"Kutaragi will continue to oversee the entire SCE Group as chief executive officer, and will fully exercise his power to reinforce and further accelerate the development of the PlayStation business," Sony said in a statement.
eurogamer.net
Spel,
,
playstation,
sony computer entertainment,
kaz hirai,
ken kutaragi
36.8°
0Frode Wikesjö
tors. 30 nov 2006, 18:08
17 kommentarer till artikeln
Vem ska nu säga alla korkade saker? :(
av Didrik, torsdag 30 november 2006 kl 18:21
Klart man lämnar ett sjunkande skepp innan det når havets botten.
av pr0nandy, torsdag 30 november 2006 kl 18:43
"The surprise shake-up will see Kutaragi become chairman and group chief executive officer while Hirai takes on the posts of president and group chief operating officer. The change will take effect on Friday."
av kaktus, torsdag 30 november 2006 kl 18:48
joo.. men tänk om det går bra för ps3 då? vi är ju bara i början.. om knappt det..
tycker ändå att det är lite tråkigt, men han kommer ju fortfarande vara kvar hos sony.. trodde först att han skulle försvinna helt :S
gött att få en som kan prata engelska iaf. Kaz är toppen! lite mobbat med "Riiiiidge Racer" bara! lol...
av ReQuaker, torsdag 30 november 2006 kl 18:51
Didrik: Ja det sköter Peter Moore på Microsoft aldeles strålande. faktum är att den enda "Korkade - kommentar - mannen" vi behöver på jorden. Peter Moore!
av Metric, torsdag 30 november 2006 kl 20:02
What? Minns jag fel att jag på en annan site läste att det var mot Kens vilja som han måste byta post?
Bra att man inte kommer ihåg var man läser all skit. ;-)
av Netzach, torsdag 30 november 2006 kl 20:17
Det är väl snarare så att Ken tar ett steg uppåt i hierarkin som ordförande och CEO över SCE group
av count zero, torsdag 30 november 2006 kl 21:19
Metric: Jaha har du nån quote med honom eller? Nej just det tänkte väl det..
av Didrik, torsdag 30 november 2006 kl 21:42
Ingen kan prata om tvspel som den mannen...
Vem glömmer favoriterna
"The PS3 is not a game machine"
"The PS3 will instill discipline in our children and adults alike. Everyone will know discipline."
"Microsoft shoots for the moon. Sony shoots for the sun."
av whuuttheposter, torsdag 30 november 2006 kl 21:42
Oj, en till som måste med.
"If processors of high performance and wide bandwidth like the Cell were linked together without sufficient security, a worldwide system crash could occur with one attack."
av whuuttheposter, torsdag 30 november 2006 kl 21:48
Didrik: Nej det kan jag inte påstå att jag har, men faktum är att den mannen har sagt och säger saker om Bla Nintendo och speciellt Sony som inte alltid är så genomtänkta.
"Nintendo bygger leksaker, vi ser därför inte Nintendo som en direkt konkurrent".
"Sony kommer inte vinna detta konsol-krig med PS3, pga dess höga pris... Och bluray kommer inte bli större än HD-DVD!"
Äkta dynga när den är som värst.
av Metric, torsdag 30 november 2006 kl 23:23
de tycker om disiplin i japan, det är därför de är ninjor =p
jag spekulerar bara men jag tror att disiplin utalandet uppfattas anorlunda i japan än här i väst pga kulturella skillnader. Vet inte om det beror på dålig engelska från kutaragis sida eller dålig översättning från japanska som ställt till det med kutaragis utalanden, fast de kan ju vara rätt roliga att läsa.
Peter Moore har ju också sina stunder, de kanske borde gå tillbaka och syssla med det de gjorde innan, rita chips och kränga dojjor från Reebook, som jag har för mig att herr Moore gjorde innan han kom till MS. Annars är det lite lustigt att se konkurrenter smutskasta varandra
av Kooldplay, torsdag 30 november 2006 kl 23:52
Jo, Metric, Sony är riktiga snitsare på format, *host*betamax*host*umd*host*minidisc*host*
av Phillip, fredag 01 december 2006 kl 01:35
kul att du tar upp andra format de var med och utvecklade som *host* cd *host* 3,5 Diskett *host* DVD *host*
av Kooldplay, fredag 01 december 2006 kl 02:04
Och de som kallar MiniDisc ett misslyckat format har inte gjort sin läxa... Bara för det inte blev någon storsäljare i USA, så kan jag informera om att det gick jävligt bra i Japan, och hyffsat i Europa. I Japan användse fortfarande) i förhållandevis ganska stor utsträcking med tanke på konkurrensen.
Och nej, jag gillar inte Sony, men fakta är fakta.
av Trukkis, fredag 01 december 2006 kl 08:40
Kooldplay: Jo, angående DVD så får vi väl ge Sony cred för att dom DEN gången var lite smarta och gav upp sitt egenutvecklade format MMCD för att stöda Toshibas SD-format som senare blev DVD.
Att MiniDisc är poppis i Japan känns jävligt relevant för oss här i Europa....
av Phillip, fredag 01 december 2006 kl 10:07
Vad är problemet med att de ger ut bra teknologi? De var med och hjälpte till med utvecklandet av DVD formatet så whats the problem?
av Kooldplay, fredag 01 december 2006 kl 21:15
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration