KOTOR MMO äntligen bekräftat
YEEEEEEEEAAA!
Onlineversionen av den stora affärstidningen Condé Nast Portfolio har grävt upp ett riktigt scoop på E3-mässan. I en intervju med EA:s CEO John Riccitiello bekräftades alla KOTOR-fanatikers våta drömmar - ett KOTOR MMO är på gång.Vi citerar portfolio.com:"We've got two of the most compelling MMOs in the industry in development," said Riccitiello. The first title, based on the Warhammer property, will launch soon. "And the one that people are dying for us to talk to them about -- in partnership with Lucas, coming out of BioWare, which is, I think, quite possibly the most anticipated game, full stop, for the industry at the point when we get closer to telling you about it."Does Riccitiello mean the oft rumored Knights of the Old Republic Online? "Yes," he said.För er som missat det köpte EA upp Bioware/Pandemic i fjol. Som det ser ut för tillfället verkar det som att en release kommer att ske någon gång 2009.
portfolio.com
Spel,
Multiplattform
Via
Gamespot
37.0°
0
Lars Lindroth
fre. 18 jul 2008, 00:12
15 kommentarer till artikeln
hurra nu får jag ett xp grindande med robotaktiga npc:er och 12 åringar istället för kotor 3
av pantburk, fredag 18 juli 2008 kl 01:02
JAAAAAA! Jävlar vad jag har längtat:'). Kotor (1) var riktigt epic, så jag har nog varvat det 10 ggr och kotor2 åtminstone 4.
Jag kan lätt tänka mig att tälta för detta spelet. Hoppas verkligen att det kommer till ps3. Är det någon som vet något om det?
av Artic Fox, fredag 18 juli 2008 kl 02:24
Bara PC skulle jag tro.
av vanka, fredag 18 juli 2008 kl 04:18
Ugh, jag är stort fan av de två tidigare spelen och det här är absolut inte vad jag vill ha.
av The Joker, fredag 18 juli 2008 kl 04:34
Tragiskt, att förstöra en sån lysande serie med ett mmo. Tragiskt.
av Richmond, fredag 18 juli 2008 kl 08:18
vet inte vad jag ska tycka. på ett sätt ¤&%#¤& ZOMG GIEF på ett annat "men det var såååå bra som single player"
vi får väl se :) men jag det kommer se nice ut
av Dodo, fredag 18 juli 2008 kl 09:31
Sådan kritik mot MMO. Det är lite synd att folk hatar en genre så mycket eftersom att den involverar andra spelare. Jag menar, för vissa kanske det kan vara roligt att starta en egen karaktär som man sedan ser till att "lvl:a" upp. Refrererar ni alla till World of Warcraft?
Tycker inte att det är tragiskt med ett MMO, tycker det är tragiskt att alla ska hoppa på genren och hindra dess utveckling.
Och pantburk, det är faktiskt inte så många 12-åringar som spelar MMO. WoW är till större delen dominerat av äldre tonåringar och högre åldrar. De flesta yngre anpassar sig däremot ganska bra och man märker inte ens av dem.
Richmond, Förstöra? Vem säger att de inte kommer involvera de tidigare inslagen? Det är ju snarare du och "The Joker" som förstör det med att i förhand, innan något ens är visat klaga och förvisa det.
av Human 2.5, fredag 18 juli 2008 kl 10:53
Det som var bra med KOTOR,(eller en av delarna) var den episka berättelsen, hittills har jag inte sett ett enda MMO med en episk berättelse.
men jaha då KOTOR från spel till arbete (grindning)
Varför gör utvecklarna MMO då?
För att då kan dom ta betalt av folk 1 gång i månaden istället för bara en gång.
av lskr, fredag 18 juli 2008 kl 12:17
Iskr: alla MMO's måste inte innehålla grinding moment, EVE-Online gör det inte, och det är det bästa spelet jag spelat i mitt liv :)
av RaXha, fredag 18 juli 2008 kl 12:24
Precis som bl.a. Iskr sa så är berättelsen det essentiella i Kotor serien, vilket gör att risken för fiasko är stor. Men om EA lägger fokus på berättelsen och inte på massa olika "orelaterade" upp så finns fortfarande möjligheten att spelet blir lyckat. Lägger de allt fokus på de enskiljda uppdragen kan de lika gärna byta namn på spelet till Star Wars Galaxies III.
Även om det är ett MMO så kan man hoppas (lite iaf) på att det kommer att innehåller en singleplayerdel.
av Artic Fox, fredag 18 juli 2008 kl 14:06
YES, Älskar Kotor spelen!
Detta kommer att bli grymt!:D
av klarre, fredag 18 juli 2008 kl 15:38
raxha nu har jag inte spelat mer eve online är steam demot som man hadde i 10 dagar men det kändes som att hela spelet var grind. mina här döda pirater här. kan du utveckla vad du menade att det inte var nått grind.
av pantburk, fredag 18 juli 2008 kl 21:04
haha, kul med bossar.. stå och svinga med lasersvärden i 5 minuter innan de dör... hur har de tänkt här?
och passionerade jedi-dueller med kraftmätningar och värjande... kommer knappast att gå i ett mmo.
Men lite spännande låter det, som alltid med star wars.
Håller med pantburk för övrigt, eve är enbart grind. Men vissa gillar sånt.
av S M, lördag 19 juli 2008 kl 18:59
Star Wars: Galaxies floppade väl ganska hårt så detta kanske blir en revansch
av elfving, söndag 20 juli 2008 kl 02:13
NEEEEEEEEEeeeeeEEEEEEEEEeeeeeeeeeeeeej, inte online!
av bällah, fredag 01 augusti 2008 kl 16:35
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration