Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Amazon Prime storsatsar på drama Jana - märkt för livet Amazon Prime storsatsar på drama Flera premiärer på gång Idag berättade Amazon vad de har på gång den närmaste tiden och det verkar bli en hel del. Man har ju köpt nio titlar från Viaplay men man har även en hel del egna, svenska saker på gång under året. I STHLM Blackout får vi träffa Arthur, spelad av Erik Jerka Johansson. Ett första klipp kan ni se här nedan. Han är en änkling och nyhetsproducent som går på dejt med true-crime-fantasten Mille, spelad av Hanna Alström. Men dejten går inte riktigt som planerat och de dras istället in i en soppa med mord och sabotage av det svenska kraftnätet. Premiär den 3 maj.
Jana – Märkta för livet är en serie som baserar sig på Emelie Schepps böcker om Jana Berzelius. Jana, spelad av Madeleine Martin, är en assisterande åklagare och serien börjar med att en hög chef på Migrationsverket blir mördad. Jana kliver in i utredningen, men upptäcker att hennes egen bakgrund har något med det hela att göra. Regisserad av Felix Herngren och Henrik Björn och i övriga roller får vi bland annat se Pernilla August och Johan Ulveson. Kommer den 19 april.
Vaka är en dystopisk thriller som faktiskt börjar spelas in i morgon. Här får vi se Aliette Opheim och Jonas Karlsson i huvudrollerna och Vaka utspelar sig i Stockholm där en dödlig epidemi sprider sig. Det handlar dock inte om ett virus utan insomnia med dödlig utgång. Regisserad av Henrik Georgsson, som bland annat gjort Bron. BlindspårBlindspår är en mystery crime-serie om den avstängda polisen Hanne Wilhelmsen, spelad av Ida Engvoll, som baserar sig på Anne Holts bästsäljande bok "1222 över havet". I serien kolliderar ett tåg med en lavin och passagerarna tar skydd i ett gammalt och isolerat fjällhotell. På hotellet sker flera mystiska mord. I serien får vi även se Pål Sverre Hagen. Premiär i början av 2025.
Film & TV, Amazon, Viaplay, STHLM Blackout, Jana – Märkta för livet, Vaka Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n
39.1° 0 Roger Åberg Roger Åberg
tors. 14 mar 2024, 15:30
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration