Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tingle till Europa You'll have a gay old time. Tingle till Europa Cubed³ påstår att de exklusivt har fått reda på att Tingle's Rose-Coloured Rupees för Nintendo DS kommer släppas i Europa senare i år. Det lite speciella RPG-spelet har sålt mer än 200,000 exemplar i Japan och fick 33/40 i betyg från den japanska speltidningen Famitsu.Även om man nu älskar eller hatar Tingle, så är det trevligt att se att sådana spel även hittar hit (om nu inte Cubed³ bara luras förståss). cubed3.com Spel, , tingle, nintendo ds
37.0° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
fre. 5 jan 2007, 11:19
2 kommentarer till artikeln
Fobmyxeer
Är 200 000 (snälla, inget kommatecken på svenska) bra för ett spel i Japan? Fördomen är att de köper alla konstiga RPG-spel och det bor ganska många miljoner i landet.
av Fobmyxeer, fredag 05 januari 2007 kl 14:03
Komplex
200 000 ex på en vecka är väl helt okej, beror väl på hur länge det funnits ute. Men storsäljare i japan kan sälja uppemot 1miljon ex över en helg så, ja det kan vara bra men det beror nog på hurlänge det funnits ute vilket jag inte har nån större koll på. Vet dock att det finns bra många ds i japan så marknadsunderlaget är det åtminstonde inge fel på.
av Komplex, fredag 05 januari 2007 kl 22:01
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration