Stort och bruksigt från Nissan
X-trail visar upp sig
Vi undrade om det är roligt att köra runt i praktiska bilar så förra veckan körde vi Nissan X-trail och den här veckan Pathfinder, två rätt kantiga och stora saker som är till för att användas. På riktigt. Knappast något för en webbkille som mig då kanske?
Njae, jag är väl inte direkt i målgruppen, ska erkännas. Men det gör inte bilarna ointressanta, alls. Nya X-trail ser på utsidan inte helt ny ut vid första anblicken, men om man ställer den bredvid en äldre årsmodell ser man tydligt skillnaderna. Nya X-trail har mer karaktär och är framförallt större. Motorhuven är hög och upphöjningarna som börjar vid framlyktorna och går mot rutan gör fronten lite uppstudsig. Hela bilen är väldigt kantig och rak, sidorutorna är nästan lodräta. Det ger gott om innerutrymme, men ger inga vidare förutsättningar för att skapa en skönhet. Men vem köper en X-trail för att bli snyggast runt Stureplan?Första intrycket när man hoppar in i X-Trail är lite annorlunda när man precis har hoppat ur en Seat Cupra. Man åker upp en meter känns det som och väl där sitter man bra. Instrument och reglage är överskådliga och stolarna är ok. Inredningen bedövande grå. Sidorutorna är låga vilket har två fördelar - jag känner mig större och sonen är nöjd och glad över att kunna se ut. Var bilen slutar är det ingen tvekan om. Överlag är det trevligt med den kantiga designen. Att köra X-Trail är ingen spännande upplevelse. 2.5 liters fyran på 169 hk, som satt i vår testbil tillsammans med en CVT-automat, gör sitt jobb. För klassen är den bekväm att köra på landsväg, men är inte lika smidig i stan som säg Volkswagen Tiguan. Tyvärr gav Stockholmsområdet inte tillfälle att testa bilen i vinterväglag så jag kan inte säga så mycket om X-trails nya fyrhjulsdrift.Bland nyheterna hittar vi också partikelfilter i dieslarna. De två turboladdade 2 liters fyrorna är hämtade från Renault och levererar 150 resp. 173 hk. Bensinmotorerna, finns i storlekarna 2.0 och 2.5 l ger 140 resp. 169 hk.X-trail kan beställas med tre olika utrustningspaket. Nissan har valt ut vilka paket du ska kunna välja till olika motorer. Till exempel kan du inte få lyxpaketet till den lilla bensinaren och den stora dieseln går inte att kombinera med snikpaket. Total valfrihet är alltid roligast, men med paket får man mer för pengarna och det blir enklare för begagnatköparna. Grundpaketet XE innehåller det man kan förvänta sig, plus bluetooth handsfree. SE-paketet lägger till CD-växlare, 17 tums fälgar, fiffigare baksätesdelning och lite krom och läder för händerna. Nästa steg (LE) utökar med mer krom, elstyrda lädersitsar och panoramatak. Utöver paketen finns det sedan några tillval i form av metalliclack, navigation med backkkamera och relingsbågar med fjärrljus etc.. Tar man i som värst så får man slanta upp 363 900 kronor, men då får man också mycket utrustning.
Vår bil är LE-utrustad och jag säger inte nej till att ha saker att pilla på. Tyvärr har navigationssystemet inte touch-screen, men man tar sig ändå genom menyer med hjälp av knapparna. Jag säger inte heller nej till panoramatak, även om det inte står på Febers kravlista, och eftersom det är gott om utrymme så kan man kosta på sig det även om man är lång.X-trail är en riktigt bra bil, det är känslan som är med oss hela tiden under veckan. Kanske är den för praktisk för att feber-redaktionen ska bli lyrisk men det hindrar oss inte från att rekommendera den om du funderar på att dra på dig skitiga gummistövlar ibland, eller vill ut i skogen och leka. Vill man ha mer flärd ska man dock ta sig en titt på något annat.
nissan.se
Bil,
Tester
36.8°
0Roger Åberg
tors. 24 jan 2008, 01:00
4 kommentarer till artikeln
Känns inredningen lika plastig som den ser ut?
av T-bone, torsdag 24 januari 2008 kl 10:16
X-trail är faktiskt en förvånansvärt duktig off-roader, det nya 4x4i systemet funkar riktigt bra och den klarar av rätt så grov terrängkörning. Testa t.ex. DDS funktionen (Downhill drive support) som håller en konstant 7 km/t när man kör ner för en backe, skitbra när man behöver köra ner en lång backe i terräng då man slipper själv trampa på bromspedalen hela tiden.
av Halldor, torsdag 24 januari 2008 kl 15:24
En Guppy på fyr hjul fy bubblan!
av iCrap, torsdag 24 januari 2008 kl 20:59
T-bone: Lite, men det har en poäng på något sätt. Man kunde som sagt ha skippat den gråa plasten...
Tokion: Uselt ljus tyvärr :(
av Roger Åberg, fredag 25 januari 2008 kl 12:51
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration