Hackers har samlat på sig kontouppgifter från hundratusentals svenskar
Bland annat från över 100 riksdagsledamöter

I den nysläppta boken "Svenska Hackare" som vi skrev om för ett tag sedan framkommer uppgifter som gör gällande att en liten grupp "hackers" har kommit över inloggningsuppgifter till konton som används av hundratusentals svenskar.
Listan ska ha existerat i cirka 10 år och byggts på under årens lopp med crackade och stulna databaser. En hel del av uppgifterna sägs härstamma från dataintrång som aldrig blivit offentliga. Enligt hacker-gruppen ska det bland annat finnas inloggningsuppgifter till 101 svenska riksdagsledamöters epost-konton.
"Hackarna" säger själva att de aldrig använt den stulna informationen till något utan ser mest databasen som någon slags trofé. Journalisterna som har skrivit boken, Daniel Goldberg och Linus Larsson, har ej själva fått ta del av listan med de stulna uppgifterna men Goldberg ska ha fått bevis på att han själv finns med på listan.


Läs gärna våra regler!