Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Fildelnings-debatt på Dreamhack Med bland andra Henrik Pontén Video till Fildelnings-debatt på Dreamhack På den stora dataspels-festivalen Dreamhack 09 anordnades det en debatt mellan Dreamhacks besökare och bland andra Henrik Pontén på Antipiratbyrån och Per Strömbäck från Dataspelsbranschen.Det är inte en av de mest givande debatterna genom tiderna och publiken beter sig förhållandevist omoget och frågorna är kanske inte heller de mest genomtänkta eller nydanande när det kommer till fildelning.Ska man utse en vinnare i just den här "debatten" så tycker jag nog att Henrik Pontén känns som det givna valet. Filmen till höger är cirka 10 minuter lång. youtube.com Webb, Tjänster, fildelning, dreamhack, pirater Tack till Gork
36.9° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
tis. 23 jun 2009, 13:16
14 kommentarer till artikeln
Phillip
Känns rätt meningslöst att diskutera fildelning med Henrik Pontén, han har sin ståndpunkt och representerar inte våra intressen. Vi kan inte ställa honom till svars för sina handlingar. Det är ju politiker, framförallt från Socialdemokraterna som vi ska debattera med.
av Phillip, tisdag 23 juni 2009 kl 13:46
ag_the_king
Fan vad omoget av dom som tittar på och skriker för minsta lilla. Är som när Bert Karlsson sitter i sin talkshow med Felix Herngren och en som äger en skivbutik och skriker på en ensam stackars representant från thepiratebay. Fast nu är det vi pirater som beter oss extremt rövigt och bör skämmas. In i snickerboa.
av ag_the_king, tisdag 23 juni 2009 kl 15:39
Gork
Om man ska tala om "jävla dårar" så är det väl solklart från filmen vilka som beter sig mest omoget. odemokratiskt och som har sämst argument. Tyvärr är det nog så här många piratpartister och fildelare argumenterar och beter sig.
av Gork, tisdag 23 juni 2009 kl 16:09
Gårilla
Det beror nog på att folk börjar bli trött på idiotin Gork.
De kan ta sin upphovsrätt och stoppa upp den!!
;)
av Gårilla, tisdag 23 juni 2009 kl 17:38
Shabure
Jag säger bara mer tjänster som spotify! Tror alla (väldigt många) kan gå med på att antingen betala en viss summa per månad eller titta/lyssna på reklam..

En "moviefy" vore något! Som också använder peer to peer teknik, gör ju att det går fantastiskt mycket fortare!
av Shabure, tisdag 23 juni 2009 kl 17:49
abbo
Jag trodde själv jag var pirat i och med att jag har kopierat massor av filmer och dataspel men efter den här debatten vete fåglarna om jag inte går över till "andra sidan". Efter att ha sett alla dessa "grottbjörnsmänniskor" stå och gorma och skrika rakt ut och kasta prylar på debattörerna så vill jag inte längre förknippas med dem. Detta är usel respekt för andra människor och deras åsikter och ideer. Finns det "pirater" där ute som har lite mer bakom pannbenet än dessa idioter? Henrik Pontén med flera framkommer ju som värsta idolerna i ljuset av dessa digitala skrotsamlare som verkar tycka att allt som går att kopiera är deras?

Finns det fler där ute som tycker som jag, att kopiera digitalt material inte alls handlar om stöld, men att det är riktigt sniket att kopiera och förnöja sig med film, musik och spel och sedan inte betala något till dem som har gjort det. Debatten borde handla om att skapa en miljö där kreativa människor som skapar film/musik/dataspel/böcker smidigt kan nå hela världen med dagens teknik så att alla kan få ta del av materialet billigt och inte via dyra mellanhänder såsom skivbolag m.m. Spotify tycker jag är helt rätt väg att gå, betala en liten slant och lyssna så mycket du vill. Då får exakt rätt artister betalt eftersom det är fullt möjligt att spåra vilka låtar som lyssnas på.

Sist och slutligen så tycker jag inte att det borde vara straffbart att kopiera material, utan det är mycket bättre företagen tvingas skapa tjänster som gör att jag måste betala för materialet. Tänker på World of Warcraft, Spotify, OnLive mfl som lyckas sälja tjänster och tjäna pengar eftersom de gjort det ointressant att kopiera.

Däremot tycker jag det i allra högsta grad borde vara straffbart att tjäna pengar på andra material. T.ex. att sälja någon annan författares bok i eget namn och tjäna pengar på det, kopiera någon annan artists låt och kalla den för sin och sälja m.m. Då stjäl man i högsta grad!

Några tankar från en "mogen pirat".
av abbo, tisdag 23 juni 2009 kl 20:26
Gårilla
@abbo
Upphovsrätten och hur den ser ut måste förändras, en upphovsrätt som kan fungera även på en digital marknad måste skapas.
ALLA anser nog att stjäla någons verk dvs den ideella rätten är fel, inklusive den mest hardcore PP-isten.
Du har helt rätt när det gäller att skapa en marknad som fungerar digital.
Det finns en starkt vilja att betala för sig.
Allt annat är snack får upphovsindustrin.
De talar om att det inte går att konkurrera mot gratis med det tankesättet så skulle det inte gå att sälja vatten på flaska heller.
Upphovsindustrin (tror jag)vill reglera upp internet (IPRED, Telekompaktet mm) så att det blir mer som en konsumtionskanal.
De vill ålägga ISP´n att censurera nätet genom att blockera siter som inte uppfyller deras krav (Danowsky vs Blackinternet).
För mig ska ISP bara hålla min internetuppkoppling mottaglig för ett och nollor.
Hela internets grundtanke håller på att gå ut genom avloppet.
Kreatörer skapar och har upphovsrätt till sina verk som de i sin tur säljer till t ex förlag och skivbolag. Det är inte kreatörerna som ska vara oroliga det är upphovsindustrin.
Jag tror att genom att förändra upphovsrätten genom att ta ifrån förlagen/skivbolagen lite av makten över den köpta upphovsrätten. Samt skapa en helt digital upphovsrätt där kreatören helt bestämmer över sitt verk vore det optimala.
av Gårilla, tisdag 23 juni 2009 kl 21:43
Gork
Ni vet mkt väl att verkligheten inte ser ut på det sättet ni beskriver. Malmö stad gjorde ett försök med att låna ut tv-spel på biblioteket men var tvungen att avbryta efter det att alla exemplar hade blivit stulna. Jag har flertalet kompisar som inte köpt en film, skiva eller spel på flera år. "Varför ska vi lägga pengar på det när det finns att tanka ner gratis". jag tror tyvärr att det är en betydligt vanligare inställning än den ni beskriver med betalningsvilja osv. Även om det nu skulle vara som ni beskriver, och att detta är en väl fungerande affärsmodell så måste förändringen få komma frivilligt och den måste vara ekonomisk försvarbar. Inte framtvingad genom omorlaiska och olagliga handlingar.
av Gork, tisdag 23 juni 2009 kl 23:30
Nandro83
gork: Malmös bibliotek var korkade nog att ha skivorna i fodralen, nu har de börjat låna ut spel igen, med tomma fodral i hyllorna, efter att helsingborgs bibliotek tipsa dem om hur man skulle göra =)
av Nandro83, onsdag 24 juni 2009 kl 10:49
Gork
Nandros: Du bevisar ju bara min poäng om att det behövs kontroll eftersom folk i allmänhet beter sig som svin om tillfälle ges.
av Gork, onsdag 24 juni 2009 kl 12:03
ag_the_king
Gork: Så du menar för att några (antagligen ohyffsade ungdomar beter) sig som svin och stjäl spel från ett bibliotek så är alla tjuvar bara dom kunde? Även om dom aktuella affärsmodellerna skulle dö ut(vilket inte någon av dom forskningsrapporter jag läst pekar på) så finns det många nya modeller som redan nu håller på att växa upp. Vi märker att användandet av "immaterialrättstjänster" så som spotify, bio, konserter m.m. växer. Nu orkar jag inte ta en hel lång diskussion om affärsmodeller men idén att hela immaterialrättsindustrin skulle dö ut är helt absurt och ogrundad.
av ag_the_king, onsdag 24 juni 2009 kl 12:31
Wille Wilhelmsson
Gork, hade musikindustrin gett oss ett vettigt alternativ för att köpa musik i slutet av 90-talet så hade de inte uppfostrat en hel generation att börja ladda ner gratis. Men finns det inga andra alternativ så blir det så.

Jag VILL inte köpa en jävla cd- el. DVD-skiva år 2009. Kommer jag på kl. 20:00 en kväll att jag vill se en film lite senare så vill jag ha möjligheten att kunna göra det. Enda sättet för mig idag att göra det är att ladda ner via icke-auktoriserade tjänster.

Tro mig, jag har köpt runt tusen LP/CD/VHS/DVD innan nedladdning blev aktuellt. Så betalningsförmågan fanns i min generation. Tyvärr fuckade industrin upp betalningsintresset hos den yngre generationen för att de envisades med att sälja plastbitar som ingen under 30 ville ha.
av Wille Wilhelmsson, onsdag 24 juni 2009 kl 18:55
ag_the_king
Gällande tjänster så är det inte förens nu som underhållningsindustrin har börjat erbjuda vettiga ersättningar och då oftast i usa med endast ett fåtal undantag. Första lagliga musiktjänsten kom först fyra år efter den stora fildelningens födelse(napster)i form av itunes music store. Då låst till en specifik musikspelare, besmittad med drm och erbjöd inte någon mervärde med köpet fast framförallt för oss, det kom inte till sverige. Det skulle ta två år till innan det kom till sverige. Då med samma problem.

Först efter ännu två år så kom den första tjänsten som kunde erbjuda material från alla dom stora skivbolagen i ett format som alla kunde använda och som ej var drm-besmittat i form av amazon MP3. Detta har ännu inte dykt upp i sverige. Musikindustrin har alltså ännu inte gett oss i sverige vettiga alternativ att KÖPA musik. Dom som finns finns heller inte som en tjänst som ger mervärde i form av säkerhet vid sitt köp(tex man kan ladda ner låten flera gånger efter man har betalat om tex datorn går sönder och man inte har backup). Sverige har behövt skapa en egen lösning. Spotify är ett bra exempel där en immaterialrättsindustri kan få kontroll och inkomst i utbyte mot mervärde. Mervärde i form av att ha tillgång till all musik i världen, vars man än befinner sig. så länge man har internet samt att det helt enkelt är enklare än fildelning.

Detta är också speldistributionstjänsten STEAM bra på. Dom ger mervärde genom att alltid kunna erbjuda spel man köpt för nedladdning hur många gånger som helst. Dom har en bra communitytjänst inbyggd och dom säljer ofta spel billigt. Men även där har vi problem. Spel från alla återförsäljare finns inte, många vill inte sälja spelen för det billigare pris dom kan sälja det för än i handeln då handelskedjorna hotar att dra deras spel från handeln om dom möter prismässig konkurrens från internetförsäljning. Det finns dock en del som säljer sina produkter extremt billigt där vilket ändå väger upp. Alla dessa positiva aspekter gör att man nästan glömmer bort att allt på ste
av ag_the_king, onsdag 24 juni 2009 kl 21:52
ag_the_king
Whops blev en ganska lång kommentar... Var bra mycket längre än det där också. Kortfattat så stod det att steam också är extremt drm-besmittat. När det gäller film och tv är det ännu värre. Finns inte något vettigt alternativ i sverige. I usa så finns det inget vettigt alternativ för att köpa fast några alternativ för streaming som anses vara bra.

Desto mer jag undersöker situationen desto mer så inser jag hur efter industrin har varit och är. Samtidigt inser jag att "industrin var efter, då får skylla sig själv" inte är ett klockrent argument men man kan börja ifrågasätta industrins rätt att överleva då dom i sin monopolsituation i princip totalt verkar sakna förmåga att förstå och anpassa sig till marknaden. Men detta är ändå inte anledningen till varför vi behöver förändring. Det handlar vad vi pratat om tidigare. Vi behöver gå frammåt i både teknik och mänskliga rättigheter. Inte kämpa oss bakåt.
av ag_the_king, onsdag 24 juni 2009 kl 22:01
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration