Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
GM kämpar vidare med sin interiördesign Ytterligare fler konceptinteriörer visas upp GM kämpar vidare med sin interiördesign Det största designmässiga problemet med amerikanska bilar är utan tvekan interiören. På sin höjd är materialvalen på samma nivå som den billigaste returplasten vi har här hemma. Det är otight, oinspirerat och ofta väldigt plottrigt. Varför det har blivit så är oklart, men nu visar GM att det faktiskt finns hopp. Frågan är bara hur länge vi behöver vänta. De här renderingarna känns riktigt produktionsklara riktigt än. Åtminstone inte instrumentpanelerna. Däremot ser mittkonsollerna betydligt mer produktionsklara ut.
Bil, , GM, Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.1° 0 James Hunt James Hunt
tors. 30 aug 2007, 12:01
15 kommentarer till artikeln
Zagor
Mycket bling och kulörta lampor.

Men det verkar inte som om någon av designerna reflekterat över att instrumenten faktiskt ska hjälpa föraren, inte bara se coola ut...
av Zagor, torsdag 30 augusti 2007 kl 12:43
dnl
Så... inget nytt om Audi A4 då?
av dnl, torsdag 30 augusti 2007 kl 13:12
robber
De har kikat mycket på Audi, MB och BMW. Knappar och vissa reglage ser kopierade ut.
av robber, torsdag 30 augusti 2007 kl 13:17
Uhuru
Haha vilken volvokopia mittkonsolen var.
av Uhuru, torsdag 30 augusti 2007 kl 13:19
Spectre
Typiskt jänkare att överarbeta allt
av Spectre, torsdag 30 augusti 2007 kl 15:26
James Hunt
dnl: :-D
av James Hunt, torsdag 30 augusti 2007 kl 15:51
MiBook84
Hjälp, tortyr, ser ut som någon 14åring precis lärt sig Photoshop. iPhone, bluetooth ikonerna, allt känns dassigt halvseriöst..
av MiBook84, torsdag 30 augusti 2007 kl 16:03
snaku
Håller med om det Zagor sa. Det ser verkligen förskräckligt ut.. Okej, det är förvisso stilmässigt bättre kanske. Men det är fortf långt kvar. Men det största problemet. Jag skulle bli galen om instrumentpanelen såg ut så där. Spec hastihetsmätaren och sånt. Får huvudvärk när jag tänker på hur det skulle va att köra en bil i mörker med en sån instrumentbräda.
Förstår inte varför GM inte låter några av de europeiska märkena de äger göra interiören. Skulle juh vara mkt bättre.
av snaku, torsdag 30 augusti 2007 kl 16:49
jonp
Vafaan... kan dom inte outsourca det där jobbet istället. Det här suuuuuuuger ju
av jonp, torsdag 30 augusti 2007 kl 17:08
Grus
Det där med vem som kopierar vem kan man diskutera i oändlighet, Volvo själva har snott ganska friskt själva då och då. Men, ändå, jag tycker att bild 6 var helt okej faktiskt. Enkelt, rent och fräscht med ett stänk retro. Me like. Instrumentpanelerna däremot... Illa illa... Iofs har jag redan en sådan, den heter Nintendo Wii :)
av Grus, torsdag 30 augusti 2007 kl 19:00
LS400
Fult, fult och fuuult! Jänkarna kommer aldrig att lära sig att göra bilar i allmänhet och interiörer i synnerhet. Den dyraste Cadillacen är plastigare än en Skoda från 90-talet. Skrämmande!
av LS400, torsdag 30 augusti 2007 kl 20:41
sebobastian
oh my gosh!! ser precis ut som en amerikansk webbsida - plottrig och överfylld med information.
av sebobastian, torsdag 30 augusti 2007 kl 21:45
Press play on tape
Den sista var ett skräckexempel. Hur ska man kunna läsa av mätaren med en snabb ögonblick?
av Press play on tape, torsdag 30 augusti 2007 kl 22:56
Riolux
Jag gillar Lincolns interiörer på senare år. men jag vet inte hur de känns.
av Riolux, fredag 31 augusti 2007 kl 09:02
blopp
Fult, krånligt och det fungerar antagligen jävligt dåligt irl.
av blopp, söndag 02 september 2007 kl 21:08
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration