Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons frÃ¥n Volvos oövervakade självkörning har premiär i Kalifornien
Lanseras i nya eldrivna suven
Volvos oövervakade autonoma körfunktion kallas för Ride Pilot och nu får vi reda på att den kommer att ha sin premiär hos kunder i delstaten Kalifornien. När funktionen har verifierats som säker för användning på motorvägar kommer den att erbjudas som ett tilläggsabonnemang i den kommande helt eldrivna suven som presenteras senare i år. Volvo säger att med tekniken aktiverad så kan föraren läsa, skriva, arbeta eller umgås i bilen - man ska alltså inte behöva ha några händer på ratten eller liknande.Den självkörande tekniken har mjukvara utvecklad av Zenseact och hårdvara från Luminar - bland annat deras Iris LiDAR-sensor. Efter Kalifornien kommer Ride Pilot gradvis att rullas ut på andra marknader och regioner runt om i världen.
Bil,
Volvo,
Volvo Ride Pilot,
Kalifornien,
oövervakad,
självkörning,
autonom,
premiär
Pressmeddelande
Volvo Cars oövervakade autonoma körfunktion Ride Pilot kommer att debutera i Kalifornien
Volvo Cars kommer först att introducera sin oövervakade autonoma körfunktion Ride Pilot för kunder i delstaten Kalifornien.
Genom att bygga vidare på en branschledande säkerhetsstandard som kommer att ingå i Volvo Cars nästa generation av rena elbilar, syftar Ride Pilot till att frigöra mer tid för kunderna och göra det ännu bekvämare och roligare att köra en Volvo.
När funktionen väl har verifierats som säker för användning på motorvägar, planeras Ride Pilot att erbjudas som ett tilläggsabonnemang i Volvo Cars kommande helelektriska SUV som presenteras senare i år.
I nästa generation av Volvobilar sätter företaget en ny standard för säkerhet, med over-the-air mjukvaruuppdateringar i kombination med en toppmodern uppsättning sensorer. Mjukvaran är utvecklad av Zenseact, ett företag som utvecklar mjukvara för autonom körning (AD), tillsammans med utvecklare från både Volvo Cars interna team och techpartnerföretaget Luminar. Sensoruppsättningen består av mer än två dussin sensorer, däribland Luminars banbrytande Iris LiDAR-sensor, som arbetar hand i handske med den utvecklade mjukvaran.
– Vi är stolta över att tillkännage den planerade lanseringen i USA av vår första verkligt oövervakade autonoma körfunktion, då vi vill sätta en ny industristandard för autonomi utan att kompromissa med säkerheten, säger Mats Moberg, chef för forskning och utveckling på Volvo Cars. – Att ha Zenseacts helt nya AD-mjukvara och Luminars LiDAR-standard i vår nya helelektriska SUV är en förändring för Volvo Cars, såväl som för bilsäkerhet och autonom körning.
Den här kombinationen av mjukvara och sensor, och den säkerhet den möjliggör, kommer att vara standard och tillgänglig från dag ett på Volvo Cars kommande helelektriska SUV och förbättras med tiden. Men Ride Pilot kommer bara att göras tillgänglig för kunder när den har gått igenom Volvo Cars rigorösa verifierings- och testprotokoll. Detta inkluderar validering av tekniken som säker för användning på motorvägar under ett antal olika förhållanden.
Volvo Cars testar redan funktioner för autonom körning på vägar i Sverige tillsammans med Zenseact, som en del av denna verifieringsprocess, och samlar in data över hela Europa och USA. I mitten av detta år avser företaget att börja testa på vägar i Kalifornien*, där klimat, trafikförhållanden och regelverk ger en gynnsam miljö för införandet av autonom körning.
– Att leverera en ny säkerhetsstandard för industrin kräver en nivå av rigorösa tester och verifieringar som kommer att expandera globalt, säger Ödgärd Anderson, VD för Zenseact. – Zenseacts AD-mjukvara spelar en nyckelroll i denna nya standard och på resan mot noll kollisioner."
När funktionen har verifierats som säker och alla nödvändiga godkännanden har säkrats, är företagets ambition att först introducera Ride Pilot i Kalifornien, innan det gradvis rullas ut på andra marknader och regioner runt om i världen.
Genom att använda Ride Pilot kommer förare att kunna frigöra tid när de kör som de istället kan lägga på sekundära aktiviteter som att läsa, skriva, arbeta eller umgås. Funktionen kan också hjälpa förare att komma fram till sin destination utvilade och laddade, genom att minska den mentala påfrestning förare kan uppleva under körning, särskilt i trafikstockningar eller i tung trafik.
Namnet "Ride Pilot" antyder vad föraren kan förvänta sig: när bilen kör på egen hand tar Volvo Cars ansvar för körningen och erbjuder föraren komfort och sinnesfrid.
I Volvo Cars kommande helelektriska SUV kommer Luminars LiDAR-sensor att kompletteras av fem radarer, åtta kameror och sexton ultraljudssensorer. Denna standardsensoruppsättning ger utmärkt syn- och uppfattningstillförlitlighet. Tillsammans med kontinuerliga utrullningar av mjukvara over-the-air (OTA) kommer systemet att säkerställa full redundans och göra det möjligt för Volvo Cars att uppnå säker autonom körning med Ride Pilot.