Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Sveriges första (?) CLK 63 AMG Black Series har landat Pris: drygt 1,4 miljoner kronor Sveriges första (?) CLK 63 AMG Black Series har landat Den första Mercedes CLK 63 AMG Black Series finns nu att beskåda i Sverige. Det är Hedin Bil i Göteborg som fått äran att plocka hem en av de råaste bilarna Mercedes har i sitt modellprogram. Black Series innebär höjd effekt från 481 till 507 hästar och med ett nytt maximalt vridmoment på 630 Nm. Varvstoppet är höjt till 7 200 varv och 0-100 avverkas på 4,3 sekunder. Toppfarten är elektroniskt begränsad till 300 km/h. Jag antar att förbrukningen på 15,2 l/100 km inte skrämmer köparna. Utöver högre effekt har Black Series kolfiberbromsar, nytt aerodynamikpaket, nya smidda 19-tums fälgar, ställbart chassi och överdimensionerade luftin- och utsläpp. Interiören är en orgie i alcantara, kolfiber och skinn. Precis som sig bör. Ratten har fått ny design, som på Audivis är något kapad i underkant och mäter 15 mm mindre i diameter.Priset? 1 462 300 kr. Men då ingår avtagbar dragkrok (!) blocket.se Bil, Övrigt, Mercedes, CLK, 63 AMG, Black Series Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.1° 0 James Hunt James Hunt
tors. 1 nov 2007, 10:30
27 kommentarer till artikeln
Limani.se
Nån som vill låna 1 462 300 till mig???
av Limani.se, torsdag 01 november 2007 kl 10:37
Robsarve
Bilen var ju häftig, men jag vill se den matchande husvagnen... :D
av Robsarve, torsdag 01 november 2007 kl 10:45
Trisen
Haa / rätt dyr?! men coool


av Trisen, torsdag 01 november 2007 kl 11:06
Jezper
Okej, grym bil, fet prestanda, snygg och allt. Men heter den Black Series så ska den bannemig bara finnas i svart. Svart blank, svart metallic eller svart matt går ann. Hmm, svart matt, lär se rätt stiligt ut!
av Jezper, torsdag 01 november 2007 kl 11:19
ConnyJonnySonny
Fetare än min morsa! (Som väger över 100 kg)
av ConnyJonnySonny, torsdag 01 november 2007 kl 11:29
Raoul
vad e skillnaden på den o clk gtr?
av Raoul, torsdag 01 november 2007 kl 11:30
Limani.se
Jezper, har för mig att den första bilen i Black series faktiskt var svart! O, för den kräsna så finns den nog i svart oxå.

ConnyJonnySonny, nu tycker jag att du ber din mamma om ursäkt ;)
av Limani.se, torsdag 01 november 2007 kl 11:37
Wiktor
Köper DTM-versionen istället...
av Wiktor, torsdag 01 november 2007 kl 12:01
T-bone
Dyker den upp på MPH-mässan i gbg nästa helg tro?

och befogar inte namnet att bilen ska vara just svart? :P
av T-bone, torsdag 01 november 2007 kl 12:10
dv9074ea
T-Bone
Japp den kommmer att vara på MPH. Dock är Svenska bilmässor skit eftersom man inte får sitta i bilarna. Sprara 120kr genom att beskåda bilarna i respektive bilhandel istället.
av dv9074ea, torsdag 01 november 2007 kl 12:20
T-bone
Fast på mässor är ju allt samlat på samma ställe, och man slipper (nästan) försäljare.
av T-bone, torsdag 01 november 2007 kl 13:10
TechPelle
Grattis miljön! Ännu en bil för hjärndöda entusiaster...
av TechPelle, torsdag 01 november 2007 kl 13:36
Limani.se
Säger som amerikanerna; miljö, schmiljö. Who gives a sh*t om miljön när man får ratta en av, jag citerar, "de råaste bilarna Mercedes har i sitt modellprogram".
av Limani.se, torsdag 01 november 2007 kl 13:41
Preddan
Raoul: "vad e skillnaden på den o clk gtr?"

det är inte ens samma solsystem

se länk nedan

Wiktor: jo, clk-dtm är tuffare, dock bara 100 ex. så den är ganska slutsåld, i så fall en beg.
av Preddan, torsdag 01 november 2007 kl 15:24
Kapris
Skillnaden på denna och CLK GTR är ungefär 18.000.000 kr, någon frågade=)
av Kapris, torsdag 01 november 2007 kl 15:45
LucasKrown
TechPelle: Har du inget bättre för dig?
av LucasKrown, torsdag 01 november 2007 kl 15:55
Joel
Jag drömde en gång att jag hade köpt en CLK-GTR. Shit va besviken jag var när jag vaknade. Fast den kostade väl 1 miljon dollar ny?
av Joel, torsdag 01 november 2007 kl 16:01
Wiktor
Preddan: här har du DTM:en
av Wiktor, torsdag 01 november 2007 kl 16:37
nisse32
Den är inte först, det finns en på Mercedes i Akalla också, det är en äkta Black Series (dvs den är svart) .-)

Den är dessutom bättre utrustad med nakna kolfiber-detaljer fram och bak...
av nisse32, torsdag 01 november 2007 kl 17:09
rutbritt
nisse32: Är den bättre utrustad för att de snålat med lacken menar du?
av rutbritt, torsdag 01 november 2007 kl 20:57
nisse32
Rutbritt: Jag är lika förbryllad som du men det kostar faktiskt mer med naken kolfiber...
av nisse32, torsdag 01 november 2007 kl 21:39
Tiny
Devisen "Åk fort fult" i sin renaste form...
av Tiny, torsdag 01 november 2007 kl 23:06
Trisen
TechPelle Grattis miljön! ;;; Vist Tekpelle men tror nog du bör finna ett forum om nån vindmölla nära dig??!

Att du överhuvudtaget går in på BilFeber?!
av Trisen, torsdag 01 november 2007 kl 23:36
TechPelle
Åååh! Trisen! Va gullig du är med din unge! Har du gott samvete när du fläskar på gaspedalen och vet vad du lämnar över till honom/henne? Troligtvis inte...
För övrigt finns det mer än bara hästkrafter när det gäller bilar. Hört talas om formgivning? Eller mindre miljöskadlig drift? Förmodligen inte.
Och ni har rätt; det var verkligen dumt av mig att ta upp detta i det här forumet. Att jag över huvud taget trodde att nån här hade så mycket innanför pannbenet för att klara av att tänka ett steg längre än sitt eget ego var kanske för mycket begärt.
Kom igen, grabbar! Nu racar vi till nästa rödljus! Wohoooo!
av TechPelle, fredag 02 november 2007 kl 08:55
Kn Bölja
TechPelle
I princip håller jag med dig! Men just den här goa Fläsk-Mercan är inte den som kommer att förgöra världen, eftersom den kommer att säljas i mycket begränsade antal på grund av priset. Samma sak gäller för övrigt hela sportbilssegmenet, det är en sådan liten del av det totala bilbeståndet att just dess inverkan på miljön blir näst intill försumbar. Men visst, vi skulle ha en renare värld om alla åkte Prius.

Man kan faktiskt vända på det också; sportbil och racingindustrin leder utvecklingen och bidrar till bättre, effektivare och renare(!?) motorer samt säkrare bilar.

Vi som surfar in på Bilfeber gör det för att vi är motor och bilintresserade och vill ge näring åt våra drömmar eller få tips om att en ny familjekryssare är på gång. Men självklart finns det en konflikt mellan prestandabilar och miljöintresse.
av Kn Bölja, fredag 02 november 2007 kl 09:39
Limani.se
Kn Bölja

Håller med dig! Vissa av oss som skriver o läser på bilfeber har förmodligen inte råd att köpa en sådan bil. Så då tycker jag att vi ska få ha kvar våra bildrömmar.
av Limani.se, fredag 02 november 2007 kl 10:10
Wiktor
Vilket hutlöst pris det är... Sjukt.. För 1 miljon får man ju en beg. Gallardo, en Aston Martin V8 Vantage eller en två stycken beg. M5:or som förmodligen inte går så mycket sämre. Dessutom är denna Mercan lite vulgär. Ganska mkt "bonnraggarare" över den...
av Wiktor, fredag 02 november 2007 kl 12:42
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration