Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Piratpartiet har flest följare i sociala medier Något fler än Sverigedemokraterna Piratpartiet har flest följare i sociala medier Aftonbladet publicerar idag en undersökning som genomförts av kommunikationsbolaget Springtime och mediebevakningsföretaget Notified som har kartlagt hur många följare svenska partier har i de sociala medierna YouTube, Instagram, Facebook samt Twitter.Enligt kartläggningen så är det Sverigedemokraterna (SD) som har flest följare utav riksdagspartierna då de totalt har 90.200 följare. SD får dock se sig slagna av Piratpartiet, som visserligen inte sitter i Riksdagen men har två mandat i EU-parlamentet, som totalt har 93.600 följare i sociala medier enligt bloggen Sagor från livbåten [länk].Här är hela topplistan för Sveriges etablerade partier:
Piratpartiet 93 600
Sverigedemokraterna 90 200
Socialdemokraterna 86 800
Miljöpartiet 57 400
Moderaterna 51 300
Vänsterpartiet 45 500
Folkpartiet 23 800
Centern 23 000
Kristdemokraterna 18 000
Det ska observeras att man i kartläggningen bara slagit ihop antal följare för respektive sociala medie-plattform till den totala slutsumman. Det innebär antagligen att det faktiska antalet följare är lägre än siffrorna ovan indikerar då det med stor sannolikhet finns viss dubbeltäckning, det vill säga att en person följer ett parti i flera olika sociala medier.
aftonbladet.se Webb, Övrigt, piratpartiet, sociala medier, partier, sverigedemokraterna
54.1° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
tors. 10 apr 2014, 13:37
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration