Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Facebook gillar inte Zorn Ansåg att utställningsbilder var stötande Facebook gillar inte Zorn Idag öppnar utställningen "Zorn och kameran" på Fotografiska i Stockholm men att marknadsföra utställningen på Facebook har tydligen inte varit helt smärtfritt.Fotografiska skriver på sin egen Facebooksida att Facebook anser att fotografierna man publicerade var stötande och därför inte får förekomma på tjänsten. Enligt Fotografiska handlar det om svartvita bilder från 1800-talet som ska visat upp nakna dalkullor som ska ha legat till grund för många av Zorns målningar. Fotografiska kommenterar Facebooks beslut med:
"Vi kan tycka att det finns saker i världen som är betydligt mycket mer stötande än svartvita bilder på badande dalkullor från förra sekelskiftet, men i det här fallet är det inte vi själva som avgör var gränsen går och vi rättar oss självklart efter det."
Fotografiska har nu ersatt Zornbilderna på Facebook med svarta rutor och inlägget har fått rätt så stor viral spridning.
facebook.com Webb, Facebook, censur, anders zorn, fotografiska, utställningar
9.3° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
fre. 5 jun 2015, 18:45
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration