Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
onsdag 31 augusti 2011
fortsättning
Integrerad iPad-docka på kundvagnar hos Sainsbury's
Solcellsdriven dessutom
Stormarknadskedjan Sainsburyx27s har gått ihop med TV-kanalen Sky och utrustat några av deras kundvagnar med en solcellsdriven iPad-hållare med inbyggda högtalare. Titta på olika matcher via Sky Go-appen samtidigt som du handlar, eller ha din shoppinglista i ett dokument på paddan. Vagnarna testas just nu i ett varuhus i västra London.
35.9°
Koncept Ford Evos samarbetar med molnet
Något där uppe säger till bilen att köra snålt
Nej, det är inte en skalbagge som är på väg att lyfta du ser på en utav bilderna. Det är Fords nya helsjyssta konceptbil Evos Concept. Och det är inga datorgenererade bilder du ser här, bilen finns faktiskt på riktigt. Och självfallet kommer den att visas upp på Frankfurt-mässan. Under det vackra skalet döljer sig en laddhybriddrivlina. Fungerar på samma sätt som den som sitter i C-Max Energi och innebär en 2-liters bensinmotor sammankopplad med en elmotor. Elmotorn är den primära drivkällan, och bensinmotorn ser bara till att ladda upp batterierna och driver aldrig hjulen. En finurlig sak är att drivlinan är uppkopplad mot molnet. Man ska på så vis kunna få drivlinan att anpassa sig till till exempel väderförhållandena, och få den att jobba på så effektivt som möjligt. 80 mil uppges vara den totala räckvidden. Ford säger själva att det här är en fingervisning på hur framtida modeller kommer att se ut, och för min del får det gärna vara så. De första bilarna med det nya formspråket ska visas under 2012. Den här bilen ser kaxigt sportig ut med sina smala lyktor och coupé-liknande former, och förvandlas till en Transformers när det är dags att kliva in i baksätet. Grillen känner vi igen från bilar som redan finns, Focus Electric och nya Focus ST. En hel massa information kring konceptet hittar ni efter hoppet. För dig som inte orkar läsa finns en film under "Läs mer".
44.5°
Motorola Atrix kommer snart till Sverige
Men är det för sent för Atrix?
Motorola är ju på ingång till Sverige och det är vi tacksamma för. Som ett steg i det så visade man i dag upp sin Atrix-telefon/lösning för svenska journalister - en telefon som man första gången visade upp på CES-mässan i januari. Snart tio månader senare får vi alltså se den i Sverige för första gången, men vill du köpa får du vänta tills oktober. Vad är då Motorola Atrix? Grunden är en rätt biffig Android-telefon som har en HDMI-utgång och som rullar två operativsystem samtidigt - för när du stoppar in en HDMI-kontakt så flyger det andra operativet, som kallas Webtop, igång och visas på skärmen som är inkopplad. Som tillbehör finns en HDMI-docka (kommer levereras med telefonen i Sverige) och en Lapdock som i princip gör att telefonen blir till en bärbar dator. Webtop är mycket likt ChromeOS, det är lite filhantering och en webbläsare, i det här fallet Firefox. Att Webtop kommer att bytas ut mot just ChromeOS, eller i alla fall smältas ihop med ChromeOS, är ingen högoddsare när Google nu har köpt Motorola. Men det finns några appar också, bland annat en mediaspelare, och du kan så klart även få upp telefonens innehåll och appar i Webtop och spela lite Angry Birds om du så vill. Lösningen är helt klart intressant men faller, i dag, på några saker. Dels är det inte så många som enbart klaras sig med en webbläsare (även om de blir fler och fler) och dels väger en Lapdock ungefär lika mycket som en MacBook Air så man vinner inget i vikt. Visst är den billigare, pris i Sverige kommer väl bli ungefär 2700 kronor (gissningsvis, Motorola har inte gått ut med något pris ännu), men bryr sig målgruppen om det? Och har du redan en telefon blir det inte många kronor billigare eftersom du måste köpa en ny. Och även om det är svincoolt att en telefon i dag kan bli en hel dator så är det inget fartmonster direkt. Som mediacenterlösning är det intressant eftersom du kan spela upp allt webbinnehåll via webbläsaren (hej Flash). När Motorola i dag presenterade detta så sa man ordet "koncept" lite för många gånger. Min magkänsla är att det är just ett kul koncept som kan bli bra om en, två eller tre versioner. Samtidigt så gör molnet att det spelar mindre och mindre roll att man har en, två eller tre prylar eftersom allt ändå finns på alla maskinerna. Motorola Atrix börjar säljas i Sverige i oktober till ett ännu okänt pris, vi hoppas få långtesta konceptet om två veckor. Nedan finns ett gäng riktigt usla bilder, sorry för det.
36.6°
Reality-TV för Uncharted 3
Uncharted 3: Race to the Ring
Amerikanska Uncharted-fans kommer under hösten kunna visa sin kärlek för spelserien genom att delta i en dokusåpa som kommer gå på Gametrailers och Spike TV. This Fall, Spike TV in partnership with Naughty Dog and Sony Computer Entertainment, are celebrating the breathtaking cinematic action in UNCHARTED 3: Drakex27s Deception with a blockbuster TV special that brings the game to life. And it might just star you as a contestant! The winner will receive an incredible UNCHARTED-themed prize package including the ultimate Sony home theater system valued at over $12,000. Endast folk som bor och har arbetstillstånd i USA kan anmäla sig till detta spektakel om påbörjar inspelning under oktober månad.
37.1°
Toshibas nya LED-TV tar emot MHL-signaler
Överför HD-material direkt från din smartphone till TV:n
Toshibas nya TV Regza WL800A kan ta emot MHL (Mobile High-Definition Link)-signaler, vilket gör den till den första i sitt slag. Telefoner med tekniken har funnits tidigare, bland annat Samsung Galaxy S II och HTC EVO 3D, men ingen TV har kunnat kopplas ihop med via MHL, förrän nu. Kabeln skickar ut 1080p från din smartphone rätt upp till en 46 eller 55 tum stor LED-TV. Det bästa med kabeln är att den laddar din telefon samtidigt som den skickar ut video- och ljudsignalen, så du slipper oroa dig för att din lur ska få slut på ström. Så har du en HD-film på din telefon är det bara att koppla in den i burken, inget annat behövs. Regza WL800A kostar 2 300 dollar i 46 tum, och 3 200 dollar i 55 tum.
38.1°
Mer Yakuza på gång
Yakuza 5 och PSP-uppföljare
Det är inte bara nya Persona-spel på gång, utan även två helt nya spel i Yakuza-serien. Först ut är Yakuza 5 som utvecklas av den nystartade spelstudion Yakuza Studio. Yakuza-pappan Toshihiro Nagoshi leder denna spelstudio som, trots namnet, inte enbart kommer fokusera på Yakuza-spel utan ligger även bakom spel som Binary Domain. Ett nytt PSP-spel är också på gång och detta kommer vara en direkt uppföljare till föregående PSP-spin-off Yakuza Black Panther. Detta spel beräknas att släppas under våren 2012.
37.0°
Sonys OLED-brillor ger en virtuell skärm på 750 tum
Men kräver sladd
På årets CES-mässa visade Sony upp en prototyp av en bärbar 3D-skärm som såg ut som de där virtual reality-hjälmarna som fanns i början på 90-talet. Prototypen har nu blivit verklighet och kommer att börja säljas i november, i Japan. Personal 3D Viewer, eller HMZ-T1, som grunkan heter är ett par glasögon med två små OLED-skärmar på 0,7 tum var. Skärmarna har en upplösning på 1280x720 och ger tillsammans intrycket av att man tittar på en skärm som är sanslösa 750 tum stor från runt 20 meters avstånd. Hörlurar är inbyggda i glasögonen och ur de strömmar manipulerat 5.1-ljud. Som ni kan se på bild nummer två måste man koppla ihop glasögonen med en huvudenhet. Från denna enhet skickas bilden till brillorna via en HDMI-kabel. 5 000 pengar kostar HMZ-T1 men om de kommer hit återstår att se. Uppdaterat: Enligt ett svenskt pressmeddelande kostar brillorna 7 500 kronor och kommer att finnas att köpa i butik från och med slutet på november. Då får de gärna ha hittat på en trådlös variant, för sladd känns lite 90. Som virtual reality typ.
40.9°
Åtta nya hemmabiosystem från Harman Kardon
Med stöd för 3D Blu-ray
BDS x70-serien är det senaste från Harman Kardon. Det är en serie kompletta hemmabiosystem med stöd för 3D Blu-ray. BDS 270 och BDS 570 är basenheter utan högtalare där den förstnämnda är en 2.1-låda och den sistnämnda är en 5.1. BDS 370 och BDS 470 är två olika 2.1-system, BDS 670 3.1 och fetast i gänget är BDS 770, 776 och 870 som alla är kompletta 5.1-system. Alla system har tre HDMI 1.4a-ingångar, där en av dem är utrustad med ARC (Audio Return Channel). Som tillval finns dockningstationen Bridge IIIp där du stoppar i din iPod eller iPhone som du sedan kan spela upp musik eller video från. Systemen kommer i september och priserna är som följer: BDS 270: 7 990 SEK BDS 370: 9 990 SEK BDS 470: 10 990 SEK BDS 570: 8 990 SEK BDS 670: 10 990 SEK BDS 770: 10 990 SEK BDS 776: 11 990 SEK BDS 870: 13 990 SEK
37.1°
Audi rullar ut S6, S7 och S8
No more V10
Det är inte många dagar innan mässan i Frankfurt drar igång och på den kommer vi bland mycket annat att få se Audis nya S-modeller i den högre klassen. Modellerna är nu officiella och här är lite bilder och fakta. Som väntat får den mullriga V10:an stryka på foten, och ersätts istället av en V8:a. Vi börjar med den minsta i gänget, S6. Den kommer både som kombi och som sedan och får samma effekt som S7. Motorn är en helt ny TFSI-V8:a på 4.0 liter med dubbla turbosnurror och en effekt på 420 hästar och med ett vrid på 550 Nm. Givetvis Quattro-system där effekten hittar ut till varje hjul genom den sjuväxlada dubbelkopplingslådan S-tronic. 0-100 km/h tar 4.8 sekunder för S6 och 4.9 för S7. Ett smart bränslebesparingssystem som många andra tillverkare använder sig av hittas även här, och det är att hälften av cylindrarna tas ur bruk när de inte behövs. Detta tillsammans med start/stopp-teknik gör att S6 drar 0,97 liter per mil vid blandad körning, och inte mycket mer blir det för S7 med 0,98. Den adaptiva fjädringen är standard.
39.1°
iOS Early Bird är en oemotståndlig fågel
Och en rätt söt mask finns här med
Early Bird är en liten pärla man bara älskar att spela. Du skall ta dig i luften till en liten retfull men ack så söt mask på varje bana igenom att svepa den blå fågeln så den flaxar iväg en bit närmare målet eller skrovmålet, dvs masken! Poängen delas ut beroende på hur bra du lyckats fånga masken. Antal använda svepningar, plockade bin eller om träffade du mitt i prick ger mer poäng och du får ett antal stjärnor beroende på detta. Tre sådana vill man ju ha! Banorna kräver en del tankeverksamhet då där finns dödliga saker, rörliga saker och sådant man gärna vill plocka med pippin. 72 banor finns det i tre olika världar. Early Bird är hur trevligt som helst! Pris: 7kr (iPhone/iPod Touch), 15kr (iPad)
36.2°
Två nya Persona-spel på gång
Med Persona 4-tema
Atlus har avtäckt två nya spel i Persona-serien. Det första är en nyversion av det fenomenala PlayStaiton 2-spelet Persona 4 till PSVITA. Denna nyversion innehåller, precis som nyversionen av Persona 3 för PSP, en hel del förändringar och förbättringar. Bland annat bjuds det på en ny spelbar karaktär vid namnMarie, fler röster samt mer dialog, möjligheten att trådlöst be om hjälp av andra spelare när man håller på att dö i en av spelets många "dungeons", fler animerade mellansekvenser, stöd för 3G samt Wi-Fi, nya event-scener, fler Personas och nya kläder för spelets karaktärer. Spelet kommer släppas, i Japan, våren 2012, exklusivt, för PSVITA. Det andra Persona-spelet som avtäcktes i dag är ett fightingspel i 2D vid namn Persona 4 The Ultimate in Mayonaka Arena. Lovande är det dock då det är BlazBlue-utvecklaren Arc System Works som utvecklar det vilket bådar mycket gott. Handlingen i detta spel utspelar sig två månader efter händelserna i Persona 4 och karaktärer från både Persona 3 och Persona 4 kommer att närvara. Persona 4 The Ultimate in Mayonaka Arena släpps i japanska arkadhallar under våren 2012. Spelet kommer även att släppas till både Playstation 3 och Xbox 360 under sommaren 2012.
37.8°
Sony, Hitachi och Toshiba slår ihop sin LCD-tillverkning
Japanska jättar börjar göra skärmar ihop
De tre japanska jätteföretagen Sony, Hitachi och Toshiba har meddelat att de startar ett gemensamt företag som ska producera små och mellanstora LCD-skärmar avsedda för mobiltelefoner, tablets och liknande. Det är troligt att man gör detta för att möta konkurrensen från framför allt sydkoreanska företag som till exempel Samsung. Företaget kommer att få stöd av den japanska staten som kommer att kontrollera 70% av företaget. Det nya företaget kommer att heta "Japan Display" och de tre företagen kommer att äga 10% var i Japan Display. Japan Display tros bli världsledande på marknaden för mindre och mellanstora LCD-skärmar då man kommer att ha 21,5% av marknaden och därmed passerar japanska SHARP som har 20% av marknaden.
38.0°
Flossis uppåt väggarna
Roggendorf House
Har du vägarna förbi Düsseldorf kan det vara en idé att åka förbi Roggendorf House som har väggarna täckta av Flossis. Bakom installationen står, den i Tyskland, mycket erkända konstnären Rosalie som är mamma till dessa klättrande varelser som finns i en mängd storlekar. Gillar du Flossis så finns de att köpa i mindre storlekar. Jag personligen hoppar mer än gärna över detta.
37.3°
HP vill inte sälja sin datortillverkning
Föredrar att göra det till ett eget företag istället
Hewlett-Packard sade tidigare under månaden att någonting kommer att hända med företagets PC-tillverkarenhet och att de har planer på att omstrukturera företaget. Detta satte genast igång spekulationer och möjliga köpare av datortillverkaren och Samsung dök upp som ett förslag. Nu säger HP själva dock att de antagligen kommer göra något liknande det som AMD gjorde för några år sedan då de gjorde sig av med alla fabriker i ett separat företag. HP tänker alltså överlämna datortillverkningen till ett separat företag istället för att sälja det till en annan tillverkare och att det nog ligger i aktieägarnas, de anställdas och kundernas bästa intresse. Detta är dock inte helt klart ännu men det är vad HP skulle föredra över en försäljning. Företagets datortillverkning är i dagsläget den största i världen och drog under förra året in omkring 41 miljarder dollar. När det gäller Samsung och HP så har Samsung sagt att de kan vara intresserade av att köpa WebOS från HP då det inte verkar som att HP själva tänker fortsätta med operativsystemet.
37.6°
Java-grundare lämnar Google
James Gosling börjar bygga robotar istället
Programmeringsspråket Javas "pappa" anställdes av Google för ett tag sedan men nu verkar det som om James Gosling har hittat något som han brinner mer för och därför lämnar han nu Google. Gosling skriver på sin blogg att han har haft en bra tid på Google och att han träffat mycket intressanta människor men att han även träffat folk utanför Google som gjorde något "completely outrageous". Därför sa han upp sig och anslöt sig till startup-företaget Liquid Robotics som tillverkar autonoma flytande robotar. På Liquid Robotics kommer Gosling att jobba som mjukvaruchef och vara ansvarig för både robotarnas interna program så väl som datacentret dit de skickar datan de samlar in från haven.
38.2°
iOS Pickadot - ett partyspel
Men passar även de lite yngre
Ett spel som passar att ta fram på en fest eller som också kidsen kan gilla är Pickadot. Spelidén är enkel - du möter en till tre polare och skall plocka punkter som dyker upp på skärmen genom att "tappa" på dom. Där finns också stjärnor som ger extrapoäng om du drar dom till ditt "bo" och bomber som ger negativ poäng till din motståndare. Bakom Pickadot ligger svenska Singular Development och Chatano Development och finns endast till iPad. Pris: 7kr (iPad)
37.6°
Bilder från Halo Combat Evolved: Anniversary
Rymdens avskum gillar fortfarande lila och grönt
I samband med avslöjande att HD-remaken av Halo Combat Evolved kommer att stödja stereoskopisk 3D passade Microsoft och 343 Industries på att smyga ut ett gäng nya bilder från spelet. Halo Combat Evolved: Anniversary släpps den 15 november till Xbox 360.
37.4°
Nytt porslin av Lisa Bengtsson
Med mönstret Tillsammans
Lisa Bengtsson har en ny porslinsservis med mönstret Tillsammans. Servisen finns i tre delar; mugg med sex olika motiv, assiett med tolv olika motiv och en skål som finns i ett motiv. Älskar du mönstret och vill fylla ditt hem med det så finns det på tapet, affischer och textilvaror. Lisa Bengtsson kommer att befinna sig på Formexmässan och visar då där alla sina produkter.
37.4°
Läs Dead Island-serien digitalt
Den är bara sex sidor lång, så det går fort
Deep Silver har gett ut en sexsidig serie som skildrar upptakten inför händelserna i den tropiska zombiefesten Dead Island. Serien delades ursprungligen ut på ComiCon i juni, men nu finns den även att läsa här. Dead Island släpps till Xbox 360, Playstation 3 och Windows den 9 september.
36.7°
Windows 8 kommer kunna hantera ISO-filer
Ladda skivorna direkt i operativsystemet
Det har varit mycket Windows 8 under en kort tid nu och här kommer ännu en nyhet om en funktion som ska finnas med i Microsofts nya operativsystem I en ny post på Windows 8-bloggen beskriver Microsoft en funktion, vilken i och för sig inte är någon nyhet, men som nu kommer finnas inbyggd i operativsystemet. Man kommer nämligen att kunna köra virtuella CD-skivor direkt i Windows 8 utan behovet av något tredjepartsprogram. Om du har en ISO-fil du vill använda behöver de helt enkelt bara dubbelklicka på den så mountas den och när du är färdig så trycker du på mata ut och den virtuella enheten försvinner. Möjligheten att skapa ISO-filer finns dock inte i nuläget, vilket känns lite konstigt, men det är möjligt att det kanske kommer vid ett senare tillfälle. Utöver hanteringen av ISO-filer så ska Windows 8 kunna göra detsamma med virtuella hårddiskar lagrade som VHD-filer. Det fungerar på ungefär samma sett att man dubbelklickar på en VHD-fil och den kommer då att mountas av operativsystemet. Även den enheten kommer ha en "mata ut"-funktion.
40.9°
iOS En trailer från kommande Siegecraft
Ladda katapulterna!
Crescent Moon Games och Blowfish Studios har en lovande titel på gång, Siegecraft. Detta spel, där du hamrar på din fiende med allsköns gamla vapen, är tänkt att släppas i oktober. Det utlovas: sex kampanjer, 27 olika banor och skall se extra fint ut på iPad2. Multiplayer blir det även på iPaden.
36.7°
tisdag 30 augusti 2011
Radiant Silvergun snart på XBLA
Värm upp tummarna, för nu blir det åka av
Jag är ingen expert på Treasures massiva katalog av obskyra titlar men nog har jag spelat tillräcklig för att kunna konstatera att de sällan misslyckas med sina vertikalt scrollande shoot x27em ups. Eftersom Radiant Silvergun ursprungligen släpptes till Sega Saturn och arkad gick det många förbi, men nu har vi chansen att spela det utan att behöva spendera en halv förmögenhet på Ebay. Förutom den obligatoriska HD-finputsningen har spelet fått ett sprillans nytt läge för online co-op. Den 14 september kan spelet bli ditt i utbyte mot 1200 Microsoftpoäng.
36.8°
Mario lattjar med portaler
Vad ska Nintendos advokater säga?
Vi har sett Mario leka med portaler i åtminstone ett Youtube-klipp, men den här gången verkar det vara på riktigt. Spelet Mari0 utvecklas av Stab Yourself för OS X, Windows och Linux. Det färdiga spelet ska innehålla alla banor från Super Mario Bros och Lost Levels, möjligheten att ladda ner nya banor, en baneditor och - håll i er nu - co-op för två spelare! Se bara hur elegant Mario tar sig över flaggstången i slutet.
44.4°
Teaser-trailer för Scrolls
Från Mojang
Direkt från förra veckans PAX-mässa kommer här en teaser-trailer för Minecraft-folkets, Mojang, kommande spel Scrolls.
38.7°
iOS EDGE Extended är bättre än orginalet
Rulla kuber är skoj
För 2,5 år sedan kom EDGE till iOS, ett otroligt snyggt och bra spel enligt många. Mobigame har sedan dess haft en del trubbel med en viss herr Langdell som ogillar alla som använder ordet Edge som han tycker är hans eget. Mobigame har dock släppt det fina Perfect Cell vilket kom förra året. I EDGE skall du rulla din kub så snabbt du bara kan igenom varje bana där det finns fällor, rörliga plattformar och nu även en "motståndare", den svarta kuben. Den svarta kuben kan dock ibland även ge dig tips hur du skall röra dig och inte bara vara i vägen. Den gamla 2D-motorn, vilken lyckades visa orginalspelet i 3D, har ersatts av en riktig 3D-motor vilket ger en bättre visuell upplevelse. 44 banor finns det, varav 3 är så kallade bonusbanor du kan låsa upp om du lyckas hitta alla prismor. EDGE extended är lika kul som det första spelet och ser nu ännu bättre ut. För den lilla summan av sju kronor kan man åter igen få återse sin kub och fascineras av hur kul det är att rulla runt en sådan. Ett givet köp! [iOS]
36.6°
iOS Firemints spionerande mus är nu släppt på App Store
Ost-o-pussy
Det var med en viss tveksamhet man läste om Firemints spel Spy Mouse innan det släpptes. Kunde detta verkligen bli lika bra som deras andra två toppspel, Real Racing och Flight Control? Mja...u, visst är det bra! På sitt lilla vis. Spy Mouse handlar i grunden om att samla ostar och undvika katter. Inget ovanligt för en mus. Styrningen är den samma som i Flight Control och visst känns det lite som ett Mouse Control till en början. Banorna är många, 72 stycken, och utmaningarna skiftande. Vanliga katter, blinda katter och assnabba katter är dina fiender i början. När du samlat de stora ostarna i en bana kan du lämna denna och ge dig på nästa. Varje bana har även tre rätt hyfsat svåra utmaningar som ger dig en bonusmedalj för varje. Till exempel kan det vara att klara banan utan att någon katt ser dig eller att lyfta fingret så lite som möjlligt när du drar musens rörelselinjer. Det finns ibland också hemliga bonusbanor, där du samlar på dig ostbågar. Spy Mouse är ett spel som ger mycket skoj för pengarna och är ganska klurigt om man vill bli 100%-ig. Där finns en lite störig in-app som poppar upp ibland men jag klarar mig bra utan den hjälpande Kiska-katten ett tag till. Vill man helst ha iPad-versionen av spelet får man vänta ett okänt tag men säkerligen kommer den med. iPhone-versionen kostar sju kronor och går att ladda hem här.
36.7°
Kevin Butler är tillbaka
Ny reklamkampanj från Sony
Sony i Nordamerika släpper föregående x27only does everything-kampanjx27 med Kevin Butler som frontman i förmån för en ny reklamkampanj. Dock behåller man Kevin Butler men man ändrar sin slogan till x27Long Live Playx27. Den första reklamfilmen för denna kampanj kan beskådas ovan.
39.9°
Mer Battlefield 3 från PAX
Mer Caspian Border och mer flygplan
Det finns två saker man aldrig blir riktigt mätt av: Sushi och gameplayfilmer från Battlefield 3. I denna informativa video från PAX-mässan får vi se multiplayerkartan Caspian Border ur flera olika perspektiv. Vi får också höra två killar prata om hur coolt spelet är.
45.8°
Svarta tavlan som lunchpåse
DIY
Linda Facci gillar att lära ut hur man tillverkar olika saker alldeles själv. På bilden ser man hennes idé till en lunchpåse som man dessutom kan skriva på. Kanske en liten fin grej till de överlevande hemmafruarna att roa sig med? Varje dag skickas lunchen iväg med ett nytt gulligt meddelande.
38.1°
Använd en smartphone som trådlös mus via kameran
Visst låter det flummigt?
Ben Wu har hackat lite med programmet Quantum Phantom och fått en smartphone att fungera som en trådlös mus till datorn. Och det är inte som man tror, att man ska peka på telefonens skärm och sen styrs muspekaren. Nej, här filmar man med telefonens kamera för att styra musen. För att få det att fungera kopplade Ben upp sin Android-telefon till sin PC via WiFi och använde sig av appen IP Webcam för att skapa en videoströms-server. Resultatet är väl sådär, tack vare usel kamera och så vidare, men det fungerar och duger till att rita en smiley-gubbe på datorn i alla fall. Vad man ska ha det hela till går ju att diskutera dock.
37.5°
Åtal mot 15-årig fildelare ogillas
Åklagaren kommer att överklaga
Den 15-årige göteborgaren som idag åtalades för fildelning vid Göteborgs Tingsrätt ser ut att ha klarat sig fint i rättsväsendets första instans då åtalet mot honom ogillades. Det var Piratpartiet som meddelade att åtalet ogillades via en tweet precis nyss. 15-åringen hade erkänt att han delat ut de 24 filmer det handlade om men förnekade att han hade gjort sig skyldig till något brott. Orsaken till att åtalet ogillades var att 15-åringen ej ansågs ha haft något uppsåt att begå brott och att han ej heller hade agerat grovt oaktsamt. Något som krävs för att man ska kunna dömas brott mot upphovsrättslagen Åklagaren har meddelat att han kommer att överklaga domen till hovrätten.
47.0°
Minnespriserna kommer sjunka året ut
iSuppli kommenterar
En stor tillgång och fritt fallande priser är vad som väntar inom DRAM-marknaden under tredje kvartalet, enligt en analytiker hos iSuppli. Vi har hört det tidigare och nu hör vi det igen att priset på datorminnen kommer sjunka under tredje kvartalet och under resten av andra halvan året också för den delen. Snittpriset för ett DDR3 2 Gb-chip har lagt sig på 1,6 dollar nu, vilket är en sänkning med 24 % från 2,1 dollar under andra kvartalet. Detta är den största nedgången under året och kommer lite överraskande eftersom priset endast sjönk med 5 % under andra kvartalet. Under fjärde kvartalet kommer priset att fortsätta sjunka med ytterligare 22 % till 1,2 dollar. DRAM-tillverkare säger att den låga tillväxten i antalet leveranser under andra kvartalet främst berodde på stor tillgång och svårigheter att gå över till nya processteknologier. Den taiwanesiska tillverkaren Nanya hade till exempel ett lager värt 30 dagar, vilket visar på svårigheter att skeppa från fabrik till kund. Leveranserna beräknas nu öka med 15,9 % under tredje kvartalet och på grund av detta så väntas priset inte att öka än på ett tag, enligt iSuppli.
38.6°
Alfa Romeo Giulietta får dubbelkoppling och MiTo får TwinAir-motor
Nyheter som kommer att presenteras på Frankfurt-mässan
Tillsammans med den nylackade 4C kommer Alfa även att visa upp uppdaterade versioner av Giulietta och MiTo på bilmässan i Frankfurt. Den förstnämnda får modern dubbelkoppling och den sistnämnda får snålmotor-alternativ. Dubbelkopplingslådan är Alfas nya TCT-låda som kommer att erbjudas till den turboladdade bensinmotorn MultiAir 1.4 och till dieselsnurran på 2.0 liter. Båda motorerna ger samma effekt, 170 hästar. Med lådan kommer förbrukningen för bensinaren att stanna på 0.52 liter per mil med ett utsläpp på 121 gram, medan dieseln klarar sig på 0.45 liter och hamnar under miljöbilsgränsen med sitt utsläpp på 119 gram per kilometer. Prestandan bibehålls och med bensinmotorn tar man sig till 100 km/h på 7.7 sekunder och fortsätter accelera till 218 km/h. För dieseln går det lite långsammare, 7.9 sekunder till 100 km/h. Den minsta modellen Alfa Romeo erbjuder är MiTo med tre dörrar. Nytt för den är att den även nu kommer att erbjudas med TwinAir-motorn på 0,9 liter och 85 hästar som först presenterades i Fiat 500. Med denna motor och start/stopp-system säger Alfa att bränsleförbrukningen är 30 % lägre än hos konkurrerande bilmodeller med samma effekt, och att utsläppssiffrorna på 98 gram per kilometer är klassledande. MiTo kommer snart även att erbjudas med en helt ny JDM-turbodiesel-motor på 1.3 liter och 85 hästar. Den släpper ut 90 gram och ska ha en blandad förbrukning på 0,35 liter per mil.
41.3°
Sitt vackert på tungan
Tongue in Cheek
Peter Harvey skriver att han har hämtat inspiration från 60- och 70-talets popdesign då han formgav stolen Tongue in Cheek. Stolen finns bara i en begränsad upplaga där varje stol är signerad och numrerad och är väl tänkt som ett samlarobjekt.
35.6°
Portal 2 sålde bättre till PC
Tydligen gillar vi att lösa portalpussel med tangentbord och mus
PC eller konsol? Det är en fråga som många av oss brottas så fort valmöjligheten finns. I normalfallet brukar konsolversionen sälja betydligt bättre än PC-versionen men i fallet Portal 2 var förhållandet omvänt. Valve har i vanlig ordning inte släppt några siffror rörande sin försäljning via Steam så det enda vi har att gå på är ett uttalande som Gabe Nawell gjorde i en intervju med Gamasutra. "Portal 2 did better on the PC than it did on the consoles." För en inbiten PC-spelare låter det kanske inte förvånande, men då ska det sägas att Left 4 Dead-spelen sålde bäst till Xbox 360.
41.0°
Sänk matpriset via Facebook-incheckning
ICA-affär testar sociala medier i ny kampanj
En ICA-affär i Stockholm testar just nu ett lite annorlunda sätt att använda Facebook i sin dagliga verksamhet. Kampanjen går ut på att Facebook-användare tillsammans kan hjälpas åt att sänka priset på en utvald vara. Denna veckan handlar det till exempel om en grillad kyckling som har ett ursprungspris på 49 kronor men som, om tillräckligt många checkar in i butiken via Facebook, kan bli prissänkt till 24 kronor. Fram till och med den 16:e september kommer ICA-butiken att köra Facebook-kampanjen med en ny vara varje vecka och om det faller väl ut så kommer man att köra vidare i andra ICA-butiker.
38.4°
Bär vinglaset runt halsen
Nej det här är inget skämt
Trots namnet, Wine Yoke, är det här inget skämt utan ett halsband du stoppar vinglaset i. Att det ser ut som en vuxenleksak får du på köpet. Tallrikar med glashållare har man ju sett förut, och de är rätt smidiga när det inte finns några sittplatser och man tvingas ståäta. Det här halsbandet löser problemet och håller vinglaset åt dig så att du får händerna fria. Kostar tio dollar och då får du två stycken, en svart och en rosa. Min rekommendation är att använda det rosa hemma. Eller vänta, använd båda hemma. Eller vänta, köp inte.
32.1°
Om några månader är det jul
Christmas Tea av Mint
Bakom namnet Mint står de tre formgivarna Maja Matas, Kresimir Miloloza och Jozo Matas. De har designat Christmas Tea och säger att de vill inspirera oss at träffas i juletid och dricka te tillsammans. Jag gillar förpackningen, men när väl julen kommer föredrar jag nog att sippa på en glögg.
36.5°
Abarth-nyheter som kommer till Frankfurt
Små och ettriga
I Abarths monter på bilmässan i Frankfurt kommer det att vara fullt. Antagligen inte bara utav bilar utan även av nyfikna spekulanter. I montern kommer 500 Cabrio, 695 Competizione och Punto SuperSport att stå. Vi börjar med 500 Cabrio som givetvis baseras på 500C. Denna bil kommer bara att byggas i 150 exemplar och under huven sitter det en upptrimmad 1.4-liters Turbo T-Jet-motor på 160 hästar med ett vrid på 230 Nm. Toppfarten ligger på 211 km/h och till 100 knyck ska det ta 7,4 sekunder. En sport-knapp i kupén reglerar motorns overboost-funktion, turbotrycket och rattens motstånd i höga farter. Det rullbara eltaket är kvar men bilen smyckas med xenonljus, speglar i magnesium, 17-tummare, gula bromsok och en ny diffusor som ramar in de dubbla utblåsen. Läder och kolfiber återfinns på insidan.
39.8°
Några av sveriges största tidningar ändrar kommenteringssystem
Expressen, Aftonbladet och DN är trötta på alla hat-kommentarer
Tre av sveriges största tidningar meddelade igår att man kommer att göra om systemet kring hur läsare ska kunna kommentera deras artiklar. Anledningen uppges vara att det är för många som kommenterar anonymt och sprider "näthat" i tidningarnas diskussionsforum. Det handlar om Expressen, Aftonbladet samt DN och de har alla valt lite olika väger för hur framtidens artikelkommentarer kommer att se ut. I Expressens fall har man nu tagit bort det eftermodererade artikel-forumet och nu förhandsgranskas alla kommentarer innan de publiceras under en artikel. Man säger dock att det kan komma att förändras i framtiden och hoppas att allt fler väljer att delta i diskussionerna under sina riktiga identiteter. När det gäller Aftonbladet så kommer de inom kort att kräva att alla som ska kommentera deras artiklar gör detta via sin Facebook-profil. Det kommer antagligen att leda till något mindre kommentarer men sannolikt betydligt mycket mindre hatiska kommentarer. DN har för tillfället helt stängt av möjligheten att kommentera deras artiklar och man uppger att så kommer det förbli tills man har tagit fram ett nytt inloggningssystem där användare måste logga in via sitt Facebook-, Google- eller OpenID-konto. Det ska även gå att få tillgång till kommentarsfunktionen om man har en verifierad mail-adress. Vad säger ni? Är det för mycket näthat i artikelkommentarer? Hur tycker ni det funkar här på Feber?
39.4°
Windows Explorer kommer få ribbon-gränssnitt
En av de nya funktionerna i Windows 8
Mycket har sagt omkring Windows 8 och tablets men det är bara ett fokus av operativsystemet. En ny bloggpost på utvecklarbloggen lades upp under gårdagen och visar en del ändringar i Windows Explorer. Den gamla designen kommer att bytas ut mot ribbon-designen som kan återfinnas i Office. Dessutom försöker Microsoft föra tillbaks vissa funktioner som försvann från XP. Bloggposten innehåller ganska mycket information om hur ofta vissa kommandon används i Explorer och om de aktiveras genom ett högerklick, via menyn eller snabbtangenter. Enligt Microsoft kommer ribbon-gränssnittet att de mest använda funktionerna först och resterande grupperas via association. Detta gör också att man inte behöver leta igenom flera olika menyer efter det man vill ha. Dessutom kommer alla funktioner att finnas tillgängligt via snabbtangenter och skulle du inte gilla gränssnittet kan det minimeras och man får då istället ett verktygsfält med en rad. I nya gränssnittet till Explorer finns det även flikar som har sektioner för bland annat delning och hantering tillsammans med ett "home"-fält. Gränssnittet är även optimerat för widescreen skärmar och enligt Microsoft används skärmytan bättre på det här sättet.
37.1°
Mass Effect 3 säger adjö till Shepard
Slutet på Shepards saga
Mass Effect 3 kommer bli det sista spelet med Commander Shepard enligt spelets producent Michael Gamble. "After this, Commander Shepardx27s story is complete," producer Michael Gamble told PC Gamer. No more Shepard? "Correct," answered Gamble. I samma intervju klargjorde man dock att Bioware har ambitiösa planer för spelserien som kommer leva vidare utan Shepard. "We have ambitious plans to continue this franchise going forward. Mass Effect 3 is simultaneously a couple of different things: a thrilling and epic conclusion to the trilogy as we promised our fans wex27d provide for Commander Shepard, but itx27s also a brand new beginning - itx27s an entry point for new fans." Mer Mass Effect på gång alltså, dock utan Commander Shepard.
37.6°
G-Male - den perfekta mannen
Inte en officiell produkt från Google dock
Om Google erbjöd specialdesignade pojkvänner kanske de skulle se ut, och bete sig som G-Male gör. En perfekt partner som känner dig utan och innan, och som alltid har svar på tal. Google hjälper oss redan idag med det mesta. Vem har namnsdag, var ligger restaurangen, hur många L har artisten LL Cool J i sitt artistnamn, och andra världsviktiga frågor som vi bara måste ha svaren på. G-Male är produkten du behöver för att fullända ditt liv. Eller?
42.9°
Hathaway mot Jackman i "Les Miserables"?
Oscarsnominerade Anne Hathaway kan återförenas med Hugh Jackman i Tom Hoopers nya version av den kända musikalen.
Hathaway och Jackman sjöng och dansade i en hyllning till "Frost/Nixon" när den senare var värd för Oscarsgalan 2009. Nu kan de få sjunga tillsammans igen fast på vita duken då Jackman, som spelar Jean Valjean, försöker övertala den "Dark Knight Rises"-aktuella akrisen att ta rollen som Fantine. Även Amy Adams och Rebecca Hall har varit påtänkta för rollen medan Russell Crowe är aktuell att spela den andra huvudrollen som inspektör Javert, rapporterar indieWIRE. Andra skådespelare det ryktas om är Hoopers "Kingx27s Speech"-stjärnor Geoffrey Rush och Helena Bonham Carter som paret Thenardier och Hayden Panettiere, Miranda Cosgrove, Lucy Hale och Emma Watson som tävlar om rollerna som Eponine och Cosette.
37.2°
Inga Porschar i Forza Motorsport 4
EA Games sätter käppar i hjulet
I Forza Motorsport 3 kunde man njuta av att styra Porschar till höger och vänster. Men det kommer man tyvärr inte att kunna göra när nummer 4 av spelet släpps. Men det är inte på grund av att Porsche själva är griniga. EA Games äger nämligen rättigheterna till att använda tyskarnas bilmodeller exklusivt till sina egna spel i Need For Speed-serien. EA gjorde detta även när 1:an, 2:an och 3:an av Forza Motorsport släpptes, men då gick EA med på det om bilarna licensierades till Turn 10, speldesignern bakom Forza-spelen. Men nu har de tydligen ändrat på sig, och kommer inte tillåta några Porschar i Forza 4. Men rättigheterna gäller bara original-Porschar, så trimmade versioner kommer att finnas i spelet. 35 stycken var det tänkt att man skulle kunna ratta från början, dessa ersätts nu alltså av bilar fixade av tuningfirmor. Ruf kommer att representera med tre bilar, och de resterande 34 Porsche-platserna kommer att fyllas av andra tillverkare när spelet kommer i oktober. Blir ni ledsna utan original-Porschar? Eller spelar det ingen roll?
33.1°
iTunes Match med streaming
Streama ditt iTunes-bibliotek till din iOS-apparat
Betaversionen av det kommande iTunes Match släpptes igår till utvecklarna och här har ni en liten video på hur det är tänkt att fungera. Med iTunes Match kommer iOS-användare kunna streama hela sitt musikbibliotek till iPhone, iPad eller iPod Touch. Man behöver med andra ord aldrig mer flytta över filer manuellt efter att man har synkat sitt bibliotek mot iClouds moln. När synkningen väl är gjord så kan iOS-användare streama musik till sin apparat med 256kbps-kvalitet. iTunes Match kommer att kosta 25 dollar per år men kommer initialt tyvärr bara att vara tillgängligt i USA.
37.5°
Cigaretter är farligt
Förpackningsdesign av Jennifer Noon och Sarah Shaw
Alla vet ju vid det här laget att cigarettrökning är ruggigt farligt och kanske är det något som tydligare ska visas på cigarettpaketen. Jag har tidigare skrivit om en designidé där paketen ser ut som likkistor och nu har Jennifer Noon och Sarah Shaw designat paket med bilder som får en att bara vilja blunda. Frågan är om de gör någon verkan?
38.1°
Android/iOS Polarbit visar upp kommande Tank Rider
Ser kul ut
Polarbit, som släppt välkända Reckless Racing, har ett intressant spel på gång där du skall styra en liten stridsvagn igenom labyrinter fyllda av fiender. Spelet, som är i 3D sett uppifrån, ser ganska lovande ut. Vi får säkerligen anledning att återkomma till spelet när vi vet mera. Tank Rider kommer släpps till både Android och iOS.
37.7°
Nya Fiat Panda presenterad
Lättare att flytta omkring tydligen
Italienska Fiat släpper nu lite information kring den tredje generationen Panda som kommer att begå premiär i Frankfurt. Enligt Fiat är bilen lättare att köra, parkera, packa och modellera. Om den blir en lika stor succé som tidigare versioner, som sålt i över 6,5 miljoner exemplar världen över, återstår att se. Bilen mäter 3,65 meter i längd, 1,64 i bredd och 1,55 på höjden. Lanseras till en början enbart med framhjulsdrift och motorerna som erbjuds är då av en 1.2-liters Fire-motor på 69 hästar, en 1.3-liters Multijet II på 75 hästar och den nya snåla Twinair-spisen på 0.9 liter med 85 hästar. Pandan går att få i tio olika färger och fyra olika val på interiören. Smyckas med antingen 14 eller 15 tum stora hjul och behåller den ganska klassiska designen som generation två bjöd på. Pris kommer senare.
36.5°
Wacom Inkling
Spara bilder digitalt som du ritar med vanlig penna
Wacom lanserar idag en kulspetspenna som förutom att användas som vanlig penna när man tecknar och skissar även sparar ner en digital version av det man ritar. Rent tekniskt så skickar pennan den digitala versionen av bilden till en trådlös mottagare som man till exempel kan placera på anteckningsblockets sida eller topp. När man är klar med ritandet så går det att föra över de digitala versionerna av bilderna via USB till datorn och där kan man sedan öppna dem i till exempel Adobe Photoshop, Adobe Illustrator eller Autodesk Sketchbook Pro. Wacom Inkling lanseras på den svenska marknaden i oktober 2011 och kommer att kosta runt 1660 kronor.
44.4°
Hacka telefonsvarare som News of The World
Kevin Mitnick visar hur man gör
Ingen har väl glömt sommarens avlyssningsskandal där tidningen News of The World (NoTW) avlyssnade kändisars mobilsvar. Här visar den legendariske hackern Kevin Mitnick hur NoTW gick till väga för att komma in kändisarnas mobilsvar och som ni ser är det inte det minsta svårt att göra det om man skulle vara sugen själv. Mitnick ger även rådet att alltid skydda sitt mobilsvar med en pin-kod. Alltså även när man ringer från sin egen mobiltelefon till mobilsvaret. Skulle ni försöka er på det som visas i videon till höger så måste vi även påminna er om att det är i allra högsta grad olagligt.
37.9°
Titel, story och ledmotiv till nya Bond?
"Carte Blanche" kan bli titeln på den 23:e James Bond-filmen och handlingen kan utspelas i Serbien om rykten stämmer.
Samtidigt har serbiska cellisten Jelena Mihailovic, som uppträdde inför regissören Sam Mendes och flera producenter i Cannes, fått uppdraget att göra filmens ledmotiv, rapporterar Bleeding Cool. Där nämndes titeln "Carte Blanche", som även är namnet på en ny Bond-roman och om filmens story matchar bokens så utspelas den till en början i utkanten av Novi Sad i Serbien där Bond försöker stoppa en irländsk skurk och f.d. ingenjörssoldat som planerar att få ett tåg med 300 kg metylisocyanat att spåra ur i Danube.
38.9°
Bilbana av tejp
My First Autobahn
Det är Donkey Products som står bakom designen av My First Autobahn som jag tycker är en förträfflig idé om man har telingar som vill köra runt med bilar på golvet. Allting blir ju lite roligare om det finns vägar som syns. Däremot skulle jag vilja veta hur tejpen sitter så att man slipper en massa tejpklister då det är dags att flytta på vägarna.
40.6°
Asus planerar ett halvt dussin ultrabooks i oktober
Asus ledare Jonney Shih har bekräftat att företaget planerar 5-6 olika ultrabook-modeller i oktober månad i år. Priset är sagt ska ligga mellan 900-2000 dollar, enligt Shih. Skärmstorleken kommer att ligga mellan 11,6-13,3" men det är oklart om alla modeller kommer vara baserade på samma tunna design som UX-serien, alltså den som visades upp under Computex tidigare i år. Med det här antalet modeller och inte så stor variation i storlek på skärmen så kommer antagligen alla att vara liknande det vi sett tidigare. När det gäller konkurrenterna så ska Acer släppa en 13"-modell med modellnamnet Aspire 3951. Enligt ryktet ska den vara baserad på en Core i7-processor med en SSD upp till 128 GB. Priset ska enligt källor ligga på mellan 770-960 dollar. Digitimes säger att andra stora märken som Dell och Toshiba är något mer försiktiga när det gäller ultrabooks och kommer antagligen inte att släppa modeller förrän någon gång under nästa år.
37.6°
Ny version av gammal Apple-reklam
Hyllar Steve
1997 drog Apple igång "Think Different"-kampanjen och man gjorde då detta med reklamfilmen "The Crazy Ones". Den handlade om att människor som inte känner till gränser, tror på det de skapat och som går sin egen väg. Ken Segall från Scoopertino skrev förra veckan ett inlägg på sin blogg där han berättade om hur mycket Steve tyckte om den här reklamen. Han tyckte att samma video fast med hyllningsklipp på Steve skulle passa bra. Så därför satte han ihop en film själv. Original-reklamen hittas under "Läs mer". Steve skrev inte manuset, men bidrog bland annat med raderna "they push the human race forward."
38.9°
Minecraft-block i naturlig storlek
Går dessutom sönder när man slår på det med en påk
De gulliga små blocken som är själva byggstenarna och hela grejen bakom Minecraft imponerar människor världen över. Här har Ben Purdy som är ett fan tillverkat ett eget block av en papplåda, fast egentligen är det inte själva lådan som är grejen. Det är att han med hjälp av Arduino och en projektor lyckas få det att se ut som om att det går sönder när man slår på det. Och ni får inte bara ett utan tre (!) klipp som bevisar det. Det första hittar ni här ovanför, och de andra två under "Läs mer".
38.2°
"Captain America"-författare vill ha Dinklage som MODOK
Emmynominerade Peter Dinklage kan spela skurk i "Captain America 2" om Emmyvinnande manusförfattaren Christopher Markus får som han vill.
Åsikterna och ryktena om vad uppföljaren till "Captain America: The First Avenger", som dragit in 316 miljoner dollar världen över, ska handla om går isär. Markus, som var en männen bakom manuset till första filmen, är dock sugen på att förverkliga skurken MODOK, som står för Mental Organism Designed Only for Killing. Los Angeles Times rapporterar att Markus även anser att Dinklage (TV-serien "Game of Thrones", "Station Agent") skulle vara ett utmärkt skådespelarval för den udda skurken. Återstår att se om han får sin vilja igenom...
37.4°
Nya bilder på Alfa Romeo 4C
Får sig en liten uppdatering inför Frankfurt-mässan
Alfa Romeo visade upp 4C Concept för första gången på mässan i Genève. Inför nästa mässa, som blir Frankfurt, uppdateras bilen något. Och med något menar jag att den får en ny lack i metall-look. Med 4C ska Alfa gå in i en helt ny tidszon vad det gäller teknik, körkänsla och design. Motorn placeras i mitten och det blir en spis på 1.7 liter och 200 hästar, till att börja med. Det räcker gott då bilen bara har en tjänstevikt på 850 kilo. Kraften skickas till bakhjulen genom dubbelkopplingslåda från TCT. Den produktionsklara versionen väntas börja säljas som årsmodell 2012 eller 2013.
40.7°
Twitter-rekord när Beyonce meddelade graviditet
Under årets Video Music Award (VMA) så meddelade popstjärnan Beyonce att hon var gravid tillsammans med sin kille Jay-Z och omgående så exploderade Twitter i lyckönskningar och annat. Så till den milda grad att det slogs nytt världsrekord i antal tweets om ett ämne per sekund. Hela 8 868 tweets i sekunden handlade om Beyonces graviditet. Det tidigare rekordet sattes i mitten av juli när USA och Japan mötte varandra i damfotbollens VM-Final. Då twittrades det 7 196 gånger i sekunden om finalen. Andra massiva twitterhändelser är bland annat när Japan firade nyår 2011 (6939 tweets/sek), det brittiska kungabröllopet (3966 tweets/sek), jordbävningen och tsunamin i Japan (5530 tweets/sek) samt Usama Bin Ladens död (5106 tweets/sek).
35.2°
Cykel som blir barnvagn
Barnvagn som blir cykel
Precis som rubriken (och underrubriken) säger är det här en kombo-pryl. Ena stunden cykel, för att 20 sekunder senare förvandlas till en barnvagn. Hippt? Taga Bike kan som man ser i videon enkelt förvandla sig själv och kombinerar två praktiska transportmedel i ett. Konstruktionen är i aluminium, har skivbromsar på båda framhjulen, Shimano Nexus-växlar, 16 tum stora hjul och plats för förvaring. Vagnen, eller vad man ska kalla den, går att ställa in i två olika lägen när man cyklar, och två olika när man rullar kids. Kostar 1 500 dollar och hittas efter hoppet. Just nu slut i lager, så på frågan om det är hippt med en Taga Bike? Ja.
38.3°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration