Windows 8 blir antagligen populärare än Vista
Tidiga siffror tyder på det

Såhär efter att vi fått reda på hur det gått för Windows 8 den första månaden efter lanseringen så kan vi också se hur populärt operativsystemet var innan det släpptes och vilka förväntningar som fanns på det jämfört med tidigare versioner av Windows. ComputerWorld har samlat ihop en del data från Net Applications för att jämföra Windows Vista, Windows 7 och Windows 8.
Inte helt förvånande så vinner Windows 7 med en ganska stor marginal. Mot slutet av oktober 2010 så hade hela 2,33 % av alla användare som bevakades av Net Applications börjat använda operativsystemet. Windows 8 ligger tvåa på 0,45 % mot slutet av oktober i år och Vista ligger trea på 0,19 % som det hade mot slutet av januari 2007.
Som ComputerWorld påpekar så är det inte en helt rättvis jämförelse då både Windows 7 och Windows 8fanns i butik de två sista veckorna i månaden då det släpptes medan Vista släpptes den 30:e januari, 2007. De båda senare operativsystemen fick också hjälp av att de släpptes innan julhandeln och inte efter men det här ger ändå en indikation på att Windows 8 antagligen blir populärare än Windows Vista.
Vi vet ju nu dock att försäljningssiffrorna, enligt rykten, inte nått upp till Microsofts interna mål och bland annat VDn för Newegg, en stor onlinebutik i USA, har också sagt att Windows 8 inte "exploderade" som man hade förväntat sig.







Läs gärna våra regler!