Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Skate 2 gameplay-trailer Skate 2 gameplay-trailer Foto: Äntligen har det kommit en trailer med riktig gameplay från Skate 2 och det ser helt underbart ut. youtube.com Spel, Multiplattform Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n 37.0° 0 phenomous phenomous
sön. 3 aug 2008, 14:00
20 kommentarer till artikeln
frosse
Ser ingen större skillnad mellan detta och det första Skate. Enda skillnaden verkar vara att man kan ta skateboarden i handen och gå runt typ...
av frosse, söndag 03 augusti 2008 kl 14:11
ReQuaker
Som på tony....underground

Gillade fire-grejen på det spelet... lmao
av ReQuaker, söndag 03 augusti 2008 kl 14:24
sch
Är det gameplay? känns mer som en vanlig trailer
av sch, söndag 03 augusti 2008 kl 14:24
Cifius
Verkar som de sneglat lite på William Spencers moves, speciellt ollien där han tar sats med ena foten i marken.

av Cifius, söndag 03 augusti 2008 kl 15:04
babakabusch
Cifius: Jo men visst :)


av babakabusch, söndag 03 augusti 2008 kl 15:42
DP84
Inte tillräckligt "smootha" animationer :/ De e ju det som gör skateboarding bl.a, att få till cleana "moves". Jag skulle villa se att dom jobbade lite mer med animationerna.
av DP84, söndag 03 augusti 2008 kl 16:05
enkalle
Håller med om att animationera ser stela och ryckiga ut.

Cifius: William Spencer i all ära, men han var långt ifrån först med tricket no comply.
av enkalle, söndag 03 augusti 2008 kl 16:42
emoless
Som nämnt tidigare tyckte även jag det såg lite för stelt ut, såg inte Skate 1 bättre ut när det kom till animationer? Fast det ser säkert bättre ut när man spelar själv =)

Att springa runt själv är precis vad Skate saknade, härligt :)

Ganska nice att kunna dra runt objekt att skejta på också =O
av emoless, söndag 03 augusti 2008 kl 17:36
andreasw
Känns mer som en "expansion" till Skate. Samma spel, nya banor och nya trick?

Cifius: No comply är ett klassiskt trick från åttitalet, inget nytt påhitt =) Dock inte lika vanligt idag.
av andreasw, söndag 03 augusti 2008 kl 17:45
art
Trevligt att de verkar göra staden lite roligare med fler skoj skit att skejta på =)
av art, söndag 03 augusti 2008 kl 17:52
dhan
blir ni besvikna på en trailer som kanske inte ens är från en färdig produkt? ser fram emot detta nåt fruktansvärt då första skate va helt makalöst bra, och nu kan man gå av brädan och flytta objekt!? givet köp.
av dhan, söndag 03 augusti 2008 kl 17:55
Carl Ericsson
Hoppas på lite tricks a la Mike Valley ;)



av Carl Ericsson, söndag 03 augusti 2008 kl 18:44
dr.rosenrosen
håller med dhan här. Trailern visar ju ändå upp nya saker som förhoppningsvis kommer med i spelet. Detta är ett givet köp då Skate1 fortfarande snurrar runt i boxen då och då...
av dr.rosenrosen, söndag 03 augusti 2008 kl 20:06
enkalle
Bara för att man analyserar och kritiserar behöver man inte vara besviken. Tycker att de nya tillskotten till uppföljaren verkar vara precis vad som behövs. Men, med det materialet de väljer att visa upp, färdigt eller inte så ser det bitvis stelt ut och det är klart att det kommer komenteras.
av enkalle, söndag 03 augusti 2008 kl 20:26
pellepropell
Värt!
Detta kommer att bli kul ser jag:)
av pellepropell, söndag 03 augusti 2008 kl 22:39
Beatnutz
Hajjar inte vad ni snackar om, skulle det här inte vara tillräckligt? Vad hade ni väntat er? Det är såna som ni som gjorde att THPS-serien tillslut handlade om allt annat än brädåkning.

Skate's största miss var att man inte kunde gå/springa. Nu har dom fixat det, dessutom verkar det som att man kan påverka miljön genom att dra/knuffa bänkar osv. Det är brilljant!

Angående animationer så tvivlar jag ju starkt på att dom är sämre än i ettan. Ryckiga? Hallå?? Det är YouTube-komprimerat!

Ettan var en revolution. Tvåan blir mästerverket.
av Beatnutz, söndag 03 augusti 2008 kl 23:43
frosse
Så EA tror att dom kan övertyga mig att lägga ytterligare 600 kr på ett spel för att man kan GÅ på ett SKATESPEL? skulle inte tro det. Det får vara bra mycket bättre än det för att jag ska köpa det.
av frosse, måndag 04 augusti 2008 kl 00:04
wehooo
Jösses.
Gnäll.feber.
av wehooo, måndag 04 augusti 2008 kl 06:50
FourTwenty
frosse: det är ju naturligtvis fler saker som är nytt i spelet. Vad hade du väntat dig? Fotbollspel är och förblir fotboll. Varje nytt spel innehåller fixar och småförbättringar men det är lik förbannat fotboll. Vad trött ja blir på folk.

Förresten, i Forza 3 kommer det att finnas ett maskingevär monterat på alla bilar. Bara så det blir värt för folk att köpa ett nytt bilspel liksom.
av FourTwenty, måndag 04 augusti 2008 kl 10:44
Kamelbulle
FourTwenty: Word

Det verkar som att man kommer kunna ta bänkar och flytta på dem osv, det verkar nice!

Men, det ser lite likt ut ettan och lite stelt, men det tyckte jag om ettan förra gången också, detta blir nog bra! :)
av Kamelbulle, måndag 04 augusti 2008 kl 13:04
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration