Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Siren: Blood Curse Lite intryck Siren: Blood Curse Siren: Blood Curse är en remake av den lite bortglömda Playstation 2-klassikern Forbidden Siren från 2004. Forbidden Siren hamnade lite i skuggan av andra skräckspel som Silent Hill och Resident Evil samt att spelet knappt marknadsfördes när det väl släpptes här i Europa. Spelet hade många intressanta idéer men höll inte hela vägen mycket tack vare konstiga kontroller och horribla röstskådespelare.Men nu har det som sagt dags blivit dags för spelet att få en nyrelease på Playstation 2s storebror, Playstation 3. I Europa kommer spelet endast finnas tillgängligt via PSN (i Japan finns det även att köpa på Blu-Ray) och via fyra kapitel. Varje kapitel innehåller tre avsnitt och varje avsnitt tar ungefär 15-30 minuter att spela igenom, dock finns det skäl till att gå tillbaka och spela om avsnitten igen för att gå bättre ranking och hitta gömda föremål som hjälper till att utveckla spelet handling.I varje avsnitt följer man en av de sju karaktärerna som av en eller annan anledning har hamnat i en liten japansk by, Hanuda, där alla invånare har gått och blivit zombies (eller Shibito som de kallas i spelet). I början och i slutet av varje avsnitt får man se en liten sammanfattning på vad som hände i avsnittet innan och en liten förtitt på vad som komma skall i avsnittet efter. Konceptet är inte helt olikt det man kan hitta i nya Alone in the Dark eller allt man ser på TV nu för tiden. Men det passar spelet bra, man skiftar från person till person i varje avsnitt och då kan det vara trevligt att få en liten minnesuppfräschning.
De olika karaktärernas handlingar är, inte helt oväntat, sammanflätade och genom alla karaktärers synvinklar lyckas Siren leverera en ganska intressant berättelse och blev, för mig, den största motivationen att fortsätta spela spelet.Varje avsnitt ger spelaren ett antal olika mål denne måste uppfylla för att klara banan. Dessa mål är ganska specifika och ger inte mycket spelrum att utforska. Kontrollerna är mycket bättre än dem i Forbidden Siren-spelen till PS2 men är fortfarande långt ifrån perfekta. Dock vänjer man sig relativt fort och i de senare episoderna borde man ha koll på hur man skall styra runt sina gubbar i spelet. Man har även slängt in lite SIXAXIS-kontroller för bland annat omladdning av vapen men efter tre försök till omladdning gav jag upp och laddade om genom att använda knapparna istället. En intressant spelmekanik som gjorde att Forbidden Siren skiljde sig från andra spel var deras ”Sight-Jack-system”, vilket innebar att karaktären hade möjlighet att se genom fiendernas eller ens ”vänners” ögon. Något som hjälper en att bättre smyga sig förbi byns alla zombie-invånare, något som är att föredra då direkt konfrontation, om man inte har pistol, brukar sluta med texten ”Game Over”. I början känns det lite mer som en gimmick men mot slutet av spelet var det viktigt att använda, sen hjälper det även till att göra spelet lite extra läskigt vid vissa tillfällen.Vilket väl leder mig till den viktigaste punkten. Det här är får man väl ändå kalla ett skräckspel så är Siren: Blood Curse läskigt? Genom smarta kamerafilter och lysande läskiga ljud blir det lätt obehagligt med jämna mellanrum. Även väldigt skruvade och totalt deformerade zombie-invånarna hjälper till med obehagskänslan. Om man nu gillar japanska skräckfilmer så som The Grudge, Ringu etc... så kan det här vara något för dig. Siren Blood Curse fångar och förmedlar just den där krypande känslan av obehag ganska bra. Om man är mer inne på det här med ”monster i lådan-skräck” typ Resident Evil och filmer som Scream samt Fredagen den 13:e så hittar man inte mycket sådan här.Nedladdningen är runt 600MB per avsnitt och samtliga kapitel kan hittas på PSN från och med den 24: e juli. Priset kommer att ligga runt 100 kr per kapitel – eller ungefär 280 kr för hela spelet. se.playstation.com Spel, Sony Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.0° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
tis. 22 jul 2008, 09:37
2 kommentarer till artikeln
Nandro83
"ett år senare:" Microsoft annonserar att det tidigare exklusiva PS3 spelet siren-blood curse nu även skall släppas till deras konsol xbox-360.

*retas*
av Nandro83, tisdag 22 juli 2008 kl 10:16
KoiKoi
jag har spelet här i min bokhylla...har knappt spelat det.
jag har försökt....men de dåliga röstskådisarna gör mig tokig....
av KoiKoi, tisdag 22 juli 2008 kl 14:01
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration