Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Nytt svenskt onlinespel världslanseras idag Lanseringen kommer till och med direktsänds Nytt svenskt onlinespel världslanseras idag I eftermiddag 17:45 skrivs nästa kapitel i den svenska spelhistorien.
Då startar servrarna för MMOG-spelet Dreamlords som under flera år utvecklats av Lockpick Entertainment i Skövde. Spelet som är helt på engelska distribueras uteslutande via Internet och riktar sig mot en global marknad, främst Europa och USA i ett första skede.
Lanseringen direktsänds också på Internet på adressen gandalf.iki.his.se (för att följa sändningen behöver man ha Quicktime installerat)
- Enklast är att jämföra vårt spel med världens mest kända inom genren:
World of Warcraft, även om vi på inga sätt tror att vi kan överträffa
dem. Dreamlords riktar sig till en annan grupp av spelare, en äldre och
mer betalningskraftig grupp som är intresserade av strategispelande
såväl som klassiskt rollspel. Målet är 100 000 spelare inom ett par år
men redan inom någon månad kan vi ha uppemot 10 000 spelare, säger
David Rosén, vd för Lockpick Entertainmen

Själva spelklienten sprids fritt men spelet finansieras via prenumerationer.
dreamlords.com Spel, , dreamlords, pc Tack till David & Magnus
36.9° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
tors. 15 feb 2007, 12:51
9 kommentarer till artikeln
Ekorren
oo spännande....
av Ekorren, torsdag 15 februari 2007 kl 13:12
gnutten
Får ett intryck av ett massivt och avancerat spel. Någon som vet om det kostar och isåfall vad det kostar?
av gnutten, torsdag 15 februari 2007 kl 13:29
Fobmyxeer
Verkar intressant men jag skulle också vilja ha en trial om så bara på tre dagar innan man betalar för det.
av Fobmyxeer, torsdag 15 februari 2007 kl 13:45
Beatnutz
Verkligen, vill också testa men tänker knappast betala för något där till och med tillverkaren säger att dom inte är så bra som Wow, varför ska jag då betala för att få testa innan jag köper?
av Beatnutz, torsdag 15 februari 2007 kl 14:10
BarfJar
jag vet inte hur mycket wow kostar men är inte det där ganska dyyrt?!
av BarfJar, torsdag 15 februari 2007 kl 17:13
Roggo
Hmm.. Att det inte är lika "bra" som WoW är väl bara.. bra?
av Roggo, torsdag 15 februari 2007 kl 18:30
Foshizzle
De MÅSTE väl ändå släppa en trial? Tänker då inte köpa grisen i säcken. "Dreamlords riktar sig till en annan grupp av spelare, en äldre och
mer betalningskraftig grupp..." Vad menar de med det? Att de har tänkt suga en på mer cash än vad Blizzard gör för WOW spelarna?
av Foshizzle, fredag 16 februari 2007 kl 00:14
Pecken
betalar 120kr/månad för wow (1 month subscription)
av Pecken, fredag 16 februari 2007 kl 01:41
nevva
Haha.. Heja Sverige och lycka till.
av nevva, fredag 16 februari 2007 kl 09:33
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration