Senaste

Volkswagen Up lanseras i december

Den billiga lilla minibilen är klar

Redan 2007 fick vi se början av Volkswagens lilla bil Up. Nu har det gått fyra år och konceptet har förvandlats från just ett koncept till verklighet. I december är det lansering, men först ska bilen visas upp återigen på bilmässan i Frankfurt.

Lilla Up mäter 3,54 meter i längd, och har ett axelavstånd på 2,42 meter. Tre stycken motoralternativ kommer att erbjudas, alla med tre cylindrar var. De minsta motorerna går på bensin, är på en liter styck och bjuder på 60 eller 75 hästar. Den svagaste drar 0,42 liter per mil, medan den starkare drar 0,43. Båda två hamnar under 100 gram koldioxidutsläpp per kilometer. Motor nummer tre är en gasspis på 68 hästar som ska släppa ut så lite som 86 gram. En eldriven variant finns också med i planerna, men väntas komma först till år 2013. Som standard sitter det en manuell femväxlad låda och som tillval kan man få en robotlåda, ASG.

Up blir avancerad på teknik- och säkerhetssidan med system som automatiskt bromsar bilen om en olycka skulle vara nära att hända, och en del annat tekniskt som oftast brukar hittas i betydligt dyrare bilar.

Från start erbjuds bilen bara med tre dörrar, och tre olika utrustningspaket. Priset kommer att landa på under 100 000 kronor.

Bil, Koncept, VW, Volkswagen, Up, officiell

Läs gärna våra regler!