Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Volkswagens nya SUV har gömd skärm i träpanelen Volkswagens nya SUV har gömd skärm i träpanelen Tyvärr får vi inte köpa den Volkswagen är ju kända för att göra rätt normala bilar. Inget fel med det. Men i Kina fungerar inte det riktigt. Där har man nu presenterat den stora suven ID.ERA 9X, som har en rätt cool teknik som jag inte har sett förut. Perfekt för alla som vill ha skärmar, men inte se dem. Det handlar om en elbil med räckviddsförlängare i form av en bensinmotor. Batteriet i bilen är antingen 51,1 eller 65,2 kWh beroende på version, och räckvidden bara på el ska vara mellan 26 och 34 mil. Men med bensintanken och räckviddsförlängare kan man komma över 100 mil utan att stanna. Vill man ladda går det bra, det är en 800V-plattform men laddningen är inte toksnabb, utan det tar 27 minuter att fylla batteriet. Versionen med bakhjulsdrift levererar beskedliga 220 kW, men väljer man fyrhjulsdrift får man 160 kW till, totalt 380 kW. Det är en gigantisk bil, 520 cm lång, två meter bred och 181 cm hög. Den finns med sex eller sju säten och väljer man sex säten kan man få superlyxiga kaptensstolar. Inte mycket till jante här.




Men det coolaste i den här är inte räckvidd eller feta stolar. Nä, det är något som inte syns. Bilen har träpaneler runt om inne i bilen, och gömda i dessa finns skärmar. Man slipper alltså se dem när de inte används. Men när de används finns de där, och de verkar fullt användbara. De som sitter i bakdörrarna har till och med touch, så att man kan styra lite inställningar och annat gött. Väldigt snyggt som sagt, hoppas att de plockar hit den här tekniken i eventuella lyxbilar från märket. Vilket lär dröja, här verkar Volkswagen ha fullt fokus på att få ut prisvärda bilar. Det finns även skärmar som verkligen är skärmar. Fram finns två gigantiska skärmar för förare och passagerare, och bak finns en stor skärm på 21 tum i taket.
Bil, Volkswagen, ID.ERA 9X, elbil, Kina, suven, räckviddsförlängare, skärmar, kaptensstolar Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n
41.2° 0 Roger Åberg Roger Åberg
idag kl 12:10
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration