Bil
/
Lamborghini
Uppdaterat
Nu har en Audi-chef bekräftat att bilen kommer att presenteras i Peking nu i april.
Flera gånger har det dykt upp bilder på hur folk tror att Lamborghinis kommande SUV-koncept ska se ut. Här har vi ytterligare ett gäng, men om det är äkta eller fejk återstår att se. Bilen som är en kommande prototyp från Lamborghini ska inte presenteras på Genève-mässan i mars utan en månad senare, i Peking.
Det snackades mycket om det skulle bli något av konceptet Estoque eller om det skulle bli en SUV-modell från italienarna. Ett tag verkade det som att det var sedan-modellen som skulle byggas, då dess plattform skulle delas med Audi A9, men ryktena om en kommande SUV har alltid funnits där också.
Nu har den italienska blaskan QuattroRoute enligt dessa bilder gjort ett scoop på SUV-modellen i deras februarinummer. Självklart ska man se på dessa bilder med ett lite tvivelaktigt öga, för dagens Photoshop-människor vet vad de gör och har lurats förr. Men det kanske vore kul om det här faktiskt var bilen som kommer? Det man kan se är att den hämtar mycket linjer från Aventador och den väntas få en upptrimmad version av Gallardo-V10:an på 575 hästar. Det snackas även om en 700-hästars hybriddrivlina.
Bilen sägs komma i produktionsklar version först 2015. Vad tror ni, ska Lamborghini också ge sig in i det här träsket eller ska de hålla sig till renodlade superbilar?
Bilderna från tidningsuppslaget hittas efter hoppet.
www.autoevolution.com +