Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tele 2 kringgår IPRED-lagen Raderar loggarna Tele 2 kringgår IPRED-lagen Tele 2 meddelar att man precis som internetoperatören Bahnhof inte kommer att lagra användaruppgifter som pekar ut en användare som fildelar. Det betyder med andra ord att IPRED-lagen blir förhållandevis verkningslös då rättighetsinnehavare inte kan kräva ut uppgifter om det inte finns några lagrade.Tele 2 bryter inte mot lagen då man raderar användaruppgifter då det enbart finns krav på vad som inte får lagras. Det finns i dagsläget inga krav på vad en ISP måste lagra eller hur länge.Att Tele 2, som är en av Sveriges större internetleverantörer med 600 000 bredbandskunder tar ställning i IPRED-frågan lär nog få de andra större ISP:erna att tänka över hur de ska göra med lagring av användaruppgifter. Om inte annat ur konkurrens-synpunkt... di.se Webb, Övrigt, ipred, säkerhet, integritet, tele 2
43.1° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
mån. 27 apr 2009, 15:46
15 kommentarer till artikeln
Netzach
Skit samma i piratkopieringen. Den här typen av loggar är inte helt riskfritt att ha från första början.
av Netzach, måndag 27 april 2009 kl 16:07
CrowbaR
Tack tack tack tack!! Sa ja tack? Ja säger det igen - tack!
av CrowbaR, måndag 27 april 2009 kl 16:08
Boström
Bra jobbat, en seger för människors rätt till integritet! Nu hoppas jag att resten av operatörerna hakar på också. :)
av Boström, måndag 27 april 2009 kl 16:10
Samuel Paulsson
Det kommer väl säkert snart en reglering om vad som måste sparas och inte antar jag. Lite lobbying så är det fixat...
av Samuel Paulsson, måndag 27 april 2009 kl 18:06
Melvin
Vem fan tummar ner den här? Dödsstraff på det.
av Melvin, måndag 27 april 2009 kl 18:53
frosse
Vore ju nice om Felia följde efter, känns väl inte så aktuellt men vore sjyst.
av frosse, måndag 27 april 2009 kl 19:44
~Filip~
Jag undrar om detta även gäller om man har tele2 som leverantör via ett stadsnät eller om loggar då sparas på annat håll. Nån som vet? Kanske är dum fråga?
av ~Filip~, måndag 27 april 2009 kl 20:06
emil
Heja! Men som Samuel säger, det här löser man nog snart med ändrad lagstiftning, var officiella syfte är att HINDRA TERRORISTER FRÅN ATT TA ÖVER VÄRLDEN.
av emil, måndag 27 april 2009 kl 20:40
Spooky
Jag har bara en sak att säga...

Så jävla komiskt!

Heja Tele2! Hoppas ni får många nya kunder framöver. Så att de andra följer efter *hint, hint*
av Spooky, måndag 27 april 2009 kl 21:16
Kristoffer Ågren
Tur att mitt comhemabbo löper ut 1a maj. Då blir det banhof.
av Kristoffer Ågren, måndag 27 april 2009 kl 22:33
skalman
Hej då Comhem, hello Tele2
av skalman, tisdag 28 april 2009 kl 09:13
jnetski
Smart!
av jnetski, tisdag 28 april 2009 kl 10:34
nisse_wangstedt
@Samuel Paulsson
Det är redan på väg och heter Datalagringsdirektivet - ännu ett fint paket från vår tidigare justitieminister Thomas Bodström.

sv.wikipedia.org
frapedia.se

Sjukt att inte gammelmedia kan gräva lite mer och lyfta fram det här istället för att bara läsa pressmedelanden. Tele 2 och alla andra vet ju dessutom om att det kommer så det är lite fult spel av dom.
av nisse_wangstedt, tisdag 28 april 2009 kl 12:07
Daniel
@nisse_wangstedt:

Jag blir så arg att jag kan smälla av. Vad in i helvete är det för fel på dagens politiker? Har de tappat all sunt förnuft för hur långt man rimligtvis kan gå i denna häxjakt av nätpirater?
av Daniel, onsdag 29 april 2009 kl 00:58
snaku
jaha, de e juh trevligt för alla pirater att man nu inte behöver oroa sig för ipred. MEN! Börjar fundera lite så här.. När det gäller riktiga brott då? Som barnpornografi och liknande. Hur ska man göra då om de raderat loggarna? Det är väl ganska troligt att det handlar om samma loggar man ska in å titta i.
Bara en tanke..
av snaku, onsdag 29 april 2009 kl 01:40
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration