Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Sony redo att skaka igen? Rumble till SIXAXIS? Sony redo att skaka igen? Sony har länge sagt att rumble var en sak som tillhörde "den förra generationen". Nu verkar det dock som Sony är glada för rumble igen eftersom de nu har kommit överens med företaget Immersion som stämde dem för att de använde skakfunktionerna Sonys Dual Shock II.
GameDaily BIZ contacted Sony Computer Entertainment America for comment, and while the words PS3 and rumble were not used, Dave Karraker, Sr. Director, Corporate Communications did issue the following statement: "We are very pleased to have reached a cooperative agreement with Immersion regarding the use of its advanced vibration technology (haptics technology). We look forward to working closely with them as we explore new and innovative ways to utilize this technology in PlayStation products."

Sony verkar vara glada att utannonsera att de har kommit överens med Immersion för att få framtida Playstation-produkter att skaka igen. Om det nu kommer nya skakfärdiga SIXAXIS-kontroller, vad skall vi göra med våra gamla oskakbara?
biz.gamedaily.com Spel, , immersion, sony
37.6° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
fre. 2 mar 2007, 09:42
12 kommentarer till artikeln
Komplex
Microsoft saknar rörelser, Sony saknar skak. Verkar som Nintendo var de enda som fixade sin kontroll rätt frånstart.

Fast när det kommer till rumble brukar jag oftast stänga av den, blir ju ännu viktigare när man har en trådlös kontroll med batteri att tänka på.
av Komplex, fredag 02 mars 2007 kl 10:22
B. Braun
SIXAXIS-kontrollen är helt underbar utan rumble. Väger ingenting, batterierna räcker förvånansvärt länge... och ja... till slut blev man ju så van vid skakningarna i de gamla kontrollerna att man inte ens kände av dem. Och vad är då meningen med en skakande kontroll?
av B. Braun, fredag 02 mars 2007 kl 10:35
Threepwood
"Stämnde"?
av Threepwood, fredag 02 mars 2007 kl 11:34
nevva
Are you ready to rumble?!
av nevva, fredag 02 mars 2007 kl 11:54
EBE
B. Braun, jag undertecknar!

Jämför man SIXAXIS-kontrollen med 360-kontrollen så går det bara att skratta. 360-kontrollen väger som en blyklump jämfört med SA-kontrollen. Att den sistnämnde dessutom går att ladda med vilken USB-sladd som helst, kamerasladdar osv. osv. gör den mycket mer användarvänlig! Om de nu lyckas få in Rumble i den utan att kompromissa på vikten så mycket så är jag inte den som tackar nej dock.
av EBE, fredag 02 mars 2007 kl 12:26
Netzach
Haha, vilka nerdar, tycka att 3hg plast och elektronik, som man dessutom håller stilla, är tungt. X-D

Aja, för att hålla sig till ämnet: Bra, spelen som inte stödjer det kan ju få uppdateringar för det i efterhand osv...
av Netzach, fredag 02 mars 2007 kl 13:25
Arne
Ge tillbaks rumble!
av Arne, fredag 02 mars 2007 kl 15:45
Perforated
Med rumble så kan Motorstorm kanske bli ännu roligare? Och angående vikten, skaffa ett par hantlar om det besvärar er att hålla några hekto med båda händerna. En kontroll får gärna väga lite, då vet man i varje fall att man håller i den.
av Perforated, fredag 02 mars 2007 kl 16:40
Börje
Varför vill man ha en lätt dosa? Känns ju bara billigt, lite vikt ska dom allt ha.
av Börje, fredag 02 mars 2007 kl 16:53
Metric
Tycker inte det spelar någon större roll om jag ska vara ärlig. Har en "Thrustmaster" gamepad hemma till PCn, och den har ju ingen skak. Ingenting jag kan påstå att saknar. Men om nu kan få en PS3 kontrol med skak, så är det inte dåligt. ;)
av Metric, fredag 02 mars 2007 kl 18:13
Metric
Skriver om sista meningen.

Men om man nu kan få en PS3 kontroll med skak, är inte det dåligt. ;)
av Metric, fredag 02 mars 2007 kl 18:15
Christian H
Sweet, skaket är det enda jag saknar med PS3 nu är den komplett
av Christian H, fredag 02 mars 2007 kl 23:27
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration