Senaste

Flightradar24 håller koll på hur planen flyger

Rätt dött norröver just nu

Flightradar24 är ingen purfärsk tjänst men jag tyckte det kunde vara schysst att tipsa om den idag då det är grava störningar i europas flygtrafik på grund av vulkanutbrottet på Island.

Det är en Google Maps-mashup som visar flyplanens framfärd i stort sett i realtid. Som ni kan se om ni hoppar vidare på länken nedan så är hela Norge, hela Storbritannien och stora delar av mellersta och norra Sverige som svarta hål när det gäller flygtrafik.

Om ni undrar varför man stänger ned flygrutter vid vulkanutbrott så läs gärna om en av de mer kända flygincidenterna i samband med ett vulkanutbrott här. Det handlar om British Airways Flight 9 som flög in ett askmoln från en vulkan i Indonesien och vars kapten yttrade vad som senare kom att kallas ett "a masterpiece of understatement":
Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them under control. I trust you are not in too much distress.

Webb, Tjänster, fightradar, island, vulkaner, google maps, mashupVia @perwinroth

Läs gärna våra regler!