Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Nu börjar carspotting-säsongen! Fram med kameran! Nu börjar carspotting-säsongen! Nu börjar det bli vår så smått, även om det snöade lite i dag. Och vår betyder att de lite finare och vackrare bilarna kommer fram så ha kameran redo. Vi lovar att försöka er som skickar in bidrag i år!Jag tänkte börja med en "padda" i ganska så bra skick och äkta franska plåtar... Bil, Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel
37.8° 0 Roger Åberg Roger Åberg
mån. 19 mar 2007, 22:42
14 kommentarer till artikeln
Hoffa
Ska inte de där ha backspeglarna framme på frammskärmarna? Eller var det kanske på de tidiga årsmodellerna? I vilket fall en helt fantastisk bil.
av Hoffa, måndag 19 mars 2007 kl 23:35
Falcone
Underbart, synd att man inte lyckades klippa en ID/DS när de gick för 5000:- stycket, nu är de svindyra även om de svenska priserna inte är på samma nivår som på kontinenten än.

En "Squalo" ("hajen" som den kallas i Italien) ska jag äga någongång i mitt liv.
av Falcone, måndag 19 mars 2007 kl 23:44
Patric
Den ägs av en svensk ;)
av Patric, tisdag 20 mars 2007 kl 00:23
mosmicke
I SAW THAT ONE.. I WALKED BY THAT ONE..

btw, kaffeet bredvid äger..
av mosmicke, tisdag 20 mars 2007 kl 00:35
mengil
haha, ja den såg jag med! "Titta vilken fin bil" - sa jag till min helt oförstående vän. (av hon kön)
av mengil, tisdag 20 mars 2007 kl 01:40
LucasKrown
En av äldre modell med de enkla, runda framlysena måste helt klart ingå i mitt framtida garage.. när jag nu ska orka stanna upp på en och samma plats.. hmm.
av LucasKrown, tisdag 20 mars 2007 kl 09:40
Nikon_BossE
Härligt att våren är här. Det ska bli riktigt kul att plåta diverse bilar =)
av Nikon_BossE, tisdag 20 mars 2007 kl 10:48
branx
En sån skulle man äga nångång i livet. Härligt vacker och "egen".

Ungefär som jag! :)
av branx, tisdag 20 mars 2007 kl 12:42
ballo

Allons enfants de la Patrie,
Le jour de gloire est arrivé !
Contre nous de la tyrannie,
L'étendard sanglant est levé, (bis)
Entendez-vous dans nos campagnes
Mugir ces féroces soldats ?
Ils viennent jusque dans vos bras.
Égorger vos fils, vos compagnes !
Refrain :
Aux armes, citoyens,
Formez vos bataillons,
Marchons, marchons !
Qu'un sang impur
Abreuve nos sillons !
av ballo, tisdag 20 mars 2007 kl 15:56
Halldor
Touché, mon ami! Vive la France! Vilken underbar bil, la déesse är helt klart en av bilhistoriens vackraste bilar. När jag blir rik så blir det en DS 21 Cabriolet, då är himlen nådd.
av Halldor, tisdag 20 mars 2007 kl 16:14
WeX
vart är det för gata?
av WeX, onsdag 21 mars 2007 kl 11:13
Henk
Neeeeeeeeeeej carspotting!

Det är iof nästan okej när det är gamla klassiker...

Men sluta fota gula Ferrari 355 i vetlanda...Det är ingen som är intresserad...
av Henk, onsdag 21 mars 2007 kl 11:20
LucasKrown
Henk.. haha jo! för av nån anledning så är det mer intressant att se bilarna ute än de perfekta pressbilderna. ...men just gula Ferrari 355 känns inte så hett, nej..
av LucasKrown, torsdag 22 mars 2007 kl 10:08
Olligarski
Kolla in filmen Wasabi med Jean Reno!

Där kör de runt i en DS.
av Olligarski, torsdag 22 mars 2007 kl 22:25
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration