skäl att släppa ny konsoll, prestanda ger också spelglädje, tänk att maskinen skall kunna prestera även om 5 år.
nintendo äger sony på multiplayer.. . ? Marioparty eller? de multiplayer spel som vart något att ha på nintendos konsoller har varit icke nintendoutvecklade (goldeneye ex) samma gäller sony, det blir upp till 3e parts utvecklarna..
av Komplex, lördag 11 november 2006 kl 01:29
Komplex: Ja, jag menar tredjepartsutvecklarna. Nintendo har alltid byggt sina konsoler så att tredjepart och dom själva ska kunna göra bästa möjliga multiplayerspel, som exempel hade man fyra kontrollportar redan med N64, singleplayerälskande Sony har ju bara haft två t.om. efter att både N64 och Dreacast släppts med fyra. Först nu med PS3 har Sony lagt in fyra. Nintendo själva gör ju många mer roliga multiplayerspel än Mario Party: SUPER SMASH BROTHERS tillåter jag mig att skriva med versaler, Mario Kart är också riktigt riktigt bra multiplayer, WarioWare, Donkey Konga etc... Att du bara nämner marioparty och golden eye tyder väl på att du inte spelat så mycket nintendo?
Och vaddå prestanda ger nya spelmöjligheter? Det skulle kunna göra det, men det vi hittils sett av 360 och PS3 är det exakt samma sorts spel som görs till dom, fast snyggare. Speciellt på PS3, i dagsläget består spelutbudet nästan helt och hållet av uppsnyggade uppföljare... MGS4, Gears Of War, Halo 3... Allt skulle kunna göras på förra generationens konsoler. Inget fel på snygg grafik, men som det är nu så är kraft i praktiken = grafik. Och Wii har ju tillräckligt med lagringsutrymme för att man ska kunna göra samma saker med Wii-spelen som med 360 och PS3. Bara att expansionerna till de supersnygga spelen tar mer plats och det behövs då hårddiskar på flera gigabyte.
av Orbulon, lördag 11 november 2006 kl 15:44
Och om det nu skulle dyka upp en massa spel med nya spelmöjligheter som inte alls går att göra på Wiis prestanda kan man ju lika gärna vända på det och säga att Wiis kontroll kommer göra det möjligt att göra en massa spel som inte går att göra på 360 och PS3.
av Orbulon, lördag 11 november 2006 kl 15:47
Större delen av VC spelen hade ju inte rumble på sin tid heller, jag tänker på NES, SNES, SUPERGRAFX... att inkludera rumble enbart för n64 vore väl trevligt, men känns inte nödvändigt.
Förövrigt så tror jag classic kontrollern kommer bli THE gamepad. ever.
av S M, söndag 12 november 2006 kl 01:17
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration