Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
onsdag 30 januari 2013
fortsättning
Sony registrerar BigFest
Har ni fest eller?
Sony har registrerat varumärket något som heter BigFest vilket potentiellt kan vara en Home-liknande tjänst för PlayStation 4. Redan den 6:e februari 2012 så lämnade Sony in denna ansökan men gjordes inte publik förrän tidigare i år. Beskrivningen för BigFest lyder så här: "hosting on-line web facilities for interactive game play; hosting web sites of others for video and computer games or parts of video and computer games created by others on a computer server for a global computer network." "Introduction and social networking services, namely, introducing video game players to each other for the purposes of playing multiplayer games online, participating in online games communities and competitions, and online player networking and social introduction." Enligt beskrivningen låter det ju mer eller mindre som ett avancerat Home med funktioner som utlovades till tjänsten men aldrig riktigt levererade. Värt att nämna också är att registreringen kom från Sony Europas London-kontor vilket är stället där Home kommer från. Även om många spelare skrattar åt PlayStation 3-tjänsten Home så är det väldigt populärt och genererar en hel del inkomster. Så om Sony även denna gång kan leverera något som alla finner underhållande att använda så kanske detta kan bli något vettigt.
37.2°
Fanskapad film om kommande DayZ
After DayZ
I väntan på ett definitivt releasedatum för DayZ kan ni kolla in den här kortfilmen skapad av några fans från CorridorDigital. Den heter After DayZ och bjuder på braaaaiiiins!
39.5°
Läckt film från Osiris
Bakom kulisserna på nästa Prince of Persia-spel?
Strax efter att nyheten om att Prince of Persia har lagts på is så läckte det här klippet ut från Ubisoft Montreal. Klippet är för något som går under kodnamnet Osiris och ser ut att vara kopplat till förra årets läckta bild och trailer som misstänktes vara för något nytt Prince of Persia-spel.
37.5°
Prince of Persia läggs på is
Teamet måste komma på nya idéer först
Chefen för Ubisoft Montreal, Yannis Mallat, nämnde i en intervju med IGN att man har lagt Prince of Perisa-serien på is tills man kommer på några nya idéer. Enligt Yannis så tycker han det är för seriens bästa så det blir något extra speciellt när det väl visas upp. Han nämnde dock att Prince of Persia-fans inte skall vara oroliga då serien fortsätter vara en del av Ubisoft portfölj och att det nog lär dyka upp ett nytt spel förr eller senare. "Ix27m not scared at all for Prince of Persia fans. Wex27ll find something to entertain them with in the future. Prince of Persia is part of Ubisoftx27s portfolio. As a matter of fact, we sometimes iterate on franchises and sometimes we give them time to breathe and time to grow, or time to rest. Prince of Persia is as important as any other franchise for Ubisoft. As soon as we have something to show, we will." Förra året läckte det ut några bilder som verkade vara från något nytt Prince of Persia-spel dock har Ubisoft själva aldrig kommenterat bilderna.
37.2°
Nu finns The Legend of Zelda: Hyrule Historia att köpa
Den officiella tidslinjen och andra Zelda-nördigheter
Nu finns boken The Legend of Zelda: Hyrule Historia äntligen att köpa i engelsk version. Boken innehåller bland annat Zelda-seriens officiella tidslinje, serier, massor av artwork och information om de olika spelen i serien. Självklart beställde jag mig ett eget exemplar så fort jag fick reda på att den släppts. Filmen här ovanför visar "Collectorx27s Edition" som kommer att släppas vid ett senare tillfälle. Den kommer att ha ett läderomslag och guldiga kanter, men i övrigt innehåller den samma saker som den vanliga utgåvan.
45.2°
tisdag 29 januari 2013
Sniper Elite med zombies?
Ser ut som det
Rebellion, utvecklaren bakom spel som Aliens vs. Predator, NeverDead och Sniper Elite V2, släppte i dag en liten teaser-trailer för ett nytt spel. Något namn bjuder man inte på men spelet ser vara ett Sniper Elite-spel fast med zombies. Rebellion har officiellt gått ut och sagt att spelet definitivt har en koppling till Sniper Elite men att det inte har något att göra med det kommande Sniper Elite V2 DLC-paketet. Utan något nytt och självstående. Sannolikt handlar det om någon form av expansion eller sidohandling till Sniper Elite V2 då loggan i slutet av trailern mer eller mindre är Sniper Elite-loggan fast med ett pentagram. Projektet kommer offentliggöras på alla hjärtans dag så då lär vi få veta mer.
37.6°
PC-version av GTA V listat på LinkedIn-profil
Tjohej
Någon gång under våren så kommer Rockstar att släppa Grand Theft Auto V till PlayStation 3 och Xbox 360. Som bekant så har man inte offentliggjort att spelet även kommer att släppas till PC ännu men det råder väl ingen tvivel om att det kommer släppas där förr eller senare. Ett bevis som antyder att PC-versionen redan är på gång är att just den versionen dök upp på en Rockstar-anställds LinkedIn-profil. Kort efter detta uppdagades så plockades PC-versionen bort från profilen men man kan hitta det i Googles cache. Det har ju hänt förut att folk har skrivit fel på sina LinkedIn-profiler så det hela är ju fortfarande inte helt hundra ännu.
45.3°
Trailer för Revolution
Black Ops 2-DLCn
I dag släpptes Revolution för Black Ops 2 till Xbox 360 och här är en trailer för just det DLC-paketet. Ett gäng bilder kan hittas via länken nedan.
36.4°
Ny trailer för SimCity
Fler landmärken om man köper Digital Deluxe-utgåvan
Om man vill så kan man köpa en Digital Deluxe-utgåva av SimCity när det väl släpps. Vad som gör den utgåvan så pass speciell försöker den här trailern svara på. Digital Deluxe-utgåvan av SimCity säljs exklusivt via Origin från och med den 8:e mars.
39.6°
Tre snabba rykten
Sleeping Dogs 2, Uncharted 4, Dead Island 2?
Här kommer tre lite halvt långsökta rykten med liknande teman. Först ut är United Front Games som, med lite tur och hopp, har ett nytt Sleeping Dogs-spel på gång. De söker nämligen en nätverk/multiplayer-programmerare för att jobba på ett spel för nästa konsolgeneration. Några av färdigheterna som efterfrågas är Leader boards, matchmaking, bandbreddsoptimering och onlinelobbys. Man söker även animatörer som förstår sig på stilfulla och överdrivna rörelser. En Physics Engineer vill man också ha och den skall förstå sig på bilfysik. Förra året släppte United Front Games Sleeping Dogs som fick både god kritik och de flesta som spelade det verkade tycka om det. Även om det inte sålde sådär jättebra så känns en uppföljare till det spelet ganska logiskt. United Front Games ligger även bakom bilspelen ModNation Racers och LittleBigKarting men då inget av dessa spel skördat några större framgångar känns det som att de inte ligger så högt på prioriteringslistan om nu inte Sony är där och flåser dem i nacken. www.thesixthaxis.com ------------------------------------------------------------------------ Skådespelaren Graham McTavish är just nu aktuell som dvärgen Dwalin i The Hobbit men innan dess så lånade han ut sin röst till ett antal olika spel bland annat Uncharted 2 där han var Zoran Lazarevic och Uncharted 3: Drake’s Deception som Charlie Cutter. Nyligen twittrade han att han börjat jobba på ett nytt hemligt spelprojekt som han tror nog blir rätt bra. For Gamers...Just back from 1st day on a new project. Very hush-hush, but I think itx27s going to be rather good..... Då han ofta dyker upp i olika spel kan detta ju vara vad som helst men för någon vecka sedan så twittrade han ut det här: @akashpunkfanno1: @grahammctavish When is Charlie Cutter coming back sir? #Supportinyaalways" #Uncharted fans, I will keep you posted!.... Kan dessa två uttalanden vara kopplade? Hoppas kan man ju. Nu lär Sony ju släppa ett nytt Uncharted-spel förr eller senare och med lite tur så är detta den första indikationen att något är på gång. www.thesixthaxis.com ------------------------------------------------------------------------ Det sista ryktet som bubblade upp i dag var att Dead Island kan få sig en riktig uppföljare utöver Dead Island: Riptide. I en intervju som VideoGamer.com gjorde med Deep Silvers creative director Guido Eickmeyer så svarade han såhär på frågan vad framtiden för serien var. "Well, it would be surprising to shut down a franchise after such an outstanding success. What I can tell you at this point: There will be a lot of exciting news for our fans this year." Även detta kan ju i och för sig betyda vad som helst men mer Dead Island känns som det är det hetaste tipset här.
38.3°
Släppdatum för Soul Sacrifice
Lemlästning på Vitan
Keiji Inafunes brutala action-RPG för PlayStation Vita, Soul Sacrifice, kommer släppas här i Europa den 1:a maj. Om man orkar med att förboka och sådant så kan man få en del virtuella prylar samt det japanska ljudspåret. Detta kan man dock köpa separat efteråt om man nu vill det. Men varför det inte ingår i spelet är lite märkligt men livet är ju lite märkligt ibland.
37.6°
Disney stänger ner Junction Point
Epic Mickey-utvecklaren stänger dörrarna
De senaste dagarna har det gått ett antal rykten om att allt inte riktigt stod rätt till hos Epic Mickey-utvecklaren Junction Point. I dag bekräftades det då Disney nu har offentliggjort att man stängt ner studion. Junction Point släppte Epic Mickey 2: The Power of Two förra hösten och det fick ett ganska ljummet mottagande av spelpressen. Spelet sålde inte heller särskilt bra vilket sannolikt är en av anledningarna till att Disney valde att dra ut proppen nu. Junction Point grundades av Deus Ex-skaparen Warren Spector och vad han samt alla andra anställda skall göra nu är oklart.
33.0°
Crytek plockar upp Vigil Games-anställda
Öppnar upp ny spelstudio i USA
Både Darksiders och utvecklaren bakom spelet, Vigil Games, lyckades inte hitta någon ny ägare efter THQ auktionerade ut dess tillgångar för någon vecka sedan. Men Crysis-utvecklaren Crytek öppnade nyligen upp en ny studio, Crytek USA, i Austin, Texas som består av 35 före detta Vigil Games-utvecklare. David Adams, som är en av grundarna av Vigil Games, kommer leda studion. Det skall bli spännande att se vad denna nya spelstudion kan komma upp med för skoj. Crytek klargjorde dock att de inte kommer jobba på något nytt Darksiders spel då den licensen fortfarande är till salu.
40.4°
iOS/Android Tänk om Pac-Man faktiskt vägde något
I denna inofficiella versionen gör han det
Stabyourself.com har gjort en fysisk variant på Pac-Man kallad Not Pac-Man till PC/Mac som Gizmodo skrivit om förut. I Not Pac-Man väger Pac-Man ett okänt antal kilo och beroende på styrsättet du väljer behöver du rotera, tilta eller röra skärmen för att få Pac-Man dit du vill. En läsare av Gizmodo gjorde sedan en port av spelet till Android/iOS (Jailbreakad iOS tydligen) som man kan ladda hem. Jag har inte hittat länkarna ännu men de går nog hitta om man söker lite. Jag kan tycka att spelet verkar vara en ganska kul variant av spelklassikern och vi får hoppas att Namco inte blir allt för sura över tilltagen.
38.1°
Vad är nytt i Deadly Premonition: Director's Cut?
I dag dök det upp tre klipp som visar vilka förbättringar som gjorts i Directorx27s Cut-versionen av Deadly Premonition som beräknas att släppas under mars månad. Bland annat så har man slängt in en ny prolog, förbättrat kontrollerna, balanserat svårighetsgraden och förbättrat kartan i spelet.
37.4°
Premiär för Fragzone
Nytt videomagasin från FZ
Våra vänner borta på FZ.se hade i går kväll premiär för sitt nya videomagasin, Fragzone. I det första avsnittet så pratas det om spelåret 2013, man besöker Josef Fares under utvecklingen av Brothers: A Tale of Two Sons och snackar Starcraft 2: Heart of the Swarm. Avsnittet är runt 40 minuter långt och kan beskådas här ovan.
39.2°
Frostbite till Mac?
Sannolikt
Det verkar som om DICE planerar att göra sin Frostbite-motor kompatibel med Mac. Den svenska utvecklaren söker nämligen folk till ett arbetslag vars mål är att se till att Frostbite kan köras på Mac. Så om detta är något för dig så kan du ansöka till tjänsten här. Annars kan man not se fram emot att få spela många EA-spel även på Mac om något år.
40.5°
Idag startar betan av Crysis 3
Spana in Hunter Mode och Crash-Site Mode
Idag startar multiplayerbetan av Crysis 3 och i den här videon berättar producenten Mike Read om de två spellägena som finns med i betan - Hunter Mode och Crash-Site Mode. The Crysis 3 beta will be available on Xbox 360, PS3 and PC. It also includes the New York Feed, "a new in-game social feed that will showcase the accomplishments of gamers and their friends while offering dynamic challenges to complete".
38.2°
Europeiska Virtual Console-spel går långsammare än i USA
Folk är arga på 50 hz
Nintendo har precis smygstartat sin Virtual Console till Wii U och nu har folk börjat bli lite småarga på Nintendo. Det har nämnligen uppdagats att Virtual Console-spel i Europa körs i 50 hz medan övriga världen får spel som går i 60 hz. Det som händer med spelen som körs i 50 hz är att de "spelas upp" långsammare än vad som från början är tänkt både vad gäller bild och ljud. Är man en van retrospelare i Euoropa så borde man inte uppleva någon skillnad med hur spelen var på Nes-tiden. Då var nämligen alla europeiska TV-apparater gjorda för 50 hz och således kördes också spelen i den frekvensken medan övriga världen fick spel som gick i 60 hz. Men i dagens TV-apparater finns inte längre den här begränsningen kvar och det folk nu är arga på är att Nintendo ändå väljer att behålla 50 hz på de europeiska VC-spelen. Spelen är ju ändå gjorda med 60 hz i åtanke. En namninsamling har startats upp för att få Nintendo att ändra på detta (eller i alla fall göra så att man kan välja själv). Själv bryr jag mig inte så mycket. Jag är van vid 50 hz och tycker att det funkar bra även om spelen från början inte är gjorda för det. Vad säger ni själva? Går det för långsamt och varför tror ni att Nintendo väljer att fortsätta med 50 hz i Europa?
39.9°
Trailer från Hitman: Trilogy
Tre spel i ett
På fredag släpps HD-samlingsboxen Hitman: Trilogy och i den här videon får vi en Samlingen innehåller de tre spelen Hitman 2: Silent Assassin, Hitman. Contracts och Hitman: Blood Money i uppfräschad HD-grafik.
39.0°
Datum för rabatterade Virtual Console-spel
Skynda att fynda
Förra veckan berättade Nintendo att de under våren kommer släppa Virtual Console till Wii U. Men redan nu har de smygstartat det hela och startat upp någonting som de kallar för Wii U Virtual Console Trial Campaign som innebär att de varje månad fram till och med augusti släpper ett Virtual Consolespel till ett kraftigt rabbaterat pris (3 kronor styck). Nu har de amerikanska datumen för dessa spel offentliggjorts. Jag har inte sett några europeiska datum ännu, men det borde vara ungefär samma datum som i USA. Balloon Fight (NES): Nu - 21 februari F-Zero (SNES): 20 februari - 21 mars Punch-Out!! Featuring Mr. Dream (NES):20 mars - 18 april Kirbyx27s Adventure (NES): 17 april -16 may Super Metroid (SNES): 15 maj - 13 juni Yoshi (NES): 12 juni - 11 juni Donkey Kong (NES): 15 juli - 13 augusti Ännu finns det inget datum för när Virtual Console-butiken kommer att släppas på riktigt, men Nintendo har sagt att det kommer att ske någon gång under våren.
39.0°
måndag 28 januari 2013
Kompositören bakom Heavy Rain har avlidit
R.I.P.
Kompositören Normand Corbeil som bland annat låg bakom musiken i Heavy Rain har avlidit i sviterna av cancer 56 år gammal. Han skapade även musiken till Indigo Prophecy och jobbade med studion bakom spelets nästa projekt Beyond: Two Souls. Normand Corbeil var också nominerad till en Emmy två gånger för musiken i filmerna Hitler: The Rise of Evil and Human Trafficking.
28.1°
Nya bilder från GTA V
Del av förbeställningskampanj
I USA har GameStop dragit igång med en kampanj för att fiska förbeställningar av GTA V och i och med den har två nya artwork avslöjats som ni kan se till höger. Nu hoppas vi att RockStar snart kommer med ett definitivt releasedatum. När vi ändå är inne på ämnet GTA V kan vi också tipsa om ett kul projekt som några fans håller på med. Utifrån trailers och bilder har de börjat snickra ihop en karta över staden i spelet. Ni kan kolla in hela bilden nedan.
45.2°
ESL satsar på Dota 2 och Counter Strike: GO i år
Stora prispengar
Electronic Sports League, ESL, satsar över 300 000 US-dollar i prispengar på Dota 2 och Counter Strike: Global Offensive i år. De två spelen kommer att vara en del av den nya E-sportsatsningen EMS One där spelare från Europa under fyra säsonger får kämpa om 156 000 dollar per spel. Matcherna kommer att streamas via ESL TV.
42.3°
Nästa månads PlayStation Plus-erbjudanden
Sleeping Dogs!
I dag så avslöjade Sony vilka spel man kommer få tillgång till om man är PlayStation Plus-medlem nästa månad. Först ut är spelen Sleeping Dogs, Quantum Conundrum och F1 Race Stars som alla blir tillgängliga, utan extra kostnad, den 6:e februari. PlayStation Vita kommer också få två nya spel och dessa är WipEout 2048 samt lysande Lumines Electronic Symphony. Spelen som försvinner ut ur PlayStation Plus-katalogen nästa månad är BioShock 2, Ratchet and Clank All 4 One, Cubixx HD, Jet Set Radio och Pinball Arcade. Så se till att plocka dessa innan de försvinner om man nu är sugen.
41.5°
Nytt klipp från BioShock Infinite
Fiktiv dokumentär om Columbia
Irrational Games bjuder här på ett nytt klipp från BioShock Infinite som är en påhittad dokumentär om Bioshock Infinites svävande stad, Columbia.
43.4°
iOS MAME är tillbaks igen i Gridlee
I spelet dolde det sig en överraskning
En del kanske minns iMAME som var på tillfälligt besök på App Store 2011. I denna arkademulator fanns ett antal obskyra spel som ingen egentligen brydde sig så mycket om. Det alla brydde sig om var att spelet hade en ROM-katalog som det gick ett stoppa andra ROM-filer i och köra. Detta gjorde iMAME mycket intressant för de som har sådana filer undansparade. Men Apple tyckte väl inte detta var så bra så iMAME vinkade glatt hejdå efter några dagar i rampljuset. Sedan dess har det var lugnt på MAME-fronten. Tills Gridlee dök upp häromdagen. Spelet använder sig av MAME4iOS v1.3 för att kunna köra och historien hade väl tagit slut där om inte spelet hade haft en katalog som det går att... stoppa in ROM-filer i. Detta i sin tur leder till att man kan välja "annat" spel istället för Gridlee vid uppstart. MAME4iOS v1.3 är samma sak som MAME 0.139u1 och det är en betydligt bättre version än den som iMAME använde sig av. Gridlee kostar ingenting och vill man prova en bättre emulator än iMAME så bör man nog ladda hem Gridlee innan Gridlee också vinkar hejdå.
38.2°
Bilder från Kingdom Hearts 1.5 HD Remix
Musse och dragkedjor
Square Enix släppte nyligen ett gäng bilder från Kingdom Hearts 1.5 HD Remix och de kan beskådas här i galleriet. Square Enix har fortfarande inte sagt om spelet kommer släppas här i Europa men förra veckan så postade en röstskådespelare en bild från en inspelningssession som antydde att man jobbar för fullt på att översätta spelet till engelska.
37.9°
Gameplay från Revolution
Black Ops 2-DLCn
Här har vi några gameplay-klipp från multiplayer-banorna (förutom Hyrdo) som följer med det nya DLC-paketet för Black Ops 2, Revolution. Revolution släpps till Xbox 360 i morgon och lär dyka upp till PlayStation 3 samt Windows någon månad senare. Ett antal bilder från dessa banor kan hittas via länken nedan.
34.2°
Köp en ovanlig rörelsestyrd stolkontroll till Nes
Kontrollera likt en boss
Just nu ligger det uppe en auktion på eBay där det säljes en speciell stol som används för att styra Nes-spel. Enligt säljaren är detta en original-prototyp från Nintendo och tydligen ska det bara finnas fem stycken sådana över hela världen. Stolen är speciellt anpassad för flyg- och bilspel och du styr genom att luta dig åt sidorna eller framåt och bakåt. Start, select och A och B-knappar finns på handtagen. Just nu ligger priset på 600 dollar så vill du ha en ascool rörelsestyrd stol som var långt före dagens "motion-prylar" så kanske det kan vara värt att slanta upp. Videon som finns inbäddad i det här inlägget visar en liknande stol fast med lite annorlunda design än den som säljs på eBay.
38.6°
Trailer för piXL
Ett skånskt Dreamhack?
Under påskhelgen (28:e till 31:e mars) så arrangeras det ett stort LAN-party på Malmömässan här nere i Skåne. Jippot heter piXL 2013 och innehåller LAN-party, esport-turneringar, retrospelsutställning, cosplay och mycket mer. Priset för en plats för sig själv och sin dator eller konsol ligger på 745 kronor och om man vill ha lite mer plats så kan man köpa sig en större plats för 1145 kronor. Vill man bara hänga på stället så kostar det 425 kronor för alla dagar eller 150 för ett dagspass. Biljetter kan köpas här. Arrangörerna hoppas att piXL ska bli ett årligt evenemang för allt som berör spelkulturen i Öresundsregionen.
42.2°
Bungie ersätter defekt Halo 4-kopia
Good guy Bungie
Bungie har tagit till sig "kunden har alltid rätt-konceptet" och gett ett av sina fans en ny kopia av Halo 4, ett spel som Bungie som bekant inte ens utvecklade. Bungie fick ett brev från en person som grät lite över att han hade fått Halo 4 i present, men att skivan var defekt och oläsbar av konsolen. Personen har uppenbarligen missat att det nu är 343 Industries som har hand om Halo-serien samt att Halo 4 är utvecklat av 343 och inte Bungie. Men Bungie tog tillfället i akt och passade på att få ut lite härlig PR från denna situation med den här videon som svar till personen som skickade brevet.
44.4°
Wreck it Richard
Hotline Miami-karaktären hälsar på andra spel
En rätt snygg animation där någon har tagit karaktären från det svenskutvecklade spelet Hotline Miami och slängt in den i ett några spel från förr.
38.9°
Släpptrailer för Dead Space 3
Som släpps nästa vecka
Om en dryg vecka så släpps Dead Space 3 här i Europa och för att öka hypen en aning så har EA släppt en ny trailer för spelet. Om man vill prova spelet själv så finns det ett spelbart demo på både PSN och XBL.
39.0°
Killzone Mercenary visas upp snart?
Verkar så
Det ryktas om att Sony inom kort kommer bjuda på mer information om Killzone-spelet för PlayStation Vita, Killzone: Mercenary. På onsdag förväntas embargot för spelet att lyftas men redan nu har en polsk speltidning slängt upp några minimala bilder från spelet som kommer pryda tidningens framsida. Trots sina två spakar har PlayStation Vita inte haft något vettigt FPS-spel, förhoppningsvis kommer Killzone: Mercenary bli det första.
38.1°
söndag 27 januari 2013
Remedy söker folk till next gen-spel
Igen
För ganska precis ett år sedan skrev vi en nyhet om att Remedy sökte folk till ett framtida AAA-spel. Sedan dess har det spekulerats i omgångar ifall ett nytt Alan Wake är på gång. Nu söker de åter igen medarbetare för ett icke utannonserat AAA-spel och ett iOS-spel och lockar med en liten video från kontoret. "We are continuously expanding and are looking for talented folks to join both our Digital and AAA teams. If you have a passion for mobile and tablet game development or AAA is more your thing, apply for either our unannounced iOS project or our unannounced AAA project for future generation consoles." Nu börjar vi bli ganska nyfikna på vad det är Remedy har på gång. Vilka positioner som efterfrågas hittar ni efter hoppet.
40.4°
Polisen stormade Call of Duty-kväll
Livet är hårt i Lund
Beväpnade polispatruller stormade i måndags kväll en bostad i Lund. Inne i bostaden hittade polisen ett gäng ungdomar som hade samlats för att spela lite Call of Duty. Kvällen började med att både stämningen samt volymen var på topp, så pass att när en av ungdomarna blev skjuten inne i spelet så slängde han sig ner på golvet och skrek på hjälp. Ett av fönstren var öppet och hjälpropen hördes ute på gatan där några förbipasserande larmade polisen. Kommissarie Stephan Söderholm säger till Sydsvenskan: -Vi fick larm om att folk skrek på hjälp i huset och det kunde tolkas som ett personrån. Istället handlade det om några pojkar där spelet gått lite överstyr. Tio minuter senare stormade runt tio beväpnade poliser lägenheten som tog ut ungdomarna ur huset och beordrade dem att lägga armarna över huvudet samt lägga sig på marken. Det dröjde inte länge innan situationen var utredd och ungdomarna kunde gå tillbaka in i huset och fortsätta spela Call of Duty, dock stängde de fönstret. Förutom att ungdomarna sannolikt fick till en sjuhelvetes Facebook-post tack vare den här situationen så lär de nog också komma ihåg att tagga ner entusiasmen en aning nästa spelkväll.
62.7°
lördag 26 januari 2013
Hemmasnickrad StarCraft II-machinima
Starcraft: Rebirth of the Swarm
Här har vi en machinima-film som heter StarCraft: Rebirth of the Swarm och tog skaparen, CrainyCreation, ungefär två och ett halvt år att göra. Ovan kan man beskåda trailern och själva filmen, som är runt 60 minuter lång, kan hittas efter hoppet.
38.2°
Animerad introduktionsfilm inför Sly Cooper: Thieves in Time
Tjohej
Sly och gänget är snart tillbaka med Sly Cooper: Thieves in Time som släpps här den 27:e mars. Innan dess kan man spana in den här animerade kortfilmen som Sony släppte i dagarna.
38.0°
Radiostyrt flygplan med Splinter Cell: Blacklist
Om man köper specialutgåvan
Ubisofts kommande Splinter Cell-spel till Xbox 360 och PlayStation 3 kommer få sig en rätt saftig specialutgåva. Specialutgåvan för Splinter Cell: Blacklist kommer nämligen att innehålla ett radiostyrt flygplan. Annat man kan hitta i denna utgåva, förutom spelet då, är serietidningen Splinter Cell Echoes, en affisch, en exklusiv co-op-bana samt Upper Echelon Pack som innehåller en karta och lite föremål som man kan använda inne i spelet. Än så länge är denna specialutåva endast bekräftat för släpp i Nordamerika men sannolikt lär den dyka upp här också. Splinter Cell: Blacklist släpps till PlayStation 3, Xbox 360 och Windows den 23:e augusti.
39.1°
fredag 25 januari 2013
Coola replayfunktioner i Heart of the swarm
Låtsas att du är proffs
I en uppdatering för Heart of The Sworm-betan har en del nya trevliga replay-funktioner introducerats. Replays är nu inte bara till för att titta på. Det går nu också att återuppta elle hoppa in ett spel via en replay. Säg att du och den du spelar med får nätverksproblem och dissar. Inga problem. Det är bara att hoppa in i replay och återuppta spelet, antingen precis där det slutade eller vid någon annan valfri tidpunkt. Det går också att hoppa in i andra spelares replays, så exempelvis kan du och en vän också hoppa in i en proffsmatch för att se hur ni hade agerat. Kul funktion!
46.7°
PlanetSide 2 ska in på Esports-arenan
Samarbete mellan Sony och MLG
Snart kommer free-to-play-liret PlanetSide 2 bli en del av Esports-arenan. Sony och Major League Gaming, MLG, har nämligen inlett ett samarbete för att genomföra turneringar och ligor samt skapa ett forum för alla spelare. Bland annat ska spelet dyka upp på MLG Winter Championship i Dallas 15-17 mars.
40.0°
Half-Life portat till Mac och Linux
Originalet
Igår berättade vi att Crusader Kings släppts till Linux. Idag fortsätter de goda nyheterna då Valve lite stillsamt har släppt Half-Life till Mac och Linux via Steam. Keep it up!
48.0°
Global Game Jam är igång
Tighten Up the Graphics on Level 3
I dag drar årets Global Game Jam igång där folk över hela världen samlas bakom sina datorer och utvecklar ett spel från grunden på 48 timmar. I Sverige finns det sex olika platser runtom i landet där folk samlas för att skapa spel bland annat på Högskolan i Skövde, på BTH i Karlshamn och på Kuggen i Göteborg. Som sagt kommer detta pågå hela helgen och kan följas på den officiella Global Game Jam-sidan som man kan hitta via länken nedan. På denna sida kommer man även senare kunna hitta många av spelen som utvecklas denna helg.
39.5°
Tim Schafer till Malmö
Gästar Nordic Game 2013
Den nordiska spelmässan Nordic Game kommer i år gästas av ingen mindre än Tim Schafer som kommer för att prata till branschfolk, studenter och entusiaster som gästar mässan den 22:e och 24:e maj. Så om man vill gå och lyssna på vad denna spellegend har att säga samt träffa en massa människor så kan man registrera köpa biljetter till mässan via länken nedan.
40.9°
Specialutgåva för Resident Evil: Revelations
Endast för Japan än så länge
Den japanska specialutgåvan för kommande Resident Evil: Revelations kommer att komma med ett soundtrack, ID-kortshållare och en klocka. Klockan ser väl helt ok ut och verkar ju definitivt vara mer användbar än en zombie-staty. Vill man köpa denna utgåva måste man betala 42 000 yen (dryga 3 000 kronor) vilket ju är rätt mycket pengar. Det finns även andra specialutgåvor för spelet men alla som innehåller klockan ligger runt 3 000 kronor. Om någon av dessa specialutgåvor även dyker upp här i västvärlden är oklart, skulle inte satsa några pengar på att det gör det dock. Resident Evil: Revelations släpps till PlayStation 3, Wii U, Windows och Xbox 360 den 24:e maj.
36.9°
EA registrerar Battledrome
Vågar man hoppas?
Electronic Arts har registrerat varumärket Battledrome i Nordamerika vilket ju kan leda till något intressant. Battledrome var en del av Metaltech-spelen vilket i sin tur var trevliga mech-spel från det tidiga 90-talet. Med lite tur och en tandborste så kanske även EA har ett jätterobot-spel på gång. Eller så handlar det om något helt annat, vilket nog tyvärr är mer sannolikt. Men hur som helst så är det ju en god ursäkt att passa på och minnas detta spel genom att spana in lite gameplay från Metaltech: Battledrome här till höger.
37.3°
Conan tittar på Atari-spel
Som vi aldrig kommer få se
För någon vecka sedan så ansökte Atari om konkurs och därav passade talkshow-värden Conan Ox27Brien att titta på några av spelen som Atari hade på gång innan de gick i konkurs.
42.4°
Kingdom Hearts 1.5 HD ReMIX till Europa?
Verkar så
Det verkar som Kingdom Hearts 1.5 HD ReMIX håller på att översättas till engelska då personen som har rösten för Roxas, Jesse McCartney, slängde ut en bild på Instagram där han var i en inspelningsstudio med gameplay från Kingdom Hearts 1.5 HD ReMIX på skärmen som han hade framför sig. Till detta skrev han att han håller på att spela in nästa kapitel i Kingdom Hearts-sagan. "For all you x27Kingdom Heartsx27 Fans. Recording the next chapter! #KingdomHearts #Roxas #Gamers." Kingdom Hearts 1.5 HD ReMIX har tidigare endast bekräftats för släpp i Japan och kommer släppas där den 14:e mars. Men det verkar som även vi i västvärlden kommer få detta spel dock har Square Enix själva inte bekräftat det ännu. Kingdom Hearts 1.5 HD Remix är en samling för PlayStation 3 som innehåller spelen Kingdom Hearts Final Mix och Re:Chain of Memories i HD samt med trophy-stöd. Det innehåller även uppskalade versioner av mellansekvenserna från Nintendo DS-spelet Kingdom Hearts 358/2 Days som man kan titta på.
38.2°
Första bilden på Dreamfall Chapters
Marcuria på hösten
Här har vi det första visuella livstecknet rån Ragnar Tornquist och Red Thread Games kommande Dreamfall-spel, Dreamfall Chapters. Förutom denna bild så avslöjade man på sin officiella hemsida även några nya detaljer om denna fortsättning på Dreamfall: The Longest Journey. Spelet kommer än en gång utspela sig i den magiska staden Marcuria men ett antal år efter händelserna i Dreamfall: The Longest Journey. Red Thread menar att saker och ting har ändrats en del sen dess men exakt vad vill utvecklarna fortfarande hålla hemligt. Spelet kommer även utspela sig under alla årstider och som man kan se på bilden är den från hösten. Mycket mer än så ville de inte avslöja just nu men däremot lovar de att massvis med information kommer dyka upp "mycket snart", vad nu det innebär återstår att se.
40.2°
Downton Abbey till Super Nintendo
Skojprojekt
Vi har tidigare ett flertal gånger sett folk som tagit kända filmer eller serier och gjort om dem till rollspel från 16-bits-generationen. Nu är det nästan dags igen då någon har tagit den brittiska TV-serien Downton Abbey och tolkat om det till ett äventyrsspel till Super Nintendo.
38.7°
Veckans snabblänkar
Ny vecka, nya länkar, ny skärmdump
* Five approaches to x27goodx27 violence in games * Too Human Wiped From Existence on Xbox Live * Demon’s Souls’ creator looks back at the making of an RPG classic * 6 NORTH KOREAN VIDEO GAMES FULL OF CRUDE CARTOON VIOLENCE * More Hope for Final Fantasy Versus XIII. I Guess? * Bioshock Infinite altered after “conversations with religious people on the team” says Levine * Zeboyd teases On the Rain-Slick Precipice of Darkness 4 * Here Are A Bunch Of Wonderful Left 4 Dead 2 Mods Courtesy Of Steam Workshop * The Hierarchy of Video Game Haters * Playstation Accounts Can Now Be Used To Create Bungie.net Accounts * Sony Does Awesome PR Job with PlayStation Prince Harry * The PlayStation 4 Has A New Controller, Fancy User Accounts And Impressive Specs (So Far) * Watch This Guy Laugh In The Face Of DmCx27s Highest Difficulty * GTA: Vice City Coming To PSN Next Week * Och så en hamster for old timesx27 sake
37.2°
torsdag 24 januari 2013
Spela Chivalry: Medieval Warfare
Gratis att spela via Steam denna helg
Det trevliga riddarspelet Chivalry: Medieval Warfare är just nu helt gratis att spela via Steam. Det är via Steam som man kan ladda ner och spela det utan att punga upp en endaste krona, i alla fall fram till nu på söndag. Denna helg erbjuder man också 50 % rabatt på spelet om man nu är sugen på att köpa det.
40.3°
Luigis Mansion: Dark Moon får multiplayer
Skräckigt tillsammans
Luigis Mansion: Dark Moon kommer att smyga in på 3DS i mars och idag avslöjade Nintendo att det kommer finnas med ett multiplayerläge som ni kan se i den lilla trailern. I Hunter Mode kommer man kunna vara upp till fyra spelare (online eller lokalt) och tillsammans ska man "rensa våningar" på spöken och ta sig upp i ett torn. Högst upp i varje torn finns en bossfight som man måste klara av för att ta sig vidare.
38.6°
Köp God of War: Ascension och få tillgång till Last of Us-demo
Fast inte vid release
Den 15 mars släpps God of War: Ascension och på köpet kommer lite godis, nämligen ett demo av The Last of Us. En direktlänk till demot på PSN kommer att finnas i GoW-menyn, dock inte direkt när GoW släpps. Ett releasedatum för demot kommer att utannonseras senare.
37.8°
Releasedatum för AC 3: King Washington
Februari gäller
Den 19 februari kommer tilläget King Washington till Assassinx27s Creed 3 att släppas till Xbox 360, PS3 och PC. Priset landar på 9,99 US-dollar eller 800 microsoftpoäng. I tilläget får vi se hur George Washington i en alternativ verklighet är tyrann.
38.3°
Crusader Kings II släpps till Linux
Trevligt
Grattis alla strategiälskande Linuxanvändare. Nu finns Crusader Kings II även till Linux tillgängligt via Steam. Det är trevligt att se hur fler och fler spel blir tillgängliga för Linux och vi lär få se fler exempel framöver.
39.2°
Ny trailer för Injustice Gods Among Us
Säg hej till Lex Luthor med flera
I en ny trailer för Injustice Gods Among Us får vi se lite action från spelets karaktärer där bland annat Lex Luthor, som är den senast bekräftade karaktären, finns med. Nyligen meddelades det att spelet släpps den 19 april i år.
37.0°
Många kontrollmöjligheter i Wii U:s Virtual Console
Spela med två gamepads samtidigt
Nintendo har berättat att de kommer börja rulla ut en ny Virtual Console-butik på Wii U någon gång under våren. Men redan igår släpptes det första spelet (Balloon Fight, kostar endast 3 kronor första månaden) och i inställningarna för handkontroller så har det kommit fram att man kan använda ett gäng olika kontrollmetoder. Och knapparna kan man mappa hur man vill. Hurra! De kontroller som funkar är Wii Remote, Classic Controller, Gamepad och Wii U Pro Controller. Men det verkar också som att man kan spela med två stycken gamepads samtidigt, vilket i så fall blir första gången man kan göra detta, då inget av de nu släppta retailspelen har stöd för två gamepads. Ännu finns det dock inga gamepads att köpa separat. En annan rolig grej som jag upptäckte igår när jag spelade Balloon Fight var att om man kopplar in både en gamepad och en Wii U Pro Controller så kan man använda dessa kontroller samtidigt. Även i singleplayerspel. En person kan alltså sköta knappandet och den andra styrning om man skulle vilja. Lite småballt.
38.5°
Ännu en trailer för Aliens: Colonial Marines
"Kick Ass"
Det finns redan tokmånga trailer för Aliens: Colonial Marines men det hindrar inte SEGA från att släppa ännu en.
40.6°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration