Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Få twittrar mycket 10% av användarna står för mer än 90% av "innehållet" på Twitter Få twittrar mycket En undersökning på det amerikanska universitet Harvard har kommit fram till att det är en ganska liten del av Twitter-användarna som står för en stor del av de så kallade mikroblogg-postningarna på tjänsten.I undersökningen ingick 300 000 slumpvalt utvalda Twitter-användare och man kom fram till att 10% av användarna stod för över 90% av twittringarna. Det framgick även att manliga användare föredrog att följa andra män i högre grad än exempelvis på Facebook. Även kvinnliga användare föredrog att följa män hellre än andra kvinnor.I februari i år hade Twitter mer än sju miljoner unika användare vilket kan jämföras med de 475 000 unika användare sajten hade i februari 2008. reuters.com Webb, Tjänster, twitter, tidsfördriv
37.1° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
fre. 5 jun 2009, 10:14
10 kommentarer till artikeln
iTobbe
Är du en av dom Wille?
av iTobbe, fredag 05 juni 2009 kl 10:21
iTobbe
(Dom som Twittrar mkt alltså)
av iTobbe, fredag 05 juni 2009 kl 10:21
Wille Wilhelmsson
Ja, tyvärr är jag nog det. Men jag försöker skära ner på det.
av Wille Wilhelmsson, fredag 05 juni 2009 kl 10:25
Melvin
they MUST BE PURGED
av Melvin, fredag 05 juni 2009 kl 10:31
ReQuaker
Har jag missuppfattat twitter helt eller är det ~lika mycket rop på uppmärksamhet och onödig info som en personlig blogg från (insert random attention whore) ?

/No offence...
av ReQuaker, fredag 05 juni 2009 kl 11:17
Wille Wilhelmsson
ReQuaker. Du har uppfattat det hela helt rätt!
av Wille Wilhelmsson, fredag 05 juni 2009 kl 11:22
Netzach
"10% av användarna står för mer än 90% av "innehållet" på Twitter"

Ahaaa! Det är precis som med produktivt arbete i Sverige! ;-)
av Netzach, fredag 05 juni 2009 kl 12:18
David med hatten
Det måste väl bero på att det skapas väldigt många konton som folk sen inte använder, t ex spam-konton som bara skriver ett meddelande..
av David med hatten, fredag 05 juni 2009 kl 12:54
Wille Wilhelmsson
@David med hatten. Framför allt att kvinnor hellre följer män än andra kvinnor tror jag till stor del beror på spammarna. Vet inte hur många "tjejer" jag varit tvungen att blocka på twitter pga av det är uppenbara spam-konton.
av Wille Wilhelmsson, fredag 05 juni 2009 kl 13:52
daniel-san
Cirkulera, här finns inget att se. Det är bara Vilfredo Paretos 80/20 princip in action.
av daniel-san, måndag 08 juni 2009 kl 16:10
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration