Nu släpps webbläsaren Tor till Android
Surfa krypterat och anonymt på mobilen

Anonymiserings-nätverket The Tor Project släpper nu sin webbläsare Tor Browser till Android vilken gör att myndigheter, sajtägare, annonsörer och andra kan få lite besvärligare att kontrollera vad användare besöker för grejer på nätet.
Tor Browser bygger på mobilversionen av Mozillas webbläsare Firefox men till skillnad från den så kopplar den inte upp användaren direkt mot sajten som användaren önskar surfa till. Istället skickas trafiken runt till olika noder i Tor-nätverket så att det ser ut som användaren försöker ansluta till den aktuella sajten från någon annan plats. Detta är givetvis intressant om man vill vara lite anonymare när man surfar runt på webben eller om man vill ansluta till sajter och tjänster som är blockerade på lokal eller nationell nivå.
Tor Browser till Android är gratis och hittas på länken nedan. På grund av vissa restriktioner i iOS har Tor Project inte haft möjlighet att göra någon iOS-version av Tor Browser. Man rekommenderar istället iPhone- och iPad-användare som är intresserade av att surfa lite mera anonymt att använda webbläsaren Onion Browser.
Tor Browser 6.0 släppt
Om du vill vara lite mer anonym när du surfar

Nu kommer SIM-kort som routar datatrafiken via Tor-nätverket
Ser till att man alltid är anonym

Chatta säkert med Tor Messenger
Tor släpper webbaserad chattklient
