Min rumskompis och jag har båda MBP's, och hans kontakt ser ut som på den andra bilden i länken.
I hans fall tror jag det handlar om att han ryckt den rakt ut i sladden för mycket. Det tyckte MacForum med, för han fick ingen ny sladd på garantin iaf. Bara för att det är en magnetkontakt som går att jacka ur lätt så innebär det inte att man kan slita i sladden hur som helst. De brända kontakterna som på bilden ovan är dock oroväckande.
av Converge, måndag 13 november 2006 kl 14:02
Min MB-sladd såg inte riktigt ut som den ovan, men den var på väg ditåt. Jag tror inte alls att den har brunnit, för stora delar av metallen är borta, men platen är i princip oskadad. Det ser snarare ut som att det frättsbort, antagligen genom galvaniska strömmar via någon kortslutning.
Applestore i Ginza gav mig en ny adapter på fläcken.
av Frozenswede, måndag 13 november 2006 kl 15:49
Min sladd är helt bucklig i slutet innan kontakten... Helt ihoptryck inuti liksom. Mysko. Har sett att det ser ut så på andra också. Era?
av 23gram, måndag 13 november 2006 kl 23:39
Apple och deras strömkontakter alltså. Min favorit är nog fortfarande den alla andra tillverkare av bärbara datorer kör.
av dnl, tisdag 14 november 2006 kl 19:16
Min smälte den med.
av Helene, måndag 27 november 2006 kl 16:18
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration