Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Volvo tänker ta över Northvolt-aktier Volvo tänker ta över Northvolt-aktier I det gemensamma bolaget Novo Energy Det går inte toppenbra för Northvolt nu. Man har stora problem i huvudbolaget, och nu verkar det som att man blir av med sina aktier i Novo Energy. Bolaget samägs idag tillsammans med Volvo Cars och tanken var att bygga en batterifabrik vid Volvos bilfabrik i Torslanda. Vad det nu blir istället återstår att se. Men vi börjar med att Volvo Cars idag alltså har meddelat Northvolt att de kommer att åberopa sin inlösenrätt för att förvärva Northvolts aktier i Novo Energy. Detta eftersom Northvolt har brutit mot sin del i aktieägaravtalet, man har helt enkelt inte uppfyllt sin del när det gäller finansiering. Volvo är inte riktigt på det klara med vad som nu kommer att hända. Det Novo Energy idag äger är en byggnad och tanken var som sagt att det skulle byggas batterier i den. Volvo säger att man inte kan starta en batterifabrik utan att ha en tredje part eller en partner, och om Northvolt nu försvinner finns inte det. Byggnaden skulle enligt Volvo kunna vara multifunktionell, så man tittar nu på vad man kan göra där istället. När Volvo får fullt ägande säger man att det inte ska påverka Volvo Cars. Man säger också att tillgången på batterier är god och detta kommer inte att påverka kommande lanseringar. Man avslutar pressmeddelandet med att man "avser att ha en konstruktiv dialog med Northvolt".

Uppdatering


I en kommentar säger Northvolt så här...
Vi har beslutat att inte utöka investeringen i NOVO Energy i nuläget. Som en del i den strategiska översynen har vi beslutat att prioritera finansiering av vår helägda battericellproduktion. Vi har varit samarbetspartner med Volvo Cars för utveckling och tillverkning av battericeller för personbilar sedan 2021. Det senaste året har inneburit betydande förändringar. Elbilsmarknaden har utmaningar och vi har genomfört en strategisk översyn.
Vi fortsätter att ha en aktiv och konstruktiv dialog med Volvo Cars om vägen framåt för NOVO Energy. Byggnationen av anläggningen pågår på platsen i Göteborg, under NOVO-teamets utmärkta ledning. Vi återkommer när denna dialog är färdig.
Under tiden fortsätter vi som tidigare meddelats att fokusera på produktionen i Sverige, och vår fabrik Northvolt Ett i Skellefteå, för att leverera till våra kunder i fordonsindustrin.
media.volvocars.com Bil, Volvo, Northvolt, Novo Energy, Volvo Cars, Torslanda, Batterifabrik Volvo och Northvolt kan börja bygga gigafactory Batterifabrik i Torslanda får klartecken Tumnagel 54.2° 0 Bygget av Volvo Cars och Northvolts nya batterifabrik igång Blir en av de största batterifabrikerna i Europa Tumnagel 54.5° 0 Första stenen lagd i Torslanda Batterifabriken börjar växa fram Tumnagel 44.1° 0 Novo Energy ansöker om massa pengar för batterifabrik Men dementerar att det handlar om 12,7 miljarder Tumnagel 34.4° 0
41.4° 0 Roger Åberg Roger Åberg
ons. 30 okt 2024, 10:00
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration