Har ni undrat vad den där randen vid bakluckan är bra för?
Den som känns så ful och onödig alltså
Har varit och kört Passat CC i dag (rapport kommer) och fick svar på en sådan där sak som i alla fall jag har undrat över, men inte tillräckligt för att fråga. Ni vet den där randen som finns på bakre stödfångaren, vid bakluckan. Det som ofta är rätt konstigt placerad och som inte känns så motiverad?Det är en anpassning för försäkringsbolagen. Bakluckan är nämligen i plåt och stötfångaren i plast, vilket är mycket billigare att reparera. Så ju bredare randen är, desto bättre är det försäkringsmässigt. Typ. Det är alltså inte något som världens bildesigners fått för sig är snyggt eller praktiskt utan eftergift för att försäkringspremien på bilen ska bli lägre.
Bil,
Övrigt
37.1°
0Roger Åberg
tis. 1 jul 2008, 17:35
15 kommentarer till artikeln
Jag ser ingen rand på bilden ovan Roger! Vad menar du! Ringa in randen.... ;)
av Wille Wilhelmsson, tisdag 01 juli 2008 kl 17:57
Den som personen pekar på antar jag ;)
Måste lägga till att den utsände i bilden som är från Sportbilen.se är väldigt barnslig för att vara i den åldern han är, SÅ då fick jag det sagt också ;)
Kommer ihåg på en träff vi var på där denna snubben var med, ställde alltid en massa dumma och irrelevanta frågor om saker och ting, syntes hur alla runt han kände sig pinsamma å hans vägnar
av JesperA, tisdag 01 juli 2008 kl 18:07
Försäkringsmässigt så har ju kraven skärps, man har ökat hastigheten vid krockprovet. Eller krock och krock, det rör sig om hastigheter på 6 mph bak och 3 mph på främre kofångaren (tester hos iihs). För några år sedan så var hastigheterna lägre och man behövde inte ha lika feta utbuktningar.
Edit: Fast nu blev jag osäker efter sett denna film, den säger ju att det räcker med en 2.5 mph bumper. Hmmm, vet inte hur detta är kopplat till reparationskostnader.
av herr_wcanka, tisdag 01 juli 2008 kl 18:26
Och hur vet man hur mycket premien sänkts just pg.a detta eller om försäkringsbolagen trots detta tar ut sina ockeravgifter?
av Pantera, tisdag 01 juli 2008 kl 19:53
Rand/kant?
av jeez, tisdag 01 juli 2008 kl 21:15
Prima bloggmaterial! Hur man kan ha en "bilfeber" blogg och inte veta varför det sitter lister på dörrarna och kofångarna. Välkommen till förstasidan på min blogg.
De på dörrarna skall ta emot dörruppslagen på parkeringen och de på kofångarna skall ta emot stöten när någon kör på din bil. alternativt du kör på något.
av Strandholm, tisdag 01 juli 2008 kl 21:55
Fattas ett "d" i rubriken, va?
av Dr.Zoies, onsdag 02 juli 2008 kl 00:21
Zoies the surgeon: Ja..och så har bilen tydligen en stöDfångare i bak. :)
av LucasKrown, onsdag 02 juli 2008 kl 06:48
Jo det gör det Zoies the surgeon. Tack, fixat! :)
av Wille Wilhelmsson, onsdag 02 juli 2008 kl 10:40
Wille..kunde du inte fixa så den fick stötfångare samtidigt? :)
av LucasKrown, onsdag 02 juli 2008 kl 11:13
Mycket analfabeter på feber.se?
Edit! Förlåt, folk som har dyslexi menade jag ju. Så fort det är någon som är usel på att stava så skyller personen på att den har dyslexi, patetiskt!!
Ungefär samma fenomen som att bråkiga ungar får diagnosen ADHD, eller någon annan bokstavssjukdom.
av tank77, onsdag 02 juli 2008 kl 16:42
Strandholm. Du är inte speciellt smart själv. Hur får du "randen som finns på bakre stötfångaren, vid bakluckan" till "lister på dörrarna och kofångarna"?
av Tobiaz, torsdag 03 juli 2008 kl 14:50
Nej det har jag aldrig undrat.
av AiR, fredag 04 juli 2008 kl 17:25
Plåtskada på bakluckan
av Arne, måndag 07 juli 2008 kl 13:50
Snart dags för recension och fler bilder? Bland de första folkvagnar jag faktiskt är nyfiken på. Har dessutom fått upp ögonen för nya Sciroccon. Börjar hända grejer hos VW tycker jag :)
av GRiP1, tisdag 08 juli 2008 kl 17:13
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration