Rädda mammorna
Dags att hjälpa till lite
Igår kväll bläddrade jag lite i Aftonbladet och fann, nästan längst bak en artikel om Röde Korset och deras kampanj "Rädda mammorna".Till kampanjen har de har byggt en widget för att alla intresserade i Sverige som vill stödja insamlingen till utsatta kvinnor världen över. De kallar det "Blogguppropet".Från Röda Korset:s site: "Blogguppropet är till för att visa att bloggare i Sverige är en folkrörelse att räkna med. Vi vill att så många som möjligt ska visa att man bryr sig genom att stödja Röda korsets insamling till förmån för Rädda Mammorna. Alla pengar som samlas in via blogguppropet går oavkortat till Rädda Mammornas insamling. Tekniska detaljer för att lägga in widgeten på din blogg finner du när du loggat in."Smart, smidigt och enkelt för de som vill hjälpa till nu i maj månad.
redcross.se
Webb,
Tjänster,
insamling,
röda korset,
widget
36.6°
0
Andreas P.
mån. 11 maj 2009, 10:20
5 kommentarer till artikeln
DET ÄR ETT HELVETE ATT LOGGA IN/KOMMENTERA I FIREFOX.usch på den nya designen, ni bytte ju fan nyss.@Dorian: typ, krig. säger di leva i reklamen på spotify. skänk en slant och känn dig duktig i en månad :')
av Melvin, måndag 11 maj 2009 kl 13:09
[skämt]Vad är de rädda för?[/skämt]Så papporna behöver inte räddas heller.Så jävla typiskt att förutsätta att mannen alltid klarar sig bättre just för att det handlar om en man.SEXISM FTL!
av Bert Karlssons Semla, måndag 11 maj 2009 kl 14:57
Jepp, tydligt könsdiskriminerande reklam, men det tilltalar ju uppenbarligen kvinnor att skänka...
av Boström, måndag 11 maj 2009 kl 16:49
@Bert Karlssons Semla: Jag vet aldrig hur jag ska ställa mig till sådana kommentarer. Ironi fungerar dåligt på nätet )':
av ETT, måndag 11 maj 2009 kl 21:42
Nä ursäkta om man uttrycker sig klumpigt.
I många länder är det säkert så att kvinnan har en tyngre situation än mannen och att det är bra om andra kan hjälpa till.
Det jag stör mig på är att Aftonbladet och rätt många andra medier alltid ska måla ut kvinnan som ett offer som måste hjälpas, eller helt enkelt utnyttjas av den föreställningen. Till exempel bröstcancerkampanjerna som gått sig varma på vissa ställen till den grad att man kan tro att män inte drabbas av cancer eller inte kanske inte är lika viktigt om män drabbas/dör i cancer. Dessutom är det mer tilltalande med bröst än till exempel prostata vilket jag tror bidragit till hur det ser ut, men det är en annan historia.
Så vad jag menar är att det är tråkigt när alla drabbas av elände, men det är oftast bara kvinnan och barnen man behöver bry sig om. Mannen förväntas klara sig bättre just för att det handlar om en man. För mig är det som en omvänd sexism, istället för att nedvärdera så uppvärderar man, skapar förutfattade meningar.
av Bert Karlssons Semla, tisdag 12 maj 2009 kl 08:20
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration