Mera Motorstorm
Kikizo gillar Motorstorm
Lanseringsspelen för Playstation 3 har inte fått allt för god press just nu men på Kikizo kan man hitta en väldig positiv fyrsidig artikel om Motorstorm. Det bästa enligt Kikizo är att alla problem som folk hade med det senaste Motorstorm-demot har nu blivit fixade så som långa laddningstider och att det hela gick lite långsamt.
Take the mayhem of Daytona's oval circuit pile-up carnage, the addictive off-road gameplay of a Rallisport and the brilliance of Burnout's speed and crashes, then multiply it all loads and you have merely the foundation of what MotorStorm is. It's a game that comes together so effectively, you have to say 'wow'. It's possibly even better looking that the infamous, stunning target video trailer shown 18 months ago and it plays even better than it looks.
Motorstorm släpps lagom till Europalanseringen av Playstation 3.
games.kikizo.com
Spel,
,
playstation 3,
motorstorm
37.2°
0Frode Wikesjö
mån. 27 nov 2006, 23:37
6 kommentarer till artikeln
Jaha... dags att skaffa ett jobb då kanske...
av MaxMC, tisdag 28 november 2006 kl 00:54
Han kan ju inte på allvar mena att det ser bättre ut en e3 trailern..
av Didrik, tisdag 28 november 2006 kl 01:05
har sett det och det är knappast snyggare än trailern. Inte i närheten faktiskt. Ser OK ut i 1080p men inte så mycket mer.
av Beatnutz, tisdag 28 november 2006 kl 12:10
"Ser OK ut i 1080p men inte så mycket mer."
ser ju vad man vill se ... ser riktigt grymt ut i 720p också (eller 480)
"motorstorm är det ps3-spel som känns mest nextgen, ja kanske det spel som känns mest grafiskt avancerat på någon konsoll överhuvudtaget just nu" som det stod i SP. kan bara hålla med!
av Komplex, tisdag 28 november 2006 kl 15:09
Över lag ser det djävligt bra ut, men det finns lite små-detaljer här och där på bilderna som man undrar över ifall det verkligen inte går att göra bättre efter alla dessa år.
Men grafiken är sekundär. Vad har de sagt om kontrollerna?
av Netzach, tisdag 28 november 2006 kl 17:37
Hoppas verkligen de fixat det sedan Tokyo Game Show. Där var det ruskigt långsamt och osnyggt. Kändes som att köra ett pc-spel på en gammal dator som inte klarar av upplösningen... Var säkert nere i under 15 fps på flera ställen.
av Cifius, tisdag 28 november 2006 kl 23:54
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration