Apple tar patent på "kill switch" till iPhone

Vill kunna bricka telefonen på distans om det behövs

Förra veckan flöt det upp en amerikanska patent-ansökan från Apple där företaget försöker ta patent på ett system som automatiskt ska kunna avgöra om telefonen används på fel sätt och/eller har hamnat i orätta händer.

Om systemet upptäcker detta ska det vara möjligt för systemet att automatiskt radera deler eller all information från telefonen samt även stänga av telefonen för gott.

Allt gott så långt men vad som även nämns i patentansökan är att ovanstående system skulle kunna användas på telefoner som användare på eget bevåg har jailbreakat. Detta trots att en amerikansk domstol för ett tag sedan kom fram till att det var helt ok att jailbreaka sin telefon så länga man accepterade att man även blev av med telefonens garanti i samband med detta.
www.appleinsider.com +

34.7°
Wille Wilhelmsson
tisdag 24 aug 2010 kl 14:14
Kommentera artikeln







rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
bloggportalen bloggportalen