Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
tisdag 12 november 2013
fortsättning
Videofrimärke lanseras i Australien
Skicka en videohälsning via QR-kods-frimärke
Det australiska postverket har lanserat en ny typ av frimärken vars tanke är att sändaren ska kunna skicka med en personlig hälsning till mottagaren. Detta sker genom att avsändaren spelar in sin personliga videohälsning som samtidigt kopplas till QR-koden på frimärket och när brevet väl är framme så behöver bara mottagaren rikta sin telefon mot frimärket och där efter spelas videomeddelandet upp. För att kunna använda tjänsten krävs det att både sändare och mottagare har en app som finns till både iOS samt Android. Då det inte finns något säkerhetslösning i form av lösenord eller annat så innebär detta givetvis att vem som helst som har appen kan "smygkolla" på andras videohälsningar om de lyckas scanna av frimärket. På grund av detta så rekommenderas användare att inte spela in allt för "personliga" videohälsningar.
42.9°
Tv-tips Marathon på Comedy Central
24 timmar med start onsdag kl. 12.00
För er som inte har ett nio till fem-jobb: Comedy Central anordnar ett 24-timmarsmarathon med start onsdag kl. 12.00. De kommer att stänga in ståuppkomikerna Martin Soneby och Petter Bristav i ett rum i ett dygn och tittarna kommer att få vara med på livesändningen hela tiden via Comedycentral.se. Komikernas uppgift som inlåsta blir att kommentera de olika programmen i sociala medier, interagera med tittarna under hashtaggen #CC24 och underhålla gäster som Kristoffer Triumf, ett gäng kända bloggare och andra gäster. Eventet anordnas för att uppmärksamma att Comedy Central nu börjar sända dygnet runt.
37.7°
Här är USA:s nya hangarfartyg
Använder el istället för ånga
USA har under ett antal år hållit på att bygga en ny typ av hangarfartyg för att byta ut de nuvarande skeppen som byggdes på 70-talet. Det första skeppet är nu färdigbyggt även om det är två år kvar innan det får se aktiv tjänst och The Verge har fått ta sig en titt på monstret. Förutom att vara större än tidigare skepp så kommer det nya skeppet även att använda el för att driva alla sina system medan nuvarande skepp använder ånga(!) för ett antal system. Ta en titt på videon om ni vill veta ännu mer om detta skepp som kostat 13 miljarder dollar att ta fram och bygga.
50.2°
Black Sabbath till Sweden Rock 2014
Black Sabbath kommer att spela på nästa års Sweden Rock Festival! Sedan tidigare har den klassiska rockfestivalen i Sölvesborg i Blekinge bokat Rob Zombie, Alice Cooper, W.A.S.P, Uriah Heep, Arch Enemy, Emperor, Magnum, Transatlantic och Monster Magnet. Festivalen pågår den 4-7 juni 2014.
117kg
Musikvideon till Worst Behavior
Drake har nu släppt musikvideon till låten Worst Behavior. Videon är tio minuter lång och i den får vi följa med till Drakes pappas hemstad Memphis i Tennessee. Det är även Drakes pappa, Dennis Graham, som är med i början på videon.
86kg
Rolex Daytona såld för 1.1 miljoner dollar
En Rolex Daytona Paul Newman från 1969 har sålts på Christie’s Auctions för rekordsumman 1.1 miljoner dollar. Det gör klockan till den absolut dyraste Rolexen som någonsin har sålts på en auktion. Totalt auktionerades det ut 50 stycken vintage-klockor för en totalsumma på 13.2 miljoner dollar.
93kg
Alkaline Trio till Sverige
Gör 3 spelningar
Punkbandet Alkaline Trio med Matt Skiba i spetsen bildades år 1996 i Chicago. I och med albumet Good Mourning som släpptes 2003 kom genombrottet och sedan dess har bandet spottat ur sig en lång rad album. I maj besöker de Sverige för fyra spelningar: Lör 10 maj 2014 KB, MALMÖ Sön 11 maj 2014 Pustervik, GÖTEBORG Tis 13 maj 2014 Debaser Medis, STOCKHOLM Biljetterna släpps imorgon kl. 09.00. Du köper dem via länken.
89kg
Hur bygger man hjul som ej är runda?
Lite matte och geometri
Här har vi ett nördigt litet klipp där vi får lära oss allt om former som man kan rulla saker på trots att de inte är runda. Låter det konstigt? Ta en titt på videon!
52.0°
Stig Jobs
ICA-stig klär ut sig till Apple-grundare
I slutet av förra veckan släppte ICA en app till iOS samt Android som man kallar för "ICA Play" [länk] och detta uppmärksammar man med en annons som hämtat inspiration från Apples grundare Steve Jobs. Som synes i annonsen poserar ICA-Stig i liknande kläder och samma pose som Jobs har på bokomslaget till boken om hans liv som Walter Isaacson gav ut bara tre veckor efter Jobs död 2011. ICA:s marknadsdirektör Håkan Sjöstrand säger till tidningen Reumé: "Annonsen är en del i lanseringen av appen ICA Play. Att vi genom ICA stig valt att denna approach och efterliknelse av Steve Jobs skall framförallt ses som en hyllning till hans insatser när det gäller digitala innovationer, inte minst appar." Bakom annonsen står reklambyrån King och fotograf är Peter Gehrke från Adamsky. Med ICA Play-appen kan användare kolla in de 100-tals reklamfilmer med ICA-Stig och resten av hans personal som gått på TV genom åren.
130.8°
Vi har testat Love Food Cafe
Förra veckan var jag, Wille och Gordon på Love Food Cafe och åt lunch. Det är ett nyöppnat snabbmatsställe vägg i vägg med Marie Laveau som serverar långkok i en sandwich med den amerikanska södern som inspirationskälla. Det du behöver göra är att bestämma dig och välja mellan alla olika val som finns, något som visade sig vara enklare sagt än gjort då det finns över 10 000 olika kombinationer man kan göra. Alla mackor byggs ihop på beställning och det finns alltså mängder av smaskiga saker att fylla dem med. Vi fegade och körde på ett säkert kort som bas - pulled pork. Det visade sig vara ett smart val, köttet var mycket gott och saftigt. Det finns givetvis andra alternativ också, både kött och vegetariskt, som biff, sötpotatis, fisk, kyckling och svamp. Sen får man välja en topping, en sås och om man vill ha något på sidan - pommes, sallad eller soppa. För maten får man betala 99 kronor, och då ingår lemonad. Vill man istället ha en öl till maten går det alldeles utmärkt -hela Marie Laveaus utbud erbjuds även här. Vi fick lite olika såser och tillbehör att testa till maten, och här har gänget verkligen jobbat med att få fram många roliga smaker. Det finns starkt, sött, surt och alla såser är framtagna för att passa ihop med något av allt det man väljer att lägga på sin "burgare". Kockarna har stenkoll på vad som passar till vad så är du osäker är det bara att fråga. Så här säger Gordon om stället: "Hipstermat när den är som bäst men kan nog vara lite väl trångt om man går dit vid fel tillfälle. Tyvärr är det inte direkt stora mackor vilket gör att en 100-lapp till lunch lätt blir mer när man måste ta en eftermiddagsmacka med." Och Wille: "Tog en lite annorlunda burgare med pulled pork och stekt ägg. Smakade perfekt men var något liten. Såserna var det bästa." Och Bobby: "Jättekul med så många olika valmöjligheter, bra smak i allting och det gick väldigt fort att få maten. Maten känns gedigen och genomtänkt, och de olika smakerna gör att man blir sugen på att testa en macka till, eller tre. Jag instämmer med de andra och tyckte nog att en är för lite för att bli mätt." I morgon är det Sandwichday och det firar Love Food Cafe med att promota sandwichen The Earl och mer om den, recept och historien bakom hittar ni i pressmeddelandet. Skulle du vilja gå dit är det Hornsgatan 66 i Stockholm som gäller, och öppettiderna är vardagar mellan 11 och 17.
110kg
ATS köper DeTomaso
Modern Pantera på gång?
För nästan precis ett år sedan fick vi se renderingar på en ny sportbil från tillverkaren ATS. Men jag har då inte hört något sedan dess, förrän idag, då det står klart att ATS har köpt DeTomaso. Vad detta nu ska leda till återstår att se, men ATS lovar att de har planer på att återlansera modeller under namnet. Eftersom de inte har lyckats putta ur sig några egna under namnet än låter det väl kanske lite tveksamt, men jag håller i alla fall hoppet uppe och önskar mig en ny Pantera.
39.8°
The Ark-trummisens solodebut
Sylvester "Sylle" Schlegel har under de senaste två åren sedan bandet The Ark lade ner arbetat på sitt första soloprojekt. Den tionde december släpps tvåspårssingeln Dåligt På Ett Bra Sätt/Vad Hände Med Oss och smakprov från låtarna kan du lyssna på här.
87kg
YouTube och Netflix står för hälften av USA:s internet-trafik
Alla vill kolla på video!
Att internetanvändare gillar att kolla på video är ingen nyhet och amerikansk statistik från analsysföretaget Sandvine ser ut att bekräfta detta. Enligt Sandvine så står Googles videosajt YouTube tillsammans med streamingtjänsten Netflix för över hälften av all nedladdning på internet i USA under september månad. Detta är en ökning med 2,5% jämfört med föregående år. Även andra tjänster som förknippas med film/TV-tittning tar duktigt med bandbredd i USA och två andra, någorlunda, populära video-tjänster i USA, HULU samt Amazons streamingtjänst, står för 1,29% respektive 1,75% av alla nedladdning i september 2013. BitTorrent-trafiken har minskat något jämfört med föregående år i USA och har nu 7,4% av den nedladdade trafiken i USA vilket kan jämföras med förra årets siffra då man landade på lite över 10% samt toppnoteringen från 2008 då hela 31% av allt som laddades ner från internet i USA var Bit Torrent-trafik.
48.7°
Livräddar-octocopter
Ska hjälpa till på stränderna
Att robotar och fjärrstyrda prylar kommer att bli en stor del av framtiden råder det väl inget tvivel om och här har vi en av de idéer som kanske kommer till en strand nära dig inom ett par år. Det är ett Iran-baserat företag vid namn RTS Lab som utvecklat dena octocopter som ska kunna flyga ut till personer som håller på att drunkna för att smidigt släppa ned en livboj till dessa. Drönaren heter Pars och den första prototypen har precis testats och i det testet så klarade den av att flyga ut till en person 75 meter bort på 22 sekunder medan en livräddare tog 91 sekunder på sig. Som sagt så är det bara en prototyp just nu men idéen är bra så förhoppningsvis vill något företag producera denna pryl inom kort.
51.6°
36 till företag ställer sig bakom Tizen
Samsung kämpar inte ensamma
Jag skrev tidigare idag om Samsung och Intels operativsystem Tizen och hur hur Samsung fortsätter att satsa på detta för att ha ett bra alternativ till Android. Nu blev det även klart att de fått stöd från 36 till företag. Bland annat så har eBay, Konami och Panasonic nu ställt sig bakom operativsystemet. Nu väntar vi bara på en riktig lansering och telefoner med Tizen för att se om det kan bli något som kan utmana Android. Samsung har tidigare sagt att de skulle släppa ett gäng Tizen-telefoner i år men nu är det inte lång tid kvar och ingen telefon har synts till.
39.3°
Google Tourbuilder
Skapa en historia med Google Earth
Google har presenterat ett nytt verktyg som man kallar för "Tourbuilder" med vilket Google-användare kan skapa sina egna historier med platser, bilder, text och annat. För att bygga en "historia" väljer man bara en plats på Google Earth där historien tar sin början, fyller på med text, bild eller video och låter sedan historien gå vidare över världen. Jag antar att detta är ett bra sätt när man vill skriva reseberättelser eller liknande saker som tar plats i olika delar av världen. Detta borde gå att använda istället för att till exempel skriva en rese-blogg när man är ute och reser. Här kan i kolla in några storys som gjorts med Google Tourbuilder där vi bland annat kan följa en Afghanistan-veteran, ett katastrofshjälps-team, ett gäng som skyddar gorillor från utrotning samt en musikartist som är ute på turné.
39.1°
Sveriges bästa drink
För ett litet tag sedan så bjöd dryckeskoncernen Diageo upp mig till Umeå för att träffa Emil Åreng, Sveriges representant i den stora bartendertävlingen Diageo World Class, och för att testa den drink han lyckades få in på listan över 2013 års 50 bästa drinkar. Drinken är kanske inte den helt enklaste drinken att göra då den kräver lite mysko ingredienser men å andra sidan kanske det är enklare att fixa fram dem än det är att åka till Umeå. Drinken heter Steamboat Alma och innehåller 50 ml Talisker Whisky, 40 ml Brännlands Iscider, 15 ml sirap gjord på kvanne samt 2 små droppar bitter. Detta bildar en drink med många olika smaker som jag verkligen uppskattade då den trots hög sötma tar tankarna tillbaka i tiden till de klassiska whiskydrinkarna. Taliskerwhiskyn ger en viss rökighet som matchas bra med den söta sirapen, den bittra bittern samt den fruktiga och syrliga iscidern. Beställer man dessutom drinken på resturangen REX där Emil är barchef så är den kyld med isbitar från ishotellet i Jukkasjärvi. Bara en sådan sak. Problemet för de flesta är väl att få fram kvannesirapen som tillverkas speciellt för REX och deras drinkar. Men man kan säkert leka lite själv med andra sorters sirap för annorlunda drinkar i samma stil. Vad gäller Brännland Iscider så kan jag inte säga mer än att ni borde beställa en flaska på Systembolaget. Detta var nog den roligaste upptäckten på min resa till Umeå. Denna iscider görs av äpplen från Umeå och även om den nu heter cider så ligger alkoholhalten på 11% och den bör mer ses som ett sött dessertvin med äppelsmak. En flaska innehåller 375 ml och kostar 250 kronor så det är ingen billig dryck men den är klart värt pengarna.
137kg
The Hobbit: The Desolation of Smaug-featurette
Fokus på Persbrandts Beorn
Warner Bros. har släppt en ny featurette för The Hobbit: The Desolation of Smaug, som fokuserar på shapeshiftern Beorn (Mikael Persbrandt). Hittills har vi inte fått se så mycket av den här karaktären i trailers och dylikt, och han syns inte i bild här heller, men här finns en bild som visar hur Beorn kan komma att se ut i filmen som har biopremiär den 11 december.
60.0°
Twitter kunde hetat Friendstalker
Kanske Twitter var ett bättre val
Nick Bilton är författaren till boken Hatching Twitter vilken handlar om Twitters uppkomst och start. Under sitt arbete med boken så hittade han lite interna mail som visar hur Twitters logotyp skulle kunnat se ut samt vilka namn som var på tapeten. Här ovan kan ni se ett par av logotyperna som det talades om och vad gäller alternativa namn så hade de tydligen Twitch, Smssy och lite mer absurda (och GTA-aktiga) Friendstalker på listan.
40.3°
Näsduksdjur
Yuki Ariga har gjort en stop-motion-film där näsdukar får liv för den japanska papperstillverkaren Nepia. Hur videon gjordes kan ni se här nedan.
88kg
Yamaha Bolt Café
En av konceptcyklarna Yamaha visat upp innan Tokyo Motor Show är denna, Bolt Café Concept. Hojen är en caféracer-version av vanliga Bolt och de rätta attributen finns där - lågt styre, bakspegel på handtagens ändar, läderklädd sadel och en rundad kåpa baktill. Chassiet och den luftkylda V-twinnen på 950 kubik kommer från dagens Bolt. Vad det kommer att bli av konceptet återstår att se.
151kg
Journalister får inte Instagramma från OS i Sotji?
Oklara uppgifter från ansvariga
Det verkar råda delade meningar om hur journalister ska få använda sociala medier i sin rapportering från nästa års Olympiska vinsterspel i ryska Sotji. Den ryska sajten Svoboda.org skriver att journalister som enbart är ackriditerade att skriva för print-media inte kommer att få twittra eller instagramma ut bilder, eller annan multimedia, från OS i sociala medier. Om de ändå skulle göra det så kommer de att bli fråntagna sina ackriditeringar och utsparkade från området. De enda journalister som kommer att få rapportera från OS i sociala medier är de med professionell utrustning och särskilda tillstånd. Detta är dock något som står i direkt konflikt med uppgifterna från den internationella olympiska kommittén IOC vars talesman Mark Adams säger till USA Today: "Please take as many photos as you like! Sharing pix on social media positively encouraged." Det har redan uppstått lite problem för journalister som velat bevaka OS i Sotji och bland annat säg den ryska sportsajten Sports.ru har nekats ackriditering och det säger dess ägare beror på att Sports.ru är mer populär än den konkurrerande ryska sport-kanalen R-Sport som ägs av det statligt kontrollerade nyhetsbolaget RIA Novosti. Vidare rapporteras att både ett gäng nederländska och ett gäng norska journalister som försökt bevaka Sotji och regionen där staden ligger inte fått sina ackriditeringar förnyade och de norska journalisterna ska även blivit utsatta för vad som närmast kan beskrivas som trakasserier från de ryska myndigheternas sida [länk].
12.2°
Surfar med modem från 1964
Snabbt går det inte
Denna video är inte helt ny men jag har inte sett den och förhoppningsvis så har heller inte ni sett den. I videon kan vi se en kille demonstrera ett akustiskt modem från 1964 och förutom att prata om det så använder han även den gamla reliken för att koppla upp sig på internet och besöka Wikipedia. Nog för att jag kommer ihåg hur det var på BBS-tiden och hur det var att surfa med gamla modem men när jag säger gammalt så pratar vi 28k- 33,6k och 56k-modem från 90-talet, detta är från 1964!
59.7°
Interaktiv trailer för Dead Rising 3
Många zombies
En ny interaktiv trailer har släppts för Xbox One-spelet Dead Rising 3. I den här trailern får man välja vad som ska hända och så händer händer det lite olika saker beroende på ens val.
37.5°
Snygga svenska öletiketter
Ett bryggeri som jag inte ens visste fanns innan jag öppnade mailkorgen idag var Folkared 15, nu kanske dock ej så konstigt då det startat mer än ett bryggeri i månaden just nu i Sverige och detta bryggeri är bar inte ens ett år gammalt. Hur bra detta lilla bryggeri från Halland är vet jag inte men bilden jag fick med i tipset om bryggeriet berättar i alla fall att de fixat någon som är bra på etiketter och namn. Allt som saknas är att Folkared Folka Red skulle vara en Red Ale i folköls-styrka. Nu blir det i alla fall dags att se om man kan testa dessa öl. Har du tips på något mindre lokalbryggeri i Sverige som har sina öl på systembolaget? Tipsa gärna!
155kg
Gameplay från Ratchet & Clank: Into the Nexus
Opening Mission
Här har ni 13 minuters gameplay från Ratchet & Clank: Into the Nexus. Spelet kommer att släppas till PS3 imorgon.
39.5°
TV-tips Dinosauriernas planet
På Kunskapskanalen ikväll
I kväll repriserar Kunskapskanalen BBC:s uppskattade serie "Dinosauriernas planet" där man med animations-teknik "väcker dinosaurierna till liv" så att vi tittare får en, förhoppningsvis, realistisk bild hur det såg ut på jorden när dinosaurierna levde. I den första delen som sänds i SVT:s Kunskapskanalen i kväll klockan 20:10 får vi bland annat följa rovödlan Spinosaurus som var större än en Tyrannosaurus rex. Programmet sändes tidigare i år på SVT 2 och del ett kommer även att visas i repris den 14,15,16 november i Kunskapskanalen.
46.5°
Älska lera!
For the love of mud är en kortfilm om sporten cykelkross - en sport där du garanterat kommer att bli rejält lerig. Filmen är inte klar än men här är en första teaser.
86kg
Mer information kring Trophies på PS4
Troféerna rankas efter hur sällsynta de är
Släppet av PS4 närmar sig (den släpps redan på fredag i USA) och nu börjar mer och mer information komma ut om funktioner i maskinen. Nu senast har vi fått reda på lite fler saker kring Trophies. De kommer fungera på ungefär samma sätt som tidigare. Man kommer fortfarande kunna få brons, silver, guld och platinum, men denna gången kommer de också att rankas efter hur ovanliga de är. Detta görs genom en online-jämförelse för att se hur många andra spelare som lyckats plocka åt sig denna trophie. De olika ranknings-stegen är common, rare, very rare, och ultra rare. Detta system innebär alltså att man kanske blir lite mer taggad på att plocka åt sig den där ultra-sällsynta trophien.
47.1°
Intel släpper Bay Trail-M processorer
Kommer som Celeron och Pentium-varianter
Intel har släppt ännu en variant i Bay Trail-plattformen, nu med tillägget M, för netbooks och mobila enheter. Enligt CPU World så kommer de nya mobila processorerna att tillhöra Celeron och Pentium-serierna och har dubbel CPU-prestanda mot tidigare och upp till tre gånger snabbare grafik. Processorerna drar lika mycket ström som "Cedar Trail"-varianterna och de kommer med Burst Performance teknologi. De klarar också av en högre maximal temperatur, något som ska göra dem enklare att kyla. Tre av processorerna är dualcore-modeller, Celeron N2806, N2815 och N2820, som ligger på mellan 1,6 till 2,13 GHz i klockfrekvens. Med turbo så kan de lägga sig mellan 2 till 2,39 GHz. Grafiken är klockad från 311 till 756 MHz och processorerna har stöd för DDR3L-1066 minne. Sedan har vi två nya quadcore-processorer, Celeron N2920 och Pentium N3520. De kommer med 2 MB L2-cache och ligger på 1,86 GHz respektive 2,17 GHz, vilket ökar till 2 GHz samt 2,42 GHz med turbo. Båda delarna har integrerad Ivy Bridge-grafik som klockas så högt som 854 Mhz. Celeron-processorn tar DDR3L-1066 minne medan Pentium-varianten tar 1333 MHz minne.
37.5°
Autocar testar Ferrari 458 Speciale
Gör ringar runt vanliga 458
Autocar har fått en Ferrari 458 Speciale till sitt förfogande och självklart tar de ut den på bana för att se vad den går för.
42.9°
IGN testar remote play på PS4/Vita
Hur bra fungerar det egentligen?
IGN har fått möjlighet att testa Playstation 4 och i den här videon ser vi speciellt funktionen "remote play" som fungerar ungefär som med Wii U, alltså att man spelar med skärmen i handkontrollen. Fast i detta fallet med Playstation Vita såklart.
40.7°
Pinterest finns nu på svenska
Crowdsourcad översättning från svenska användare
Bilddelningstjänsten Pinterest meddelar att det från och med idag även går att välja svenska som språk på sajten. Pinterest har tagit sina svenska användare till hjälp med översättningen och på endast två veckor lyckades dessa crowdsourca ihop svenska översättningar på texterna som ursprungligen var på engelska. Det är första gången Pinterest tar användarna till hjälp med detta men något som andra populära sajter gjort tidigare genom åren. Matt Crystal, chef för Pinterest internationella verksamhet, säger i ett pressmeddelande: " Det är fantastiskt att se hur våra svenska användare, på endast två veckor, hjälpte oss att översätta och anpassa sajten till svenska. Vi är extremt tacksamma för det engagemang som svenska pinners visat i samarbetsprojektet. Vi kan nu tillhandahålla en svensk sajt som är anpassad för svenska användare." Pinterest grundades 2010 och ska enligt ComScore ha runt 53 miljoner aktiva användare varje månad. Det är oklart hur många av dessa som är svenskar.
37.5°
Nya hörlurar från JBL
Ska ge en känsla av live-ljud
Harman lanserar idag en helt ny serie JBL-hörlurar vid namn JBL Synchros. Dessa hörlurar kommer med en säljande mening som jag har svårt att tycka om och det är följande: ”Många tillverkare marknadsför hörlurar med utgångspunkt från ljudet som artisten har spelat in i studion. För att ge lyssnarna den upplevelse de verkligen efterfrågar har vi istället utgått från JBL:s unika liveljud när vi har skapat den här serien. För första gången någonsin kan lyssnaren njuta av JBL:s prisbelönta liveljud i ett par hörlurar” - Michael Mauser, President, HARMAN Lifestyle. Det vill säga att de istället för att ge er det ljud som är tilltänkt så kommer ni få höra ett ljud modifierat efter Harmans ljudingenjörers preferenser. Dessa preferenser ska ge djupare bas och ett klarare ljud tack vare en ny teknik vid namn JBL LiveStage-signalbehandling som ska förbättra akustikkänslan och få ljudet att kännas som om det spelas i ett rum, inte i ett par hörlurar. Detta kan förstås vara hur bra som helst men tills jag har lyssnat så ställer jag mig skeptisk. Hörlurarna som lanseras är de två over ear-hörlurarna JBL Synchros S700 samt JBL Synchros S500 där de dyrare S700 har inbyggt batteri som kan driva den nya LiveStage-tekniken i 28 timmar medan S500 använder sig av två AAA-batterier som räcker i 20 timmar. De släpper även ett par on ear-hörlurar vid namn JBL Synchros S300 som ej har LiveStage-teknik samt två par in ear-hörlurar vid namn S200 och S100. Även dessa utan den nya LiveStage-tekniken. Hörlurarna finns att köpa nu och för följande priser: S100: pris ca 700 kr.?S100a: pris ca 800 kr.?S100i: pris ca 900 kr.?S200a/i: pris ca 1 190 kr.?S300i: pris ca 1 750 kr.?S500: pris ca 2 600 kr.?S700: pris ca 3100 kr.
37.1°
FRA skickade data utomlands
Till internationella "partners"
Igår svarade FRA:s nytillträdde chef Dag Hartelius på medias frågor på grund av alla avlyssnings-diskussioner som har följt i kölvattnet av Edward Snowdens läckta NSA-dokument. FRA har inte rätt att spana på svenska medborgare som befinner sig i Sverige men har rätt att avlyssna trafik om någon av de inblandade parterna befinner sig utanför rikets gränser. Oavsett om det handlar om en svensk eller en utländsk medborgare. Hartelius medger även att viss data som FRA samlar in skickas vidare till samarbetspartners i andra länder. Han vägrar dock att uppge vilka organisationer och vilka länder som mottar data från Sverige men säger till TT att det handlar om en lista som inte är särskilt "föränderlig". Ovan kan ni kolla in gårdagens snack med FRA-chefen Dag Hartelius.
14.8°
Ytterligare ett snyggt basketmål
No-look
Förra veckan fick vi se ett riktigt snyggt basketmål, som tyvärr var självmål, men ändå. Här kommer ytterligare ett, men denna gång är det rätt korg som prickas. Självklart är det i sista stund också då det är 0.4 sekunder tills klockan ringer. Snyggt!
54.5°
Samsungs smartkamera NX300M kör Tizen
Samsung fortsätter att testa det nya operativsystemet
Samsung har under en månads tid sålt en kamera vid namn NX300M i Sydkorea och denna kamera är en så kallad smart kamera fullpackad med funktioner precis som Galaxy Camera. Nu kommer det dock fram att det finns en stor skillnad och även om den nyheten är liten så betyder det en del för framtiden. Nu har det nämligen blivit känt att kameran inte kör Android i bakgrunden utan att den istället kör operativsystemet Tizen. Tizen är fortfarande i startgroparna och du hittar det inte i någon mobil du kan köpa just nu. Dock så släpper alltså Samsung en kamera med operativsystemet samtidigt som de både portat en version till Galaxy S4 och visat upp prototyptablets med operativsystemet. Alla småtester gör förstås att Samsung blir allt bättre på att utveckla för Tizen och det sänder en stark signal att de kan klara sig bra utan Google och Android.
39.0°
Personerna som designar Nike Basketball
I det här klippet får vi träffa Ryan Aanderud, Leo Chang, Hrag Nassanian och Michelle Walter - personerna som designar allting för Nike Basketball.
86kg
Apple mörkar WiFi-problem
Anklagas för att censurera sitt support-forum
Det ser ut som om en del iPhone-användare har fått problem med att koppla upp sig via WiFi efter det att de har uppgraderat från iOS 6 till iOS 7 och nu anklagas Apple för att mörka dessa problem genom att bland annat radera inlägg på sitt support-forum. Det är främst inlägg som åberopar garantin, och uppmanar dem som är drabbade av problemet att använda garantin för att få Apple att byta ut deras telefoner, som blivit raderade. Då det inte går att nedgradera från iOS 7 och Apple inte heller verkar ha hittat någon lösning för de drabbade användarna så vore det givetvis den bästa lösningen tills en fix finns på plats. Det ska främst vara användare av iPhone 4S som är drabbade. Om detta har någon relation till WiFi-problemen som jag och andra upplevt när de uppgraderat till OS X Mavericks på Mac låter jag vara osagt (se inlänkad artikel nedan).
20.1°
Google Glass ska bli bättre på musik
Bland annat så kommer äntligen stereohörlurar
Enligt The New York Times så kommer Google satsa en del på musik i en kommande uppdatering för Google Glass. Enligt dem så kommer det nu att släppas ett par stereo-hörlurar samt att mjukvaran kommer att uppdateras med ett par nya funktioner för musikälskaren. Förutom att bara kunna fråga glasögonen om vilken låt som spelas ska man även kunna be glasögonen att söka reda på en låt och spela upp den. Detta kommer dock endast att fungera med Googles egna musiktjänst men förhoppningsvis så blir det ändring på det när glasögonen väl släpps och börjar spridas.
41.8°
Lexus lyfter CT 200h
Får som väntat en stor grill
Som tidigare läckta broschyr-bilder kunde avslöja skulle den faceliftade versionen av Lexus CT 200h få ungefär samma nylle som sina syskon. Bilen är nu officiell och nu får alltså även minstingen en stor gapande grill. Baken har också fått sig lite ny design i form av en ny kofångare, och man har lagt till nya fälgalternativ. Något mer kring lyftet får vi inte reda på, men vi kan nog räkna med att hybriddrivlinan är oförändrad och att det inte handlar om så mycket mer än lite kosmetika denna gång. Bilen har premiär i Kina på Guangzhou Motor Show den 21 november.
35.9°
Fyra länder, fyra minuter
Michal Mikolaj Wojtunik reste runt i 10 månader och varje dag han var borta filmade han något. Han plockade sedan ut en sekunder långa klipp från allt han hade upplevt och satte ihop dem till ett längre klipp. Det blev fyra minuter långt och länderna vi ser svischa förbi är Storbritannien, Polen, Thailand och Indien.
102kg
Backstage från Youtube Music Awards
Så gjordes showen
Kollade du på Youtube Music Awards? Här är en 20 minuter lång video om hur hela rasket kom till världen där vi bland annat träffar creative director Spike Jonez och Tyler the Creator.
63kg
Hög armhävning
Ahmed "Iron Monkey" Kerigo utför här en riktigt hög armhävning när han lyckas ta sig upp från golvet till toppen på bänkarna som mäter 1.36 meter.
215kg
Subaru WRX läcker ut
Betydligt tamare än konceptet
Det verkar som om någon inte kunde hålla sig och bara dagen efter att vi fick en teaserbild valde att läcka ut officiella pressbilder på hela nya Subaru WRX. Bilderna ser åtminstone äkta ut, och jag antar att det vi ser här är the real deal. Tyvärr är produktionsversionen ganska så långt ifrån konceptet vi har sett tidigare. Som väntat är den lite tamare, kanske till och med mycket tamare? Vad tycker ni?
28.3°
Några intervjuer med hemlösa
Med en trevlig avslutning
Josh, Kyle och Andrew tog med sig kameran ut på stan i Atlanta, Georgia och började snacka med några hemlösa personer, för att höra deras historia.
47.1°
Intervju med GoPro-grundaren
Från 60 minutes
GoPro har, faktiskt, förändrat världen en smula eftersom vi numera kan få se saker ur vinklar som tidigare inte var möjliga - till en larvigt låg kostnad. Nick Woodman startade bolaget en gång i tiden och i det här drygt 12 minuter långa klippet från 60 minutes får vi höra hur det gick till.
207kg
Miami Horror - Real Slow
Med Sarah Chernoff
Senaste videon från Miami Horror.
88kg
Jony Ive och Marc Newson pratar auktion
(RED)
Jonathan Ive och Marc Newson är båda engagerade i (RED) och snart ska de ha en auktion på Sothebys där alla intäkter går till att bekämpa AIDS, tuberkulos och malaria i Afrika. Sakerna som är med i auktionen är alla saker som Jony och Marc själva skulle vilja äga. Några av dem är specialversioner som Marc och/eller Jony själva varit med och pillat på - bland annat en kamera från Leica - och några av sakerna är skapade av dem själva.
96kg
Nu kan du beställa iPad mini med retina-skärm
Från 3495 kronor
Sedan några minuter kan du beställa din iPad mini med retinaskärm från Apple Store. Beställer du i dag kommer den att skickas om 5-10 arbetsdagar, dvs om en eller två veckor. Priserna för en wifi-version börjar på 3495 kronor, med SIM-kort från 4695 kronor. Vill du ha maximalt med minne kan du komma upp i 7395 kronor.
43.3°
30 knäböj för en tågbiljett
Ryssland peppar för OS
Snart är det OS i Ryssland och för att peppa för det ställde man upp en maskin i tunnelbanan där man kunde betala för en biljett med 30 stycken knäböj. Skulle du ställa dig och gympa i tunnelbanan för 25 kronor?
176kg
Jämförelse mellan iPhone 5S och Nexus 5
Rätt bra sådan
Funderar du på om du ska köpa iPhone 5S eller Nexus 5? Spelar kameran stor roll? Då ska du ta och glo på den här filmen.
48.6°
Microsoft släpper fix för musrelaterade problem i Windows 8.1
Hjälper först och främst till i spel
Precis som väntat så har Microsoft släppt en fix för de konstiga musrörelser som kan uppstå i Windows 8.1. Fixen bemöter följande problem: "Mouse pointer stutters or freezes when you play certain games in Windows 8.1 and Windows Server 2012 R2". KB-artikeln beskriver orsaken till problemet som berör kod med några nya input för musen: This issue occurs because Windows 8.1 introduced changes to mouse input processing for low latency interaction scenarios. Therefore, games respond to mouse inputs differently in Windows 8.1 than in previous versions of Windows. Nedan finns en lista över specifika spel som ska dra nytta av den nya fixen: Call of Duty: Black Ops Call of Duty: Black Ops - Multiplayer Call of Duty: Black Ops II Call of Duty: Black Ops II - Multiplayer Call of Duty: Black Ops II - Zombies Call of Duty: Ghosts - Multiplayer Call of Duty: MW2 Call of Duty: MW2 - Multiplayer Call of Duty: MW3 Call of Duty: MW3 - Multiplayer Call of Duty: MW Call of Duty: MW - Multiplayer Counter Strike: Global Offensive Counter Strike: Source Deus Ex : Human Revolution Deus Ex : Human Revolution Directorx27s Cut Hitman Absolution Hitman Sniper Challenge Half Life 2 Metro 2033 Portal Tomb Raider Vi kan se att de flesta spelen på listan är FPS-spel och de är ju definitivt känsliga för konstiga musrörelser. I KB-artikeln finns också instruktioner för att använda fixen till andra spel. Fixen verkar dock inte lösa alla musrelaterade problem men det finns länkar till två andra KB-artiklar som löser andra problem.
43.4°
Sista filmen hyrd från Blockbuster
Blev "This is the end"
Den klassiska videouthyraren Blockbuster stängde butiken igår. Sista rullen som hyrdes ut var passande nog This is the end - kanske inget mästerverk men en film med en passande titel. Vila i frid!
42.7°
Youtube är inte trasigt
Inte alls
Youtube har gjort rätt mycket förändringar på sistone och det är läskigt med förändring, vilket brukar gå över. När saker inte fungerar eller funktioner försvinner är det dock rätt ok att klaga, och det gör NanoBite i den här videon.
51.2°
Nytt bildspel!
Hoppas att ni gillar
Bildspel är betydligt mer komplicerat än vad man skulle kunna tro eftersom vi har lite konstiga krav här på Feber. Efter mycket letande har vi nu äntligen hittat ett som vi gillar och som möter alla våra krav. Det ska fungera responsivt, funka med touch, funka i sidan och inte som något lager över, ha stöd för bilder med olika höjder, ha plats för bildtexter och bilderna ska först laddas när de efterfrågas så att vi kan ha gallerier med 100 bilder utan att sidan tar 100 år att ladda. Just nu är det bara en sak vi saknar: fullskärm. Vi jobbar på det. Som ni ser så finns en radda med tumnaglar under den stora bilden som går att använda som navigering - vill man går det också alldeles utmärkt att klicka på stora bilden för att hoppa till nästa. Eller dra med musen/svepa med fingret.
49.6°
Nofan CR-80EH
Nedskuren variant av CR-95C
FanlessTech, en webbsida som specialiserar sig på att rapportera om fläktlösa produkter, skriver att Nofan ska lansera en nedskuren variant av CR-95C som har en hinkliknande design och ska klara av upp till 80 W TDP. Enligt produktinformationen så ska CR-80EH vara ett mer prisvärt alternativ till CR-95C. Den ursprungliga modellen väger 730 gram och har måtten 180 mm i diameter samt en höjd på 148 mm. CR-80EH krymps något till 155 mm i diameter och 113 mm i höjd, vilket gör att vikten hamnar på 300 gram. Trots detta så ska CR-80EH klara av att kyla AMD och Intel-processorer med en TDP på upp till 80 W, alltså endast 15 W lägre än CR-95C. Detta är tack vare en yta på 981 kvadratmillimeter från ett 1,6 mm "IcePipe" som är hela 1,95 meter långt och ansluter till en 6 mm brett, 130 mm långt värmerör som sitter vid basen av kylflänsen. Designen skiljer sig som sagt något från den större modellen och ser mer ut som en hink istället för en cylinder. Insidan är helt fri från fenor medan IcePipe körs upp och ner i två lager för att forma fenorna för kylaren. CR-80EH består av en mix av aluminium och koppar, något om bidrar till att dra ner vikten av kylflänsen. Nofans specifikationer säger att CR-80EH har stöd för Intels Socket 1156, 1155 och 1150-processorer samt AMDs hela FM och AM-familjer av CPU:er/APU:er. Det nämns inget om lanseringsdatum men kylflänsen ska komma inom de närmaste veckorna och priset ska ligga omkring 60 dollar.
40.1°
måndag 11 november 2013
Nytt på Steam från svenska indieutvecklare
Kolla in Epigenesis
De svenska indieutvecklarna som ligger bakom Dead Shark Triplepunch är aktuella med ett nytt spel vid namn Epigenesis. Det släpptes nyligen på Steam Early Access och trailern för spelet ser ni ovan.
41.9°
Ny trailer för The Forest
Lugn möter skräck
Det kan gå snabbt från idyll till skräck. Det får vi se ett tydligt exempel på i den nya trailern för The Forest som ni kan se ovan.
60.7°
Ett steg närmare Home Streaming
Valve förbereder sig för beta
Det är många som är spända över att få se vad Valves tjänst Home Streaming och den kommande Steam Machine har att erbjuda och nu har vi kommit ett steg närmare vetskap. Valve har påbörjat förberedelserna för att plocka ut intresserade spelare för det kommande betatestet genom att starta en grupp på Steamcommunity. "Steam In-Home Streaming is a feature that will allow people to stream games from one computer to another anywhere in their house. This feature will be available for beta testing later this year. Beta participants will be randomly selected from members of this group, so join, have fun, and stay tuned for more details!" Så är du sugen på att testa kan det vara läge att ansluta sig till gruppen. Testerna ska inledas i slutet av året vilket är - snart!
44.8°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration