Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Vi har kollat in nya Volkswagen ID.7 Tourer Foto: Roger Åberg Vi har kollat in nya Volkswagen ID.7 Tourer Eldriven kombi för välbärgade med rimliga lastbehov ID.7 är modell nummer fem från Volkswagen i deras elbilsserie med ID-namn och nu kommer den som kombi. Passat har i kombivariant hetat lite olika saker genom åren, förr hette en Passat Variant och nu för tiden är Sportkombi som gäller. När ID.7 nu blir kombi blir det med ett nytt namn – Tourer. Men hur mycket kombi är det egentligen?
Kolla in videon! Det hjälper till när ni läser texten.

TL;DR Nya ID.7 Tourer är en efterlängtad, eldriven kombi. Prislappen är allt annat än låg och vill du verkligen ha gott om utrymme i bagageutrymmet kommer du nog att bli lite besviken. Frågan är om köparna är beredda att betala extra för att inte köra suv?
Men vi backar bandet lite. När vanliga ID.7 presenterades ville inte Volkswagen-folket prata om denna som en Passat-ersättare. ID.7 var större och något annat, vilket prislappen också visade. Då började den på 659.900 kronor och råkade man lägga till de två stora utrustningspaketen och dragkrok låg prislappen på över 800.000 kronor. Men verkligheten kom ikapp och nu erbjuder man en välutrustad variant av vanliga ID.7 som man kallar för ID.7 Pro Edition för 659.900 kronor. Utan att ha grottat alltför mycket i utrustningslistorna är denna riktigt fint utrustad, bland annat med massage i stolarna fram och matrix-lysen. Det enda jag saknar är panoramatak och vill man köpa till det måste man tyvärr välja det i ett paket som kostar 29.500 kronor.
Sedan ID.7 presenterades har också en ny Passat presenterats, som har vuxit rejält på längden (nu skiljer det bara 44 millimeter) och som har fått bättre saker på insidan som en större skärm. Utan att ha kört nya Passat kan jag inte annat än komma fram till att detta är Passat-ersättaren. Och som sådan borde ID.7 i Tourer-utförande vara högintressant för svenska barnfamiljer.

217.000 kronor dyrare än Passat


Vad Volkswagens kunder tycker om att märket har tagit ett rejält kliv upp i priskedjan återstår att se. Med ungefär samma utrustning som en Passat skiljer det långt över 100.000 kronor mellan bilarna och tittar man på den billigaste varianten är prisskillnaden nätta 217.000 kronor. En snikutrustad Passat går att få för 437.900 kronor medan billigaste ID.7 kostar 654.900 kronor.
Man ska inte jämföra äpplen med päron brukar det ju heta, men lastutrymme och prislappar är saker som är svåra att inte jämföra. Det liksom kliar i fingrarna. Så här kommer fler jämförelser med Passat när det kommer till bagageutrymmet. För det som är nytt med ID.7 Tourer är just att det är en kombi. Vanliga ID.7 är en halvkombi och det kan vara fantastiskt, men jag tycker inte att det är speciellt bra på den vanliga versionen. Bilens form gör att större saker är svårlastade, trots 532 liter på pappret.

Tyvärr ingen laståsna


Men det ska väl en kombi lösa? Njae. På pappret är det verkligen inte löst, i liter räknat är det endast 13 liter större än på vanliga ID.7, alltså 545 liter. Anledningen till detta är att man bara får räkna med volymen upp till axlarna på baksätet, vilket också oftast även är fönsterkanten på bilen. Man ska inte packa, säkert, över denna kant helt enkelt. Men det gör man ju, och detta utrymme är hela grejen med en kombi.
Det är bättre i Tourer än i vanliga ID.7 men längtar du efter en laståsna kommer du att bli besviken. Visst är Tourer lite boxigare men skillnaden i siluetten är inte stor och utrymmet är djupare än vad det är högt. Bra om man ska packa många, låga saker. Dåligt om man ska packa boxiga saker eller otympliga saker som barnvagnar.Om du jämför ID.7 Tourer med ID.4 så är skillnaden minimal, det skiljer endast två liter (545 vs 543 liter) och då är ID.4 hela 38 centimeter kortare än ID.7. Ännu kortare är nya VW Tiguan, den är 42,2 centimeter kortare men lastar 652 liter!

Betydligt mindre än Passat


Jämför vi med Passat, som jag anar att många köpare kommer att komma ifrån, är skillnaderna stora. Nya Passaten är som sagt 44 millimeter kortare än ID.7 Tourer men kan lasta 690 liter, alltså 145 liter mer än ID.7 Tourer. Det ska dock sägas att laddhybridversionen av Passat troligen kommer att ha ett mindre bagage än 690 liter, oklart dock hur mycket mindre.

Smart trick ger ytterligare 60 liter


Volkswagen har dock försökt vara lite smarta och skapat 60 liter lastutrymme extra, alltså totalt 605 liter. Detta får man till genom att man ändrar vinklingen på baksätet att man sitter mer upprätt. När jag såg detta på genomskärningsbild såg det plågsamt ut, men i verkligheten är det helt ok. Baksätet i ID.7 är nämligen väldigt lutat från start och lutar man fram det blir det ändå helt ok. Jag hade inte velat sitta så under en färd till fjällen, men under kortare turer är det inga problem.
Här ser ni baksätet och bagageutrymmet med halva sätet fram och halva bak:
Skillnaden är inte stor och hur det kan ge 60 liter förstår jag inte riktigt. Men det kan ge väldigt viktiga centimeter om man ska få in något större och det är ju bra. Något som ID.7 verkligen, verkligen saknar är en frunk. Nu kommer värdefullt utrymme där bak ätas upp av kablar, vilket är synd. Förutom bagaget är ID.7 Tourer identisk med sin vanliga version. På gott och ont.

I övrigt identisk med ID.7


Det är en otroligt bekväm bil som jag gärna hade kört många mil med. Trots sin längd är den väldigt enkel att ha att göra med i stan tack vare den otroligt trevlig svängradien som gör det lätt att både ta sig runt och parkera. Infotainmentsystemet har blivit väldigt mycket bättre men lämnar fortfarande mer att önska. Inredningen är kanske snofsig på VW-språk, men den håller inte Audi-kvalitet. Det är avskalat och trevligt, men inget att hetsa upp sig över. En av fördelarna med en kombi vs en suv är att man sitter lägre, men man sitter verkligen inte lågt på riktigt i en ID.7. Nu tror jag att de allra flesta köparna vill sitta lite högre, så det är nog ok, men siktar du lågt är det här fel bil.
Motorn är Volkswagens nya på 210 kW / 286 hästar och den räcker gott och väl för den här bilen. Den är till för att finköras med, inte vara sportig. Räckvidden är (preliminärt) på 685 kilometer, vilket räcker gott och väl. Laddningen är numera uppe i 200 kW vilket är bra.

Perfekt för den välbärgade barnfamiljen som inte vill ha suv


Det är svåra tider för kombiälskare som vill köra på el. Nu börjar bilarna komma, men de är kanske inte vad man längtat efter egentligen. Om man inte ska vara en suv så måste man ju se sportig ut tänker tillverkarna och bagaget blir ok men inte fantastiskt. Resultatet blir att dagens kombis inte är större än en betydligt kortare suv, hur underligt det än låter.
Dessutom får man betala premium för att köra kombi. Tourer-versionen blir dyrare än den vanliga ID.7:an, exakt hur mycket dyrare återstår att se. En kvalificerad gissning är ett påslag på 10.000 kronor, alltså hamnar vi på 664.900 kronor. Volkswagens egna ID.4 börjar på 524.300 kronor, alltså 140.000 kronor mindre. En jämförbar version av ID.4 kostar 558.500 kronor, alltså 106.400 kronor mindre. Om du väljer en fyrhjulsdriven ID.4 med bra utrustning har du fortfarande 83.600 kronor över jämfört med att köpa en tvåhjulsdriven ID.7. En fyrhjulsdriven ID.7 Tourer kommer men prislappen för den lär hamna på runt 750.000 kronor, kanske mer. Det känns som att Volkswagen har siktat högt med ID.7 och letar efter nya köpare med fetare plånböcker. Om det tricket kommer att fungera återstår att se. För svenska kombivurmare blir det däremot en prisfråga. Välja en suv och betala mindre, eller välja en kombi och betala mer?
Bil, Feature, Volkswagen, tourer, ID.7, ID.7 Pro Edition, Passat, ID.4 Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Bild till artikel Foto: Roger Åberg Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n
39.7° 0 Roger Åberg Roger Åberg
mån. 19 feb 2024, 18:05
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration