Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
YouTube hackat Justin Bieber-videos verkar vara målet YouTube hackat Det verkar som om någon eller några hackers har attackerat videosajten YouTube under dagen och en del användare möts av följande fel:
500 Internal Server Error
Tyvärr, något gick fel.Vi har skickat ut ett team med välutbildade apor som kommer att lösa problemet.
If you see them, show them this information:
Andra användare har rapporterat att de blir vidareskickade till fel video-klipp om de försöker gå in på video som är relaterade till artisten Justin Bieber medans ytterligare andra rapporterar att de får ett meddelande om att Justin Bieber har dött i en bilolycka när de försöker kolla på hans video-klipp (se bild till höger).Användare på det ökända diskussions-forumet 4Chan hävdar att det är de som ligger bakom "hacket" och det verkar ha åstadkommits genom att man skriver in HTML-kod i kommentarsfältet på YouTube. Jag har personligen inte stött på några problem på YouTube så det är väl inte helt osannolikt att YouTube nu har avstyrt attacken.
thenextweb.com Webb, Tjänster, youtube, hackat, säkerhet
41.2° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
mån. 8 nov 2010, 15:58
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration