Nine Inch Nails - The Video Game kunde ha hänt
Frontmannen pitchade spelidé för några år sedan
Jag dyrkar mycket av Nine Inch Nails (äldre) musik och även för de som inte gör det borde det vara svårt att bortse från vilken inspirationskälla bandet varit för många musiker och andra under de senaste 20 åren. Frontmannen Trent Reznor, lite av en nörd om jag fattat det rätt, är heller ingen främling för spelvärlden. Alla som spelat Quake och Doom 3 har hört hans alster. Nu berättar Reznor i en intervju att han för några år sedan tillsammans med en annan Nine Inch Nails-medarbetare, Rob Sheridan, lämnade en spelidé till flera större tillverkare, men fick enligt Reznor bara följande svar:Well, it costs so much to make a game, we're really only interested in sequels or movie tie-ins. Synd för Reznors independent-projekt och extremt synd för oss spelare. Jag hade nästan gett vad som helst för att få spela ett spel där Trent Reznor varit inblandad i den kreativa processen.
kotaku.com
Spel,
Övrigt,
Nine Inch Nails,
Trent Reznor
37.3°
0
Kristoffer Arvidson
tors. 9 apr 2009, 15:00
6 kommentarer till artikeln
Vet inte om jag är usel på att läsa mig till fakta, men står det någonstans vad det är/var för spelidé Reznor har/hade?
av Werzion, torsdag 09 april 2009 kl 17:41
Nej, han nämnde det bara i förbifarten när de trillade in på hans spelintresse och samarbetet med id software.
av monsteras, torsdag 09 april 2009 kl 20:06
Fan vad ballt, synd att det aldrig gick igenom. Att de inte försöker igen? :)
av Simon H., torsdag 09 april 2009 kl 21:56
Måste bara påpeka en grej som rabiat NIN-fan: Trents alster hörs inte i Doom 3. Han arbetade på projektet men han backade ur på grund av tidsbrist. Däremot finns det en mod att tanka till Doom 3 som ersätter ljudeffekterna med de som Trent hann producera klart.
NINs gamla trummis Chris Vrenna tog dock över och gjorde ledmotivet.
Nu känns det bättre ;)
av fritzon, torsdag 09 april 2009 kl 23:14
@ fritzon:
Tack, nu lärde jag mig något idag också. :) Får skylla på dålig källa samt att jag knappt spelat Doom 3. Chris Vrenna är ju också rätt vass dock.
av Kristoffer Arvidson, fredag 10 april 2009 kl 11:02
På tal om NIN.. har ni inte sett den kommande nin-iphone-appen så bör ni kolla in detta: blog.wired.com Amazing!
av Simon H., fredag 10 april 2009 kl 21:12
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration