Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Tjock
21 idag
44 igår
Tipsa!
Skaffa Feber+
Spotify får äntligen lossless
Ingår i alla Spotify Premium-abonnemang
41.3°
Annons från
Annons
Eldriven Mercedes kom 120 mil på en laddning
Körde från Stuttgart till Malmö
41.9°
Dags för glögg-nyheter
Från Blossa och Saturnus
102kg
Ferrari Testarossa är tillbaka!
Men det coolaste saknas
32.7°
Tidöpartierna vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år
För att bekämpa allvarlig brottslighet bland ungdomar.
56.4°
Nu lanseras Lucids eldrivna SUV Gravity i Europa
Lastar mycket och kommer långt
41.3°
Amerikanska iPhone 17 Pro har två timmars längre batteritid
Endast eSIM sparar plats
31.7°
Vi kollar in Apples alla nyheter!
iPhone 17 Air, AirPods Pro 3 och det andra
35.6°
Apples Magsafe-batteri fungerar bara på iPhone 17 Air
Kanske bara där det behövs?
22.3°
iPhone 17 Pro är riktigt fet!
Orange is the new black
42.0°
Här är den tunnaste iPhone någonsin
Säg hej till iPhone Air
35.6°
Nya iPhone 17 finns bara i en storlek
Hejdå Plus, hej 120 Hz
39.5°
Apple Watch Ultra får lite större skärm
Samt bättre batteritid och 5G
33.9°
Apple Watch Series 11 får bättre batteritid
Kan nu även varna om högt blodtryck
34.5°
Här är AirPods Pro 3
Dubbelt så bra brusreducering!
55.2°
Avatrs nya koncept brädar många lyxlimpor
Är över 5,8 meter lång
29.4°
Världens högsta bro testad i Kina
Öppnar för trafik snart
41.3°
STIM lanserar AI-licens
Så att musiker ska kunna tjäna pengar på AI-musik
24.4°
Rabbit rullar ut rabbitOS 2
Too little too late?
31.9°
Mercedes nya elbil laddades med hela 1041 kW
Watt?!
48.6°
Teslas robot Optimus får ett ansiktslyft
Inför Optimus v3
34.0°
Ikväll är det dags för nya iPhone!
Apple drar igång presentationen klockan 19.00
39.0°
Rimac presenterar ny batteriteknik
Lanserar solid state-batteri 2027
44.8°
Kivra verkar fortsatt sugna på att ta betalt för sin tjänst
Vill ha betalt för att lagra meddelanden längre än 30 dagar?
-22.8°
Över 500 har ansökt om att byta kön efter att det blivit enklare
Ny könstillhörighetslag trädde i kraft i somras
8.3°
Snart blir det nationellt mobilförbud i grundskolan
Från och med skolstarten 2026
90.3°
Hitta, jämför och betygsätt 323 elbilar
BMW iX3
Zeekr 7X
Nissan Leaf
Mercedes CLA
Zeekr 7GT
Smart #5
Volvo ES90
Kia EV4
Model Y
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
torsdag 18 augusti 2022
fortsättning
Netflix reklamabonnemang kanske inte stödjer nedladdningar
No offline for you!
Netflix kommande abonnemang med reklam kanske inte har stöd för nedladdningar av innehåll på tjänsten, det skvallrar kod som hittats i appen om. Utvecklaren Steve Moser har upptäckt text i koden för tjänstens iPhone-app som lyder "Downloads available on all plans except Netflix with ads." Om tittare inte kan ladda ner innehåll till sina enheter med abonnemanget betyder det alltså att de inte kommer att kunna se sina serier eller filmer offline. Netflix har varken bekräftat eller förnekat att så kommer att vara fallet dock, så här sa de till TechCrunch: "We are still in the early days of deciding how to launch a lower priced, ad-supported option and no decisions have been made. So this is all just speculation at this point."
33.8°
Papa Johns släpper Papa Bowls
Bara topping
Pizza ska verkligen varit en pandemi-mat, åtminstone i USA, där Papa Johns växt så det knakar. Det verkar dock nu som att folk kanske börjar tröttna lite på rätten och därför tar Papa Johns till sig lite kreativa metoder när de lanserar sin Papa Bowls – som bara är pizzatopping. Papa Bowls finns i tre smaker: Garden Veggie, Chicken Alfredo och Italian Meats Trio. De finns att köpa nästa vecka på kedjans restauranger och kostar 8 dollar.
65kg
Indiskt företag laddar bilbatterier på 15 minuter en kvart
Snabba ryck
Det tar fortfarande en stund att ladda en elbil men tiderna kryper nedåt hela tiden i takt med att tekniken utvecklas. Nu presenterar det indiska företaget Exponent Energy snabbladdning som ska kunna ladda en elbil från noll till 100 procent på bara 15 minuter. Det hela sker genom en kombination av stora batteripack och en ny typ av laddinfrastruktur. Företaget har nyligen gått samman med Altigreen som tillverkar eldrivna fraktfordon och man säger att deras trehjuliga neEV HD alltså bara ska ta en kvart att ladda fullt. Så tekniken är inte tillgänglig för alla typer av elbilar riktigt än. Vdn för Exponent, Arun Vinayak, säger så här till Tech Crunch: "15-min rapid charging is a two-sided problem. It’s not just the battery but also the charger. The e^pump delivers 600A of current to the e^pack (15x industry standard) while managing individual cell characteristics, including thermals to ensure safety, long battery life and performance consistency, even at 50 degrees Celsius. Since our technology is present on both sides, we’re able to manage the flow of energy far more efficiently, safely and rapidly. Our primary focus is commercial vehicles and our primary customer is anyone running a fleet, from a single vehicle owner to an aggregator of 1000s of vehicles. In India, commercial vehicles have the highest per vehicle energy use-age. (Constitutes 10% of vehicles, but consumes 70% of our on-road energy). This represents a highly concentrated market for an energy company like us as the segment is already convinced of switching to electric as EVs drive better than their diesel counterparts. However, the bottleneck for adoption is energy, as slow charging (3 to 6 hours) affects operations. Therefore customers are forced to opt for large batteries with short life thereby making owning the vehicle expensive."
44.0°
Amazon testar TikTok-funktion i sin app
Ska inspirera användare att köpa mer grejer från Amazon
Wall Street Journal rapporterar att Amazon har börjar interntesta en ny version av sin app vilken ska innehålla en TikTok-liknande flödesfunktion. Funktionen i Amazon-appen kallas för "Inspire". Tanken bakom det hela verkar vara att Amazons användare ska blädda igenom Inspires flöde på liknande sätt som man gör i TikToks app och då kanske även bli inspirerad av att att köpa någon av de produkter som visas i flödet. Huruvida Amazon kommer att lansera "Inspire" i sin app framöver finns det än så länge inga uppgifter om. Här ovan hittas ett nyhetsinslag från Yahoo Finance om Amazons TikTok-ripoff.
16.3°
Nu kan du flytta dina Overwatch-framsteg till Overwatch 2
Om du nu vill ha med dina grejer
Under gårdagen meddelade Blizzard att spelare redan nu kan överföra sina framsteg från Overwatch till Overwatch 2 som släpps den 4 oktober och därmed kommer ersätta Overwatch. För att detta ska gå krävs det ju så klart att man har ett Battle.net-konto och framöver kommer allt sparas på det vilket ger en möjligheten att hoppa mellan plattformar utan att förlora framsteg eller köpta kosmetiska prylar. Så om du vill flytta ditt Overwatch-konto från, till exempel, konsolen så hittar du guide till hur du gör det via länken nedan. Du kan flytta två konton till detta nya Overwatch 2-konto dock kan du endast flytta ett konto per plattform så det gäller att man väljer rätt när man väl gör flytten.
36.9°
Legend är en ny elmoppe från Drax
Gott om förvaring
Drax lanserar nu en ny elmoppe som man kallar för Legend. Den finns både i EU-version som då får gå 45 km/h och i en version som går i 20 km/h och som inte kräver något körkort. Grundformen matchar de flesta andra moppar av den här stilen på marknaden men de har lyckats väl med förvaringen. Batteriet sitter nämligen i botten där man har fötterna och det gör att förvaringsutrymmet är stort och man får plats med två hjälmar eller en hjälm och en väska. Smidigt! Det finns även USB-laddning och ett fack för mobilen och detta är inte under sadeln utan istället vid knäna. Skärmen verkar också vara stor och tydlig. Det finns även en backfunktion för den som inte orkar dra sitt fordon bakåt. Kanske inte den sötaste modellen på marknaden men verkar praktisk. Räckvidden ligger på 5 mil och laddar gör man genom att lyfta ur batteriet som sitter under fötterna. Introduktionspriset är 23.995 kronor, sedan kostar den 27.995 kronor. Prislappen för 20 km/h-versionen är samma som för 45 km/h-versionen.
40.6°
Julberättelser av Astrid Lindgren blir ny jultradition i SVT 2023
Mysigt
Jul med Astrid Lindgren är en timme med berättelser baserade på verk av Astrid Lindgren som SVT kommer att börja sända från och med julafton 2023. Så inte i år tyvärr, vilket är lite synd. Man kommer att blanda nyproducerade animationer med klassiska klipp. Hanna Stjärne som är vd på SVT säger: "Det känns fantastiskt att kunna lyfta fram Astrid Lindgrens stämningsfulla berättelser. Ambitionen är att skapa en fin julaftonstradition för alla generationer. Vi kan såklart inte bestämma på förhand om det blir en klassiker, det avgör publiken, men det är vad vi hoppas." Läs mer om upplägget i pressmeddelandet nedan.
74.7°
Klistra fast USB-hubben bakom din iMac
Dumt eller smart?
Har du en iMac av senaste snitt och saknar en del portar till den? Då kan den här från Belkin hjälpa till. Det är en enkel USB-hubb med SD-kort-läsare, en USB-C-hubb, två USB-A-portar och en ethernet-port. Tricket med den är att den går att klistra fast på baksidan av datorn om man skulle tycka att det ser vackert ut. Det är det så klart inte, men det kanske kan vara praktiskt och smidigt. Om man vill ta den med sig går det att häkta av den. Prislappen ligger på 70 dollar vilket är lite väl för en så enkel hubb men jag kan tänka mig att den löser en del problem för folk som vill ha mer än USB-C och som inte vill ha hubben liggandes på bortet.
35.6°
Apple sägs presentera iPhone 14 den 7 september
Och nya Apple Watch
Apple ser ut att hålla ett event den 7 september där de presenterar nya iPhone 14-serien. Men det är inte bara iPhones vi kommer att få se, som vanligt förväntas Apple även presentera ett gäng nya Apple Watch-modeller, detta år sägs vi för första gången även få någon sorts Apple Watch "Pro" med större skärm och längre batteritid. När det kommer till iPhones sägs vi få en iPhone 14 (6,1 tum), en 14 Max (6,7 tum), en 14 Pro (6,1 tum) och en 14 Pro Max (6,7 tum). Det verkar alltså som att Apple dumpar mini-modellen som hade en skärm på 5,4 tum. Det sägs att Apple sedan några veckor tillbaka börjat spela in eventet, vi kan alltså förvänta oss ett virtuellt event, precis som de två senaste iPhone-presentationerna. Ungefär en vecka efter eventet, 16 september, sägs det att telefonerna ska gå att köpas.
44.6°
Trailer för The greatest beer run
Kommer till Apple TV+
Chickie tycker inte att folk hemma i USA riktigt uppskattar kriget i Vietnam, så för att peppa sina polare som är där och krigar och visa dem att de visst har support från delar av landet får han en dum idé. Han packar ner en massa öl i en väska och drar till Vietnam för att leta upp sina polare. Det visar sig så klart inte vara en lika skojig idé som han trodde. Chickie spelas av Zac Efron och filmen ska vara baserad på en sann historia. Premiär sker faktiskt både på bio och Apple TV+ samtidigt, närmare bestämt 30 september.
48.0°
Svenska Embracer köper Middle-earth Enterprises
Företaget som äger rättigheterna till Sagan om Ringen
Den svenska spelkoncernen Embracer presenterade idag sin kvartalsrapport. I samband med det tillkännagav man även att man köper upp förläggaren Middle-earth Enterprises och ett gäng med spelföretag. Middle-earth Enterprises äger rättigheterna till det mesta som har med J.R.R. Tolkiens Sagan om Ringen-universum att göra förutom själva utgivningen av Tolkiens böcker. Det innebär att vi sannolikt kan få se en hel del spel baserade på Sagan om Ringen-universumet från de spelföretag som ingår i Embracer-koncernen framöver. I ett pressmeddelande skriver Embracer att Middle-earth Enterprises kommer att ingå i Embracers nystartade dotterföretag Embracer Freemode. Huruvida Embracer Freemode har planet på att ge sig in i film- och tv-branschen på egen hand eller licensiera ut rättigheterna till andra film- och tv-bolag framöver är oklart. I pressmeddelandet skriver Embracer bland annat om uppköpet: "Key upcoming works set in Middle-earth, in which Middle-earth Enterprises has financial interests, include the much-heralded Amazon series The Lord of the Rings: Rings of Power which will premiere on September 2, 2022, set thousands of years before The Hobbit and The Lord of the Rings; the animated movie The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim (Warner Bros), set for release in 2024, and the mobile game The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth (Electronic Arts). Other opportunities include exploring additional movies based on iconic characters such as Gandalf, Aragorn, Gollum, Galadriel, Eowyn and other characters from the literary works of J.R.R. Tolkien, and continue to provide new opportunities for fans to explore this fictive world through merchandising and other experiences." Förutom Middle-earth Enterprises meddelade Embracer att man även köper upp spelutvecklarna Tripwire Interactive (Killing Floor, Chivalry), Tuxedo Labs (Teardown), japanska Tatsujin, svenska Bitwave Games som gör retrospel, Singtrix som gör karaokespel, brädspelsföretaget Limited Run Games samt tillbehörstillverkaren Gioteck. Exakt vad Embracer betalar för varje företag man nu köper upp finns det inga uppgifter om. I ett pressmeddelande skriver man dock att den totala köpesumman för uppköpen antagligen kommer att landa på runt 8,2 miljarder kronor. Embracer Group, som tidigare hette THQ Nordic, har de senaste åren genomfört en lång rad uppköp av olika spel- och underhållningsföretag. Exakt hur många företag som nu ingår i Embracer Group är oklart men tidigare i år skrev IGN att koncernen hade över 120 interna spelstudios under sitt paraply.
55.9°
JerryRigEverything plågar OnePlus 10T
Går sönder på samma sätt som OnePlus 10 Pro
När Zack gav sig på OnePlus 10 Pro var den alldeles för lätt att bryta sönder och från utsidan så ser 10T ut att ha lite bättre förutsättningar för att inte brytas sönder lika lätt. Men när Zack har upptäckt att telefonen till största delen är gjord av plast istället för metall så provar han att bryta sönder den och 10T går sönder lika lätt som 10 Pro. Man kan diskutera hur relevant detta test är för verkligheten, om man inte sitter på telefonen lär det ju aldrig någonsin hända.
35.1°
Dodge presenterar Charger med eldrift
Koncept som kan bli verklighet 2024
Muskelbilsmärket nummer ett, Dodge, presenterar nu Charger Daytona SRT Concept. Och även om den ser ut som en traditionell muskelbil är det något som är väldigt annorlunda under skalet - för där sitter nämligen ingen brölig V8:a utan en helt elektriskt drivlina. Den kallas för Banshee och ska vara ett rejält krutpaket med 800-voltsteknik. Vad den bjuder på i prestandaväg framgår inte nu men den ska i alla fall vara kraftigare än motorn i SRT Hellcat. Det ska göra bilen snabbare än Hellcat i alla kategorier, något man även kan tacka fyrhjulsdriften för. Till Banshee kopplas växellådan eRupt som har flera lägen och som på bästa sätt ska kännas som en klassisk manuell växellåda att använda. Och eftersom Dodge är Dodge kan de inte bygga en sån här bil utan att den också ska låta som en klassisk muskelbil. De har därför tagit fram ett "avgassystem" som de kallar för Fratzonic Chambered Exhaust som ska morra ut fräsigt ljud i 126 decibel. Oavsett vad man tycker om den här ska Dodge ändå ha cred för designen tycker jag. Klassiskt utseende och inte massa blått trams för att visa att det är en elbil. Flera inslag som flörtar med dåtiden både på in- och utsidan fast med ett modernt lyft. Jag gillar. Om allt går vägen kommer konceptet att mynna ut i en produktionsversion som ska släppas 2024.
59.4°
Ny trailer för Wednesday
Familjen Addams-spinoff på Netflix
Här är en ny trailer för Tim Burtons kommande Familjen Addams-spinoff Wednesday som kommer att sändas på Netflix. Tv-serien kretsar runt Wednesday Addams, den tonåriga dottern i familjen Addams som spelas av Jenna Ortega. Förutom Ortega dyker skådespelare som Catherine Zeta-Jones, Luis Guzman, Gwendoline Christie, och Christina Ricci upp i den kommande serien. Exakt när Netflix kommer att börja visa Wednesday finns det än så länge inga uppgifter om.
43.8°
onsdag 17 augusti 2022
Kolla in Jedi-tempel i Lego
Byggt med över 50.000 legobitar
Här kan ni kolla in när några lego-konstruktörer bygger ett Jedi-tempel från Star Wars helt i lego. Det är gänget bakom YouTube-kanalen Solid Brick Studios som tagit sig an den massiva uppgiften att bygga det enorma templet. Templet består av över 50.000 legobitar och tog nio dagar att bygga. Då det antagligen skulle bli lite segt att kolla in nio timmars legobyggandet har man dock snabbat upp det hela i en timelapse som bara är åtta minuter lång. På bilden nedan kan ni se hur Jedi-templet som Solid Brick Studios byggt i lego såg ut filmen Star Wars: Revenge of the Sith.
43.7°
Jay Leno kör Nissan Z
Klassisk sportbil bland alla elbilar
Nu har turen kommit till Jay Leno att få sig en genomgång och en provsväng med Nissans nya Z-bil. Med bilen kom även Jonathan Buhler som är projektledare för Nissan North America och som berättade mer om den nya sportbilen och varför den är så bra.
39.0°
Är civilisationen på väg att kollapsa?
Kurzgesagt undersöker
Att stora civilisationer till slut kollapsar är en regel snarare än dett undantag, säger iallafall Kurzgesagt, som i sin senaste video pratar lite om hur det ligger till för oss och hur vi skulle klara en eventuell kollaps. Om en sådan skulle vara sannolik att ske, vilket ibland är svårt att avgöra.
42.9°
PlayStation släpper starka God of War-grejer
I samarbete med Chilli Klaus
Samarbeten som känns som om marknadsavdelningen hade lite för mycket pengar över har man sett gott om och någonstans känns det väl som att PlayStations samarbete med chilifantasten Chilli Klaus platsar i den kategorin. Hur som helst har de tagit fram serien Holmgang (Holmgång) som består av några chilisnacks och en stark sås som man då fira lanseringen av God of War: Ragnarök senare under hösten. Innan Ragnarök kommer Fimbulvintern och därför kommer spelmiljöerna i nya God of War vara kalla. Så för att spelarna inte ska frysa allt för mycket när de spelar detta spel är då tanken att de då ska äta dessa grejer för att hålla sig varma. Den starka såsen är baserad på Carolina Reaper som bekant är mycket stark. Snacksen är chokladgrejer där vissa innehåller mycket stark chili i sig vilket ger ju lite spänning i vardagen. Generellt känns ju både sås och choklad som rätt så kladdiga saker så helt optimalt är det kanske inte om man nu hade tänkt käka dessa samtidigt som man spelar spelet. Chili Klaus Holmgang-grejer släpps i utvalda butiker den 19 oktober och God of War: Ragnarök släpps den 9 november.
41.0°
Porsche dundrar ut nya 911 GT3 RS
En riktig racerbil för gatan
Nu är den då här, den senaste upplagan av Porsches värstingmodell 911 GT3 RS. Det här är i princip en gatlegal version av tävlingsbilen 911 GT3 R och det innebär mängder av prylar som gör den snabb, bland annat aktiv aerodynamik. Denna får som första serietillverkade Porsche ett DRS-system (drag reduction system) som via ett knapptryck öppnar bakvingens lameller till ett horisontellt läge vilket minskar luftmotståndet. När man ställer sig på bromspedalen kommer vingarna både fram och bak att vinklas fullt vilket hjälper till att bromsa bilen ytterligare. I maskinrummet hittar vi en boxersexa på 4.0 liter som ger hela 525 hästar, utan överladdning. Till motorn kopplas en sjustegad dubbelkopplingslåda som driver bakhjulen. 0-100 km/h går på 3,2 sekunder och toppfarten anges till 296 km/h. Kylaren är centralt placerad och istället för tre kylare som i tidigare modeller har den här en stor i fronten där bagageutrymmet brukar finnas. Det här gör bland annat att man på platsen där de annars brukar sitta, på sidorna bakom dörrarna, har kunnat integrera ännu mer aktiv aerodynamik. Totalt kan bilen ge ett marktryck på 409 kilo i 200 km/h vilket är dubbelt så mycket som föregångaren klarade av. Vid 285 km/h är marktrycket hela 860 kilo. Går att beställa nu och kostar från 2.480.000 kronor. Läs allt om bilen på länken nedan.
45.7°
DOOM körs på traktor
De e najs
Det tokklassiska FPS-spelet DOOM kan ju som bekant köras på de flesta grejerna som har någon form av skärm. En sådan grej är skärm som man kan hitta i en John Deere-traktor. För att detta ska funka krävs det dock att man hackar traktorn så man får tillgång till systemet. Traktorn hackades dock ej för att någon var sugen på att spela DOOM på den utan för att komma runt tillverkarens skydd och därmed kunna laga och modifiera traktorn på egen hand.
45.0°
Mahindra visar fem eldrivna SUV-koncept
Bygger på Volkswagen-delar
I maj skrev vi att den indiska biltillverkaren och Volkswagen Group skrivit på ett gemensamt avtal där de båda ska hjälpa varandra att bygga eldrivna bilar. Nu presenterar Mahindra sin framtidsplan som de kallar för Born Electric som är det första från det här samarbetet. Först ut är inte mindre än fem stycken suvar uppdelade i de två separata "märkena" BE och XUV. Om allt går enligt plan ska den första modellen börja levereras i Indien i slutet av 2024. Motoreffekten kommer att ligga på mellan 231 till 340 hästar, batteripacken på mellan 60 och 80 kWh och man ska kunna snabbladda med upp till 175 kW. Både två och fyrhjulsdrivna versioner kommer att släppas. Alla koncept baseras på Mahindras nya skateboard-plattform Inglo som använder delar från Volkswagens MEB-arkitektur. Läs mer på länken nedan.
36.3°
MKBHD känner på Android 13
Listar sina fem favoritfunktioner
Android 13 släpptes i skarp version för Googles Pixel-telefoner igår, därför har Marques Brownlee passat på att känna lite på uppdateringen och gå igenom några av de stora nyheterna. Den nya versionen har bland annat en ny urklippsfunktion, säkerhetsförbättringar, ljudförbättringar, språkinställningar per app och estetiska förändringar.
39.4°
Ny version av WhatsApp släppt till Windows
Som fungerar utan att kopplas till mobilen
Nu har Meta släppt en fristående app för sin chatt- och samtalsjänst WhatsApp till Windows. Det innebär i korthet att WhatsApp kommer att gå att använda även när mobilen vars mobilnummer är kopplat till WhatsApp inte är i närheten av datorn. Meddelanden som skickas och tas emot på WhatsApp Windows- och mobilversioner kommer även att synkas även om datorn och mobilen inte har någon kontakt med varandra. Enligt WhatsApp så är den nya WhatsAppen även snabbare än den gamla versionen. WhatsApp arbetar på att utveckla en fristående app även till macOS så att det blir möjligt att skicka och ta emot meddelanden även på Mac-datorer utan att mobilen behöver vara kopplad till appen på datorn. När vi kan få se en sådan finns det än så länge inga uppgifter om. Ni hittar den nya Windows-appen för WhatsApp i Microsoft Store på länken nedan.
40.4°
600 år gamla statyer dök upp i den kinesiska Yangtze-floden
Upptäcktes på grund av det låga vattenståndet i floden
Här är ett inslag från South China Morning Post där man visar upp några statyer som varit dolda för mänskliga ögon i åtminstone över hundra år. Att statyerna upptäckts beror på att vattennivån i Yangtse-floden sjunkit till sin lägsta nivå på över 150 år. Statyerna tros vara runt 600 år gamla och kan ha fungerat som någon slags gott omen för båtar som passerade på floden förr i tiden.
42.3°
Airbnb rullar ut anti-fest-teknik
I USA och Kanada
Airbnb gjorde sitt festförbud permanent tidigare i år, och för att se till att användare faktiskt följer reglerna ska de nu införa ny teknik som ska kunna fånga upp om någon bokar ett boende för att festa. Sådant som avgör om systemet flaggar en bokning kan vara en gästs recensionshistorik, åldern på deras konto, längden på vistelsen de begär och om de bokar för en vardag eller helg. Företaget säger att det har prövat en liknande teknik i utvalda områden i Australien sedan oktober 2021, där det såg en 35-procentig minskning av fester.
38.6°
Lunds Universitets covid-app slutar samla in data
Det har samlats in över 20 miljoner dagliga rapporter sedan 2020
Forskarna på Lunds Universitet som våren 2020 släppte appen "COVID Symptom Study" meddelar nu att man kommer att sluta samla in data från dem som använt appen. Sedan appen lanserades har runt 210.000 användare skickat in över 20 miljoner dagsrapporter gällande covid-symptom skriver forskarna i ett pressmeddelande. Att man slutar samla in data beror på att intresset att skicka in dagliga rapporter sjunkit på grund av den allt högre vaccinationsgraden samt att få behöver intensivvård och att pandemirestriktionerna har tagits bort. Forskarna skriver vidare i pressmeddelandet att man nu vill fokusera sina resurser på att analysera den data man samlat in hittills. Resultatet av dessa arbeten kommer att bli publikt tillgängliga i vetenskapliga artiklar om kommer att hittas här. På bilden ovan hittas en översikt av den data som Covid Sympton Study Sverige samlat in innan datainsamlingen avslutades. Har du haft covid? Svara gärna på vår enkät nedan
38.0°
Det här är insidan på Skoda Vision 7S Concept
Den nya eldrivna suven
I mars fick vi se en suddig bild på en ny konceptbil från Skoda. Det handlar om en eldriven SUV och den går än så länge under namnet Vision 7S Concept. Bilen är en förhandstitt på Skodas nya designspråk Modern Solid som alla framtida produktionsmodeller ska få ta del av. Nu får vi se lite hur den nya bilen ser ut på insidan. Konceptet har sin premiär den 30 augusti.
38.1°
Fluid One vill göra det roligare att kontrollera smarta hemmet
Finns nu på Kickstarter
Ett av "problemen" med smarta hem är att det kanske inte alltid är helt smidigt att kontrollera sina olika prylar manuellt, när man inte förlitar sig på diverse automationer eller sensorer. Det vill ett gäng från Dukes universitet ordna med Fluid One, som använder ultra wideband-chippet i iPhone för att möjliggöra precis kontroll över olika tillbehör genom att peka på dem med telefonen. Fluid One är uppe på Kickstarter med ett mål på en miljon kronor för att dra igång tillverkningen av hubbarna som krävs för att det hela ska fungera. Det lägsta priset för att kunna få hem produkten om eller när den väl släpps är 250 dollar.
37.3°
Life is Strange Remastered Collection på ingång till Switch
Kommer 27 september
Nu är det snart dags för släpp av Square Enix spelsamling Life is Strange Remastered Collection till Nintendo Switch. Life is Strange Remastered Collection, som inför släppet till Nintendo Switch har döpts om till Life is Strange: Arcadia Bay Collection, består av de två spelen Life is Strange Remastered och Life is Strange: Before the Storm Remastered. Square Enix skriver själva om spelen: "Experience two award-winning Life is Strange games on Nintendo Switch for the very first time! Rewind time with Max Caulfield and uncover the secrets of Arcadia Bay alongside Chloe Price. Meet an unforgettable cast of characters across two gripping stories – with remastered visuals and upgraded animations now optimized for the Nintendo Switch." Life is Strange: Arcadia Bay Collection släpps till Nintendo Switch 27 september. Samlingen har tidigare släppts till PlayStation 4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia och PC. Här ovanför hittar ni en trailer för Nintendo Switch-versionen av spelet.
38.8°
Storbritanniens postverk släpper Transformers-frimärken
Slicka på Optimus Prime
Det brittiska postverket Royal Mail, som ofta tar fram lite roligare frimärken än vad vad vi kanske är vana vid, kommer snart att släppa en uppsättning frimärken där robotar från Transformers avbildas. Det handlar om åtta olika Transformers-robotar såväl som fem så kallade Dinobots som snart kommer att gå att köpa som frimärken i Storbritannien. Frimärkena är försedda med lite detaljer som bara blir synliga i UV-ljus och Royal Mails app kan även spela upp korta animerade Transformers-klipp om frimärkena scannas med appen. Transformers- och Dinobots-frimärkena från Royal Mail släpps 1 september som standardfrimärken såväl som i en herrans massa olika samlarversioner som ni hittar på länken nedan. Ett ark med åtta stycken Transformers-klistermärken kommer att kosta 11,5 pund (ca 145 kronor) medan ett ark med fem stycken Dinobots-frimärken kommer att kosta 5,70 pund (ca 70 kronor). I bildspelet nedan kan ni kollain Royal Mails kommande Transformers-frimärken lite mera i detalj.
46.5°
Alienware släpper skärmar med inbyggt hörlursställ
25 och 27 tum
Dells Alienware släpper nu två nya gamingskärmar: AW2523HF och AW2723DF, båda skärmarna har en lite rolig funktion på sidan, där du kan fälla ut en hake och hänga dina hörlurar på. Den ena skärmen är som namnet antyder på 25 tum, och den andra 27 tum. 25-tummaren har en Full HD 1080p IPS-skräm med Vesa AdaptiveSync-certifiering, HDR10-support och 99 percent av sRGB-färgspektrumet. Uppdateringsfrekvensen är 360 Hz. 27-tummaren är DisplayHDR 600-certifierad och har ett skaparläge som ska kunna visa 95 procent av DCI-P3. Här ligger uppdateringsfrekvensen på 240 Hz och det finns stöd för både Nvidia G-Sync certification och AMD FreeSync Premium Pro, den mindre skärmen har bara stöd för FreeSync. När det kommer till anslutningar har båda modellerna liknande möjligheter som inkluderar två HDMI 2.0-portar, Typ-B USB 3.2 Gen 1 och fyra USB-A, linjeutgång och hörlursuttag och en DisplayPort 1.4-port. AW2523HF kommer till Sverige 7 september och AW2723DF kommer till Sverige en månad efter den 6 oktober.
37.4°
Logitech släpper hörlurar till Quest 2
Chorus är ett par öppna hörlurar
Logitech släpper nu ett par hörlurar som går att fästa på Meta Quest 2. Varför köpa dessa istället för att bara använda dina egna hörlurar? Tanken är att du ändå ska kunna höra vad som händer i din omgivning med dessa, till skillnad från vanliga hörlurar som stänger för öronen. Det trycks dit på varje sida av VR-headsetet och de kan sedan vridas för att hitta rätt position för dina öron. Volymen styrs via Quest 2:s volymreglage. Chorus drivs via Quest 2:s USB-C-port, och de stöder USB-C-passthrough, så att du fortfarande kan hålla ditt headset laddat eller ansluta andra enheter till det. Priset ligger på 99 dollar.
38.0°
Singer presenterar sin första cabriolet
Även detta en Porsche 930
I början av året presenterade Singer sitt första överladdade restomod-bygge när de rullade ut en ny version av klassikern Porsche 930 Turbo. Nu har de ytterligare en "första" på gång och denna gång handlar det om en cabriolet av just 930. Denna är specialbeställd av en kund och är precis som Singers andra byggen ny i alla detaljer även om den ser klassisk ut. Karossen är som vanligt i kolfiber och sen har bilen lackats i färgen Cadiz Red. Där bak sitter en vidareutveckling av den luftkylda boxersexan. Den är på 3,8 liter, har dubbla turbo-aggregat och ger hela 517 hästar. Kraften skickas till bakhjulen via en sexpetad manuell växellåda. I övrigt är chassi, hjulupphängning, fjädring och bromsar alla anpassade för att matcha effekten och för att ge bilen ännu bättre prestanda än den hade original. Vad kunden har fått betala för det här åket framgår inte, som vanligt.
43.2°
Forskare planerar att återskapa pungvargen
Utdöd djurart kan komma återuppstå som en hybridart
Det amerikanska genetikföretaget Colossal Biosciences har inlett ett samarbete med australiensiska University of Melbourne i ett projekt vilket man hoppas ska kunna återskapa pungvargen. Pungvargen, även kallade thylacine och tasmansk tiger, var världens största rovlevande pungdjuret i mordern tid men tros ha utrotats under 1900-talets första hälft. För att återskapa pungvargen planerar forskarna att utvinna DNA från bevarade kvarlevor från pungvargen. Dessa ska sedan ligga till grund för ett djur som ska födas av det mindre pungdjuret som kallas för "Fat-tailed dunnart". Lyckas man med detta så kommer kanske något som liknar pungvargen att återigen vandra på vår jord någon gång. Det kommer dock handla om en slags hybrid då den "nya" pungvargen skapats med hjälp av ett annat släkte i pungdjurs-familjen. När vi eventuellt skulle kunna få se en pungvargs-hybrid finns det än så länge inga uppgifter om. Colossal Biosciences driver även ett projekt där man planerar att återskapa mammuttar med samma teknik som nu är tänkt att återskapa pungvargen, något vi har skrivit lite om tidigare här. Bilden ovan visar några levande pungvargar som fotograferades i början av 1900-talet. Här nedanför hittas ett nyhetsinslag om återskapandet av djurarten och längst ner en bild på en uppstoppad pungvarg.
39.6°
Tut i luren! Idag är det surströmmingens dag!
Mumma!
Varför inte överraska kollegorna genom att sprätta upp en burk med surströmming till eftermiddagsfikat? Det går extra bra just idag eftersom det är surströmmingens dag. Uppskattas säkert av de flesta! Gillar du surströmming?
101kg
American Airlines ska köpa 20 flygplan från Boom Supersonic
När överljudsplanet Overture väl börjar byggas
Flygbolaget American Airlines har meddelat att man kommer att köpa 20 stycken överljudsplan från den amerikanska flygplanstillverkaren Boom Supersonic. Man har även lagt in en option på att köpa ytterligare 40 stycken flygplan från Boom efter det. Boom Supersonic började utveckla sitt överljudsplan Overture 2019 och flygplanet har kallats för en modernare version av överljudsplanet Concorde. Overture är tänkt att komma upp i hastigheter på runt 1,7 Mach när planet väl är färdigbyggt. Det skulle innebära att man skulle kunna flyga London - New York på cirka fyra timmar. Boom Supersonic planerar att börja bygga Overture någon gång runt 2024. Det kommer dock dröja tills 2026 innan vi eventuellt kan få se planet i luften.
46.6°
Följ avtäckningen av nya Porsche 911 GT3 RS live
Drar igång klockan 17:00
I eftermiddag kommer Porsche att dra täcket av nya 911 GT3 RS och du kan följa spektaklet live i spelaren här ovan. Ratta in klockan 17:00 för det är då det drar igång.
38.3°
Ultimate Ears släpper Wonderboom 3
Använder forfarande Micro USB
Ultimate Ears uppdaterar sin Bluetooth-högtalare Wonderboom 3 med en timmes extra batteritid (upp till 14 timmar) och längre Bluetooth-räckvidd på upp till 40 meter. Precis som tidigare är högtalaren vattentålig till IP67 och kan flyta på vatten om du skulle råka tappa den. Tyvärr behåller dock den nya versionen sin Micro USB-kontakt för laddning, istället för att använda USB-C, som det faktiskt kommer bli krav på i EU om bara två år. Wonderboom 3 kommer i grått, rosa, blått och lila. Priset är 999 kronor.
24.3°
En gameplay-trailer för nya versionen av XIII
Den ny-nya då
För något år sedan släpptes det en uppdaterad version av FPS-spelet XIII men den versionen visade sig vara riktigt dålig. Spelet var nedlusat med buggar och andra tekniska bekymmer som förstörde upplevelsen och den grafiska stilen uppskattades inte av någon. Nu är en ny nyversion av spelet på gång och man kan beskåda lite gameplay från spelet i klippet ovan. Denna version ser ju onekligen bättre ut och man får ju hoppas att den även kommer ha färre buggar när det väl släpps den 13 september.
36.3°
UR drar igång Källkoll valet
För unga som vill ha koll på årets val
Igår drog UR igång Källkoll valet vilket är en av deras satsningar inför årets val. Programmet riktar sig primärt till högstadielever och ska förhoppningsvis kunna lära dem lite om källkritik om information som sprids inför det stundande valet. Åsa Larsson och Jack Werner är programledare för Källkoll valet. Programmet kommer att sändas på UR Play med tre avsnitt i veckan vilket gör att det sammanlagt kommer att bli 15 program fram till valet. Mysia Englund, innehållschef på UR, säger om programmet: "Tanken är att djupdyka i de många utspel, påståenden och rykten som cirkulerar på nätet under en valrörelse. Är det vi läser och ser verkligen sant? Med Källkoll - valet skapar vi ett högaktuellt hjälpmedel för demokratiundervisningen på högstadiet. Dessutom engagerar vi lärare och elever genom att ge dem möjligheten att skicka in egna exempel från valrörelsen som de vill källkolla." Det första avsnittet av Källkoll valet hittas på UR Play på länken nedan. Där kommer även de andra avsnitten att hittas när de släpps.
46.8°
Första bilderna på Smart #1 Brabus
Sägs få 434 hästar
För ett tag sedan fick vi reda på att Brabus skulle piffa till nya helt eldrivna Smart #1 och nu får vi de första bilderna på åket. Den 26 augusti har bilen premiär och det man kommer få är andra fälgar, vissa delar lackade i rött, roligare kjolpaket, huv med luftintag, vinge på bakluckan, sportigare stolar och annan ratt. Brabus har även skruvat upp effekten, och enligt rykten ganska så rejält. Original bjuder bilen på 272 hästar men det sägs att den här istället ska få dubbla elmotorer som tillsammans genererar 434 hästar. Batteripacket som är på 66 kWh förblir nog detsamma även i Brabus-versionen, men det återstår att se vad de exakta specifikationerna blir.
38.9°
Nästa stora Windows 11-uppdatering kommer i september
Version 22H2 kommer 20 september
Microsoft planerar att släppa nästa stora uppdatering av Windows 11 den 20 september, skriver The Verge. Microsoft har testat Windows 11 22H2 och den nya uppdateringen inkluderar ett gäng nya funktioner som: appmappar i Start-menyn, dra och släpp i aktivitetsfältet samt nya pekgester och animationer. Det finns också en ny funktion som de kallar Live Captions som textar vilket ljud som helst automatiskt. Voice Access är ett annat nytt verktyg som låter användare styra sina datorer med röstkommandon. Aktivitetshanteraren får sig en ny look i uppdateringen, med stöd för mörkt läge och en ny layout. Filhanteraren ska också få flikar, men det ser inte ut som att det kommer att vara redo riktigt i tid för 22H2. Enligt The Verge ska Microsoft också vara redo att lansera ett gäng nya Surface-produkter i höst, i tid till enheternas 10-års jubileum.
40.7°
Sveriges Radio blockerat i Ryssland
Oklart varför
Sveriges Radio uppger att deras webbplats och möjligheten att lyssna på deras program har blockerats i Ryssland. Varför ryska internetoperatörer blockerat Sveriges Radio finns det inga uppgifter om. Det har dock inte varit helt ovanligt att mediaföretag i väst fått se sina webbplatser blockerade i Ryssland efter att Ryssland invaderade Ukraina tidigare i år. Bland de större svenska mediaföretagen är det dock i dagsläget bara Sveriges Radio som är blockerat enligt Ekots egna undersökningar. Sveriges Radios app är fortsatt tillgänglig för ryska användare men det går inte att lyssna på några program via appen enligt företaget.
23.3°
Googles robotar blir smartare
Blir bättre på att tolka vad människor vill att de ska göra
Google har uppgraderat sina hushållsrobotar med funktionalitet som gör att robotarna blir bättre på att förstå vad människor säger till dem. Robotarna som Alphabets, Google ägare, dotterbolag Everyday Robots utvecklat sedan 2019 har nu försetts med stöd för Googles språkmodell PaLM (Pathways Language Model), en språkmodell som tar hänsyn till över 540 miljarder parametrar. Med hjälp av PaLM kan robotarna förstå vad människor säger till dem i en kontext istället för att bara tolka rena kommandon. Det blir till exempel möjligt att säga till roboten att man har spillt ut något och be om hjälp, var på roboten kan gå och hämta en trasa för att torka upp det utspillda. Innan Google implementerade PaLM i sina robotar var användarna tvungna att specifikt be roboten att gå och hämta en trasa. Det här låter antagligen inte särskilt avancerat men är ett steg mot robotar som kan fungera och umgås mer naturligt tillsammans med oss människor. Här ovanför hittas ett klipp där Google demonstrerar hur deras robotar använder PaLM i några exempel. I videoklippet nedan berättar man lite mer om tekniken bakom.
38.0°
Dodge visar sin första elektrifierade modell Hornet
En Alfa Romeo Tonale i andra kläder
Dodge presenterar nu den kompakta suven Hornet. Det här är en tvilling till Alfa Romeo Tonale och den kommer att bli Dodges allra första elektrifierade modell. Ingen ren elbil dock utan det handlar om en laddhybrid. Den parar ihop en turbomatad bensinfyra på 1,3 liter med en elmotor på bakaxeln. Den kombinerade effekten anges till 285 hästar och 519 newtonmeter och drivningen sker på alla fyra. Till paketet kopplas en sexstegad automatlåda. Batteripacket är på 15,5 kWh och man ska kunna köra upp till 4,8 mil på bara el. Hornet ska komma till återförsäljare i December och kostar från 29.995 dollar. Laddhybriden är 10.000 dollar dyrare. Tillverkningen sker sida vid sida med Tonale i Italien.
34.8°
Trailer för femte säsongen av Cobra Kai
Drar igång på Netflix nästa månad
Snart är det dags för en femte säsong av Cobra Kai, tv-serien som är en spinoff på den klassiska filmen Karate Kid. I den kommande säsongen kommer vi bland annat att få se när Daniel LaRusso (Ralph Macchio), Johnny Lawrence (William Zabka) och Chozen Toguchi (Yuji Okumoto) slår sina påsar ihop för att bekämpa Terry Silver (Thomas Ian Griffith). Den femte säsongen av Cobra Kai börjar sändas på Netflix 9 september. De fyra tidigare säsongerna hittas på länken nedan.
39.5°
Coop Mastercard finns nu i Apple Pay
Maria Svensson jublar
Nu har Coop äntligen fixat stöd för sitt Coop Mastercard-kort i Apple Pay, så du slipper ta med ditt fysiska kort när du är och handlar på Coop som medlem. För att lägga till kortet i Apple Wallet är det bara att trycka på plus-ikonen högst upp i högra hörnet i Plånbok-appen och sedan scanna sitt Coop Mastercard. Kortet går sedan att verifiera via antingen SMS eller email. Någon Coop-app eller dylikt ska alltså inte krävas. I videon nedan kan vi beskåda bland annat hur det är att plocka upp en scanner med Apple Pay-kortet.
41.2°
tisdag 16 augusti 2022
Trailer för Lego Bricktales
Pusselspel med digitala legobitar
Här är trailern för Thunderful Games kommande legospel Lego Bricktales. Spelet går ut på att man ska hjälpa legofigurerna i spelet att ta sig igenom ett antal banor genom att bygga grejer med hjälp av digitala legobitar. Thunderful Games skriver själva om spelet: "In LEGO Bricktales travel across a diverse range of intricate and colorful diorama biomes all fully built from LEGO bricks, and get captivated by a charming story. LEGO Bricktales encourages you to unlock your creativity as you build your own solutions to the game’s many inventive puzzles. Whether youx27re being asked to put on your designer hat and build a throne fit for a king or testing your engineering skills to build a bridge that will get a digger across a river, how you construct your builds and meet the challenges youx27re being offered is up to you!" Lego Bricktales släpps till Xbox, PlayStation, Nintendo Switch och PC någon gång under årets sista kvartal.
47.1°
Tesla Shanghai har tillverkat en miljon bilar
Tesla har totalt producerat över tre miljoner bilar
Häromdagen avslöjade Elon Musk på Twitter att fabriken i Shanghai tillverkat en miljon bilar och att Tesla nu totalt tillverkat över tre miljoner bilar. Fabriken har relativt snabbt bidragit med en riktigt stor del av det amerikanska bilmärkets tillverkning, produktionen började i fabriken i slutet av 2019 och har snabbt blivit världens största elbilsfabrik. Den årliga produktionstakten översteg 800.000 bilar i slutet av 2021. Gigafactory Shanghai är nu företagets främsta exportnav, och levererar bilar till Europa och andra marknader utanför Kina.
49.0°
Trailer för I Used to be Famous
Brittisk feelgood-rulle på Netflix
Här kommer trailern för den kommande dramakomedin I Used to be Famous som börjar sändas på Netflix nästa månad. Filmen handlar om en avdankad pojkbands-musiker som hoppas kunna starta en ny musikkarriär tillsammans med en ung trummis som han stöter ihop med på gatan. I stort sett hela handlingen avslöjas i trailern ovan så den behöver ni egentligen inte se om ni planerar att kolla på filmen. I Used to be Famous börjar sändas på Netflix 19 september.
37.7°
Ocean Builders bygger hem för dem som vill bo till havs
SeaPod är litet hus i vattnet
Företaget Ocean Builders håller på och förverkligar sin vision om en liten by med små hus i vattnet vilka man snart hoppas att boende ska kunna flytta in i. Ocean Builders kallar sina hus till havs för SeaPods och de första av dessa planerar man nu att bygga utanför kusten vid Linton Bay Marina i norra Panama. SeaPod-husen står på en flytande pelare i havet 2,2 meter över havsytan. De har en boendeyta på 73 kvadrameter och innehåller ett vardagsrum, ett sovrum, ett kök samt ett badrum. För att ta sig till och från husen planeras det för en tjänst med båtar som även ska kunna leverera varor, hämta avfall och liknande. Det planeras även för en drönartjänst som kan leverera varor som inte är så skrymmande. Ocean Builders planerar att ha sina första 100 SeaPods inflyttningsklara till i slutet av 2023 om allt går som planerat. Man har även planer på att bygga hus på land vilka man kallar för GreenPod och EcoPod. Priserna för ett hus ligger på 300.000 - 1,5 miljoner dollar beroende på hur kunderna vill ha sina hus inredda. Här nedan hittas en film samt lite fler bilder på SeaPod.
31.6°
Kassagirot läggs ner
Tjänsten där man kunde betala räkningar med kontanter försvinner
Vid månadsskiftet kommer tjänsten Kassagirot läggas ner skriver tjänsten på sin webbplats. Kassagirot är en tjänst som gjort det möjligt att betala räkningar med kontanter på vissa platser i Sverige. Enligt Sveriges Radios Ekot är Kassagirot den enda statligt subventionerade tjänsten där man kunna använda kontanter för att betala räkningar. Tjänsten drivs av företaget ClearOn och de uppger att Kassagirot läggs ner på grund av bristande lönsamhet. Det verkar inte vara något alternativ på gång för att ersätta tjänsten enligt Post- och Telestyrelsen. Enligt en rapport från Länsstyrelserna är det primärt äldre, asylsökande och funktionsnedsatta som kommer att drabbas när Kassagirot nu snart läggs ner.
22.7°
Kolla in vad som har hänt i God of War-sagan
Felicia Day guidar oss igenom gudasagan inför Ragnarök-släppet
I höst är det dags för släppet av God Of War Ragnarök och här kan ni kolla in vad som har hänt hittills i God of War-sagan. Det är skådespelaren Felicia Day som guidar oss igenom gudasagan i en kortfilm som fått namnet "Myths of Midgard". Till sin hjälp att berätta om Kratos och Atreus tidigare äventyr får Day även lite hjälp av "världens smartaste man" Mimir. 9 november släpps God Of War Ragnarök till PlayStation 4 och PlayStation 5.
40.2°
Den femte säsongen av Westworld kan bli seriens sista säsong
Dock fortfarande oklart om det blir en säsong till
Nu har HBO Max sänt det sista avsnittet i den fjärde säsongen av Westworld. Utan att avslöja för mycket om vad som hände där kan jag väl säga att det helt klart är upplagt för ytterligare en säsong av robotserien. Huruvida det blir en femte säsong av serien är dock än så länge oklart. The Wrap har tagit sig ett snack med Westworlds skapare Lisa Joy som själv säger att den femte säsongen kommer att bli seriens sista säsong. Om det blir en femte säsong. Än så länge har HBO inte bestämt sig för om man ska göra ytterligare en säsong av serien enligt Joy. Joy säger vidare att man redan har planer för vad som ska ske i seriens femte säsong. Som det ser ut nu får vi med andra ord bara hålla tummarna för att det faktiskt kommer en femte och avslutande säsong av serien. Ni hittar hela The Wraps intervju med Lisa Joy på länken nedan. Den innehåller dock en del spoilers för seriens fjärde säsong. Vill ni undvika dessa så ska ni med andra ord inte hoppa vidare och läsa intervjun.
39.5°
Ny teaser för Bentley Batur
Ser ut som en Merca
Den 21 augusti är det premiär för Bentley och Mulliners nya specialare Batur och nu får vi ytterligare en teaser inför detta. Denna gång får vi se bilen i profil och när skynket faller kan i alla fall jag inte tänka på något annat än Mercedes. Både hur strålkastaren sveper runt och hur bakljusen ser ut. Inte så mycket taklinjen men det övriga. Vad tycker ni?
37.3°
Spotify frågar användare efter röstinspelningar
Där de berättar vad de tycker om spellistor
Användares reaktioner på saker är en stor del av internet, något som egentligen saknats helt på Spotify, det är därför inte helt oväntat att Spotify nu testar en funktion där användare kan reagera på spellistor. Det som som dock kanske är lite oväntat är i vilket format det sker, vilket är ljudinspelningar, som egentligen kanske är ganska passande. Testet ska först ha upptäckts av en användare i Vietnam som såg en knapp högst upp på en spellista, vid ett tryck på den hamnade användaren sen på en sida med texten "So what do you think? Record an episode to share your thoughts on the playlist.", med en spela in-knapp nedanför. Spotify har bekräftat testet och säger så här till TechCrunch: "At Spotify, we are always looking for ways to enhance our users’ experience on our platform, and we regularly test features that we believe will bring value to listeners and creators. We are currently running a limited test of in-app audio creation, but have no further details to share at this time."
27.3°
Förfalskade bildelar testas mot originaldelar
Hur bra håller de?
Du kan välja att köpa originaldelar till din bil, eller pirat. Men köper du pirat kanske de inte alls har samma hållbarhet och liknande som originalgrejerna. I det här klippet testar Donut Media vad skillnaden är.
39.9°
Audio Pro uppdaterar högtalaren A10 med multiroom
Svenska företaget uppgraderar ännu en högtalare
Den svenska högtalartillverkaren Audio Pro lanserar nu A10 MkII, som är en uppdaterad version som erbjuder tre olika alternativ för multiroom: AirPlay 2, Google Cast samt Audio Pros eget multirumsystem. Som några kanske märkt har vi nu skrivit om Audio Pros uppgraderingar av sina högtalare, då många redan fått samma funktionalitet, men nu landar det alltså på den populära A10.På toppen av högtalaren finns fyra förvalsknappar där det går att nå favoritspellistan eller favoritradiokanalen med ett enda knapptryck. Audio Pro A10 MkII är tillgänglig nu, finns i två färger och kostar 2500 kronor
40.0°
Nu kan man köpa Dodge Challenger som cab
Hurra
Nej, det är inte första gången man ser en Dodge Challenger av nyare snitt som cab, men det är nu första gången som du kan beställa en direkt från Dodge-handlaren. Tillsammans med Drop Top Customs börjar man från och med idag att erbjuda muskelbilen med fällbart motorstyrt tygtak för när man vill att håret ska svajja lite extra. Man köper en vanlig Challenger hos Dodge som sedan skeppar bilen direkt till Drop Top Customs som sedan börjar sätta kapen i det befintliga taket och genomföra konverteringen. När allt är klart skeppas bilen tillbaka och du får hämta ut den hos Dodge. Man kan få Challenger R/T, R/T Scat Pack och alla SRT-versioner som cab och konverteringen kostar 25.999 dollar utöver bilens prislapp.
36.4°
Chilimobil släpper abonnemang med alltid fri surf
Välj istället hastighet som med uppkopplingen hemma
Den relativt nystartade operatören Chilimobil blir den första operatören i Sverige som låter användare välja mellan hastighet istället för surfmängd, det ska gå att välja mellan 1Mbit/s till "Full fart", och det ska även inkludera 5G-hastigheter när "förutsättningarna för detta är på plats". Chilimobil använder 3:s nät. Fri surf i full fart kostar 399 kronor i månaden. Samtliga priser hittas i faktarutan nedan.
50.6°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration