Ultratunt objektiv med hjälp av ny teknik
Dessutom helt distorsionsfritt

Kameraobjektiv är både dyra och klumpiga så visst skulle det vara grymt om man kunde bygga dem papperstunna samt utan allt dyrt optiskt glas? Kanske är detta faktiskt något som kan bli möjligt i framtiden efter en riktigt cool upptäckt som några forskare på Harvard har gjort.
De har kommit på ett ultatunt material som består av kisel som lagrar inkommande ljus en superkort stund för att sedan skicka ut det på andra sidan i valfri riktning. Detta gör att ett lager av detta material blir ett objektiv som kan fokusera ljus helt distorsionsfritt på en kamerasensor. Det vill säga att man slipper kromatisk aberration, distorsion, astigmatism med mera.
Jag nämnde att materialet var tunt, exakt hur tunt kanske ni frågar er nu och svaret är EXTREMT tunt. Ett sådant här "objektiv" är endast 60 nanometer tjockt och för att ge en liten jämförelse så växer dina naglar 60 nanometer i minuten och ett normalt människohårstrå är cirka 100 000 nanometer tjockt.
Nu snackar vi pannkaksobjektiv på riktigt!