Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Patapon! Pon Pon Pata Pon! Patapon! Det som har hindrat mig från att skriva om Patapon är just Patapon som jag har spelat helt fanatiskt de senaste veckorna.Patapon är ett spel från skaparna bakom Loco Roco som har charmat PSP-ägare (och senare även PS3-ägare) sedan 2006. Patapon är dock ganska annorlunda än karaktärerna från Loco Roco även om de är charmiga så är de blodtörstiga krigare som inte visar någon nåd när man trummar rätt. Patapon är något så konstigt som ett rytmbaserat sidscrollande rts-spel med ett flertal rollspelsmoment där man guidar sina Patapon-trupper med hjälp att diverse trumkombinationer. Genom att trycka rätt kombination av knapparna på PSPn så ger man order till sina trupper så som att gå framåt, reträtt, attackera etc. Detta låter kanske väldigt simpelt men när man lägger till alla olika sätt man kan bygga sina sina trupper på, finner man ett väldigt djupt spel där det minsta lilla felet kan vara skillnaden mellan att man lyckas eller misslyckas ett uppdrag.Jag drev nog alla i min omgivning till vansinne både när jag spelade detta spel. Musiken i spelet kommer sätta sig på hjärnan och till och med när man går runt på stan så fann jag mig själv nynna på de olika Patapon-melodierna.Mellan alla uppdrag har man möjlighet att kombinera alla resurser man har fått på det olika uppdragen och genom att kombinera dessa kan man "odla" nya Patapon-trupper eller nya vapen/rustningar till sina Patapons. Det är här den största nackdelen med spelet uppenbarar sig. Jag störde mig på gång på gång var att man var tvungen att spela om flera uppdrag bara för att få ihop resurser så man klarar de senare banorna. Man finner sig själv helt enkelt "grinda" för att avancera i spelet, som tur är banorna tillräckligt underhållande att spela flera gånger men det hade varit trevligt med lite mer variation istället för att spela om samma uppdrag flera gånger om.Men det som jag klagar på mest med detta spel har egentligen inte så mycket med själva spelet att göra utan att SCEE valde att sätta fullpris på spelet medan SCEA (Sony i Nordamerika) endast tog 20 dollar (ungefär 130 svenska kronor) för spelet. Så precis som med spel som Virtua FIghter 4: Evolution så får vi betala tre gånger mer för detta spel. Inte att det inte är värt att betala fullpris för spelet men det hade ju varit trevligt att någon gång få se ett gott initiativ från SCEE.Men som avslutning kan jag inget annat än att varmt rekommendera detta spel till alla PSP-ägare det är otroligt charmigt, kul, fängslande och underbar grafik, absolut ett av de bästa spelen till konsolen enligt mig.Spelet släpps till Sony PSP den 7: e mars.Om det är något mer ni vill veta om just Patapon så kommentera på så skall jag försöka svara på era frågor. Spel, Sony
37.0° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
ons. 27 feb 2008, 18:38
12 kommentarer till artikeln
Smack
Kan man hitta filmer på det någonstans?
Vill förstå hur du menar med trummandet och hur trupperna rör sig o så =)
av Smack, onsdag 27 februari 2008 kl 18:43
Andy Poker
har själv kört sönder detta spel de senaste 2veckorna.
Jag har spelat psp mer än min 360, pc, wii tillsammans nu den senaste tiden, och det är mest tack vare Patapon.

Jag utnämnder den till top 3 bästa psp spelet ever.

Första och andra plats får Densha De Go.
av Andy Poker, onsdag 27 februari 2008 kl 18:45
henka
Vad är Densha De Go? såg nån film på ign men fattar fortfarande inte vad det är..
av henka, onsdag 27 februari 2008 kl 19:13
Daniel
Patapatapatapon... Gud jag hade blivit helt sinnessjuk efter fem minuter!
av Daniel, onsdag 27 februari 2008 kl 19:13
Frode Wikesjö
@Henka: Denna reklamen säger väl allt om Densha De Go :)
av Frode Wikesjö, onsdag 27 februari 2008 kl 19:19
Finten
Finns detta spel på PSN? Lite sugen på det till PS3't vetty :)
av Finten, onsdag 27 februari 2008 kl 19:42
Touchstone
Fullpris alltså? Dålig stil av SCEE/Nordisk Film. Lätt argument nog för att försöka piratkopiera spelet. Eller importera iofs. 200 kr inklusive frakt från DVD Box Office.
av Touchstone, onsdag 27 februari 2008 kl 20:28
Julle
Är väl inte alls samma som skapat LocoRoco och Patapon? LocoRoco är skapat inhouse av Sony och Patapon är skapat av Interlink.

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org
av Julle, onsdag 27 februari 2008 kl 20:38
Andy Poker
Densha De Go är ett tågsimulator spel.
Jag vet jag vet, ni tänker hur skoj kan det vara?

Personligen älskar jag annorlunda spel och detta är på topp.

Huvudmålet i spelet är att köra ett tåg, stanna vid utvalda stationer samt att komma i tid, och följa alla hastighets skyltar och dylikt.

Det bästa med denna serie är att först och främst är det otroligt kul att köra, speciellt när man ska stanna vid stationerna (man måste stanna +- 10cm från parrongens framkant, vilket är riktigt knepigt eftersom ett tågs bromsträcka är minst 10ggr längre än en bil). Sen är grafiken på topp, eftersom de används riktiga filmer... för att förstå bättre se länken.

Sen gillar jag personligen att upptäcka denna sida av japan, samt att man får sig en riktigt guidad tur runt tokyo och andra städer...

Jag skulle helt klart rekommendera er dessa spel!

OBS! Länken är från spelet Railfan som släppts till PS3 (enda anledningen jag ska köpa en PS3:a :p) men snarlikt finns på psp
av Andy Poker, onsdag 27 februari 2008 kl 21:24
Andy Poker
För er som e intresserade kolla även in denna film
av Andy Poker, onsdag 27 februari 2008 kl 21:31
Sternis
Otur att man inte har ett PSP. Annars hade Patapon varit ett klockrent val. Verkar vara ett så underbart spel.
av Sternis, torsdag 28 februari 2008 kl 09:11
Skepp Ohoj
Lätt köp! älskade demot och detta gör en bara mer sugen :)
av Skepp Ohoj, torsdag 28 februari 2008 kl 13:22
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration