Världens coolaste hus?
Klätterväggar är inte alls bara för barn
Jag höll på att dö av avund när jag hittade Bob Augustines hus på nätet. Det är svinstort, roligt planerat med påhittiga lösningar och inte minst - det har en riktig klättervägg. En stor, rejäl klättervägg som sträcker sig två våningar upp, till barnens rum. Min hemliga dröm är att någon gång bo så att jag kan sätta upp en liten bouldervägg i ett rum eller i garaget, en hel klättervägg för topprep känns ouppnåeligt och samtidigt sååå schysst. Undrar om man man bli adopeterad av Bob Augustine?
web.mac.com
Hem,
Inspiration,
Arkitektur,
Klättervägg
37.2°
0
Emma Rost
mån. 28 jan 2008, 17:26
2 kommentarer till artikeln
Kommer mannen på bilden just från tandläkaren?
av Kirtap, tisdag 29 januari 2008 kl 06:55
Emma, visste inte att du klättrade, där ser man, själv är jag inbiten klättrare och alpernist
nåja, funkar jättebra att bygga boulder vägga hemma, gjort i två lägenheter, senaste var en 4 meters vägg som jag satte upp här nere i schweiz, när jag kan ha ställbart överhäng, samt en celling.
men klätterfästerna kan du köpa nätet, sen gäller det bara att bygga din väg, och sätta fast den rejält, vill inte hamna under den. Kolla länken för mera info
annars, coolt hus..
av sandholm, tisdag 29 januari 2008 kl 09:54
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration