Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Vi har kollat in Audi A6 e-tron Avant Vi har kollat in Audi A6 e-tron Avant Dyr och inte så mycket till kombi De senaste åren har det inte varit brist på nya suvar på elbilsmarknaden direkt. Tvärtom. Och för varje ny suv som har kommit så har det skrikits om att det borde ha varit en kombi istället. I alla fall här i kommentarsfältet på Feber. Nu börjar de äntligen komma, och en löjligt efterlängtad rackare har jag varit och tittat på - Audi A6 e-tron.
Men även om det här till hälften är en riktigt snygg bil med en räckvidd som imponerar, upp till 75 mil enligt WLTP, så blir jag, med mina högt ställda förväntningar, besviken. För halva bilen har ändrats för mycket sedan konceptet och framförallt så är det här inte en kombi, inte på det sättet som vi tänker oss en kombi av den här storleken.
Nya Audi A6 e-tron kommer med tilläggsnamnen Sportback och Avant. Audi tror att det till en övervägande majoritet, vi snackar 90+ procent, kommer att säljas Avanter här i Sverige, så vi fokuserar på den. Men den är ändå värd en titt. För Audi har gjort om denna från en sedan till en Sportback. Det betyder att det inte längre bara är en liten lucka där bak utan en stor lucka som inkluderar bakrutan. Det gör bilen betydligt mer användbar. I bagaget får man plats med 502 liter, vilket är 30 liter mindre än i Volkswagen ID.7 och ungefär lika mycket som i BMW i5, som fortfarande är en traditionell sedan byggd på fossilplattform.

Avant är exakt lika stor som Sportback


Så ok, sportbacken får plats med 502 liter, hur mycket får Avanten plats med? 600? Mer än så? Det är ju ändå en ren elbilsplattform, så det borde vara gott om utrymme om Audi har tänkt till och tänkt rätt.
Audi Q6 lastar 526 liter, så mina förhoppningar var väl kanske inte så stora, men Avant lastar exakt lika många liter som sportbacken. 502 liter. Det är 68 liter mindre än BMW i5 Touring som återigen är byggd på en fossilplattform. Det är mer än 100 liter mindre än Volkswagen ID.7 Tourer. Det är 63 liter mindre än nuvarande Audi A6. Hur lyckas ni Audi? En ren elbil ska bli större på insidan, inte mindre!Ett litet, eller låt oss säga lagom stort, bagage hade möjligen varit ursäktat om insidan på bilen var som en limousin. Men det är det inte. Det är helt ok. Jag fattar verkligen inte vad man har gjort här. Eller man har lagt all kraft på sportbacken och avanten har fått bli en variant som har en lite annorlunda taklinje och en stor spoiler där bak. Det är faktiskt den enda skillnaden, utrymmet i bilen verkar vara mer eller mindre detsamma. Det kanske har varit rätt prioritering ur ett ekonomiskt perspektiv, vi som verkligen vill ha riktiga kombis är inte så många när allt kommer omkring.

Bra där fram, trista där bak


Koncepten på både A6 e-tron Sportback och Avant är två galet snygga bilar. Den magiska känslan är, för mig, borta i produktionsbilarna. Jämför man fronten på S6 med konceptet så måste jag säga att man träffat rätt och bilarna är i princip desamma. Snyggt jobbat!
Produktion överst, koncept understMen när vi kommer till rumpan är det inte alls lika lyckat enligt mig. Ja, jag är petnoga här och jag förstår att den där abnormt stora diffusern inte skulle bli verklighet, men det är något med avslutet och lamporna på produktionsbilen som är tråkigare. Eller så är konceptet bara lite för bra. På insidan är det väldigt, väldigt likt Audi Q6. Den stora skärmen, som även har hittat in i nya A5, och en miljö utan fysiska knappar är något vi får vänja oss med för många år framöver från Audi. Kärleken för pianolack på ytor man ofta rör verkar också bestå. Den här inredningen är helt ok med dagens mått mätt, men jag förväntar mig mer av Audi.

Dyr som attan


Som ni hör är jag inte så imponerad. Audi borde kunna bättre. Med tanke på vad Audi Q6 kostar, från 825.000 kronor för billigaste versionen, så hade jag inga stora förhoppningar om att Audi A6 e-tron skulle bli billig. Och det blir den inte heller.
Prislappen för Avanten ligger på, från, 859.900 kronor. Och då får man inte ens Quattro. Det kommer en fyrhjulsdriven A6 Avant och stämmer prisskillnaden från Q6 så kommer den att kosta från 910.000 kronor. Vill du ha fyrhjulsdrift till en början så får du välja en S6 Avant med en prislapp på 1.177.200 kronor.
Bil, Feature, Audi, A6 e-tron, elbilsmarknaden, suv, kombi Tumnagel Laddar... Annons från Tumnagel Laddar... Annons från
21.6° 0 Roger Åberg Roger Åberg
ons. 31 jul 2024, 13:01
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration