Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
The Division försenas till 2015? Rykte The Division försenas till 2015? Långt ifrån klart enligt Gamereactors källa Ett av de spel som såg allra mest lovande ut på förra årets E3-mässa var svenska The Division från Massive Entertainment. Ubisoft som är utgivare av spelet har sagt att det kommer att släppas till hösten 2014, men nu har det dykt upp ett rykte som säger att det inte kommer att komma förrän under 2015. Det är Gamereactor som säger sig ha talat med en anonym källa i utvecklingsteamet. Enligt denna källa är spelet långt ifrån färdigt. Spelmotorn är i princip klar men själva äventyret har knappt påbörjats säger denna källa. "Spelmotorn fungerar bra, den är inte klar men fungerar bra. Själva spelutvecklingen har knappt påbörjats, dock" hävdar källan vi pratat med."Att Ubisoft gått ut med ett 2014-releasedate känns skrattretande om jag ska vara helt ärlig, vi kommer aldrig att hinna släppa The Division i år. Detta är ett stort projekt, vi har väldigt långt kvar..."
Än så länge har varken Ubisoft eller Massive gått ut med något officiellt uttalande kring detta så till dess får vi se det hela som ett rykte.
gamereactor.se Spel, Multiplattform, Rykte, The Division, Massive Entertainment, 2015, försening
24.3° 0 Peter Tjärndal Peter Tjärndal
tis. 7 jan 2014, 14:49
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration