Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Therése Lindgren är mäktigast i sociala medier Har gått om Jocke och Jonna Therése Lindgren är mäktigast i sociala medier Therése Lindgren Medieakademien har släppt sin senaste upplaga av Maktbarometern där man rankar diverse influencers, företag och politiker baserat på deras räckvidd i sociala medier. De senaste åren har Jocke och Jonna legat på toppen av listan, men i år är det andra bullar. Therése Lindgren har nämligen gått om Jocke och Jonna. I ett Medieakademiens pressmeddelande säger Lindgren bland annat detta om förstaplatsen:
Det senaste året har jag haft en härlig känsla av att mycket fallit på plats. Jag känner mig trygg i min roll. Jag pratar om personliga saker som kärleksproblem, ångest och panikattacker, känslan av att inte ha tillräckligt mycket vänner och att inte passa in. Sådant som de allra flesta någon gång i livet går igenom, men kanske känner sig ensamma i.
Greta Thunberg får en hedersomnämning i Maktbarometern då hon från ingenstans klättrat till tolfte plats i listan. Emanuel Karlsten, Medieakademiens ordförande, säger detta om Thunbergs snabba klättring.
Vi har aldrig sett någon som växt från ingenting till att bli en av de med störst påverkan i sociala kanaler på knappt ett år. Det är fullständigt unikt och ojämförligt starkt.
Top 30-listan i Maktbarometern hittar ni i faktarutan nedan.
medieakademien.se Internet, Övrigt, medieakademien, maktbarometern, therese lindgren Via breakit.se Maktbarometern 2019 Therese Lindgren (+1)
Joakim och Jonna Lundell (-1)
JLC (+1)
Newsner (+3)
Pewdipie (0)
Noted media (+10)
Expressen (-5)
Aftonbladet (0)
Djurens rätt (+10)
Ben Mitkus (-4)
Anis Don Demina (+1441)
Greta Thunberg (ny)
Situationer (+21)
IJustWantToBeCool (-5)
Helen Torsgården (0)
Sverigedemokraterna (+62)
Tova Helgesson (-7)
Random making movies (+35)
Vlad Reiser (-6)
TV4 (-6)
Zlatan IbrahIbrahimovi? (0)
Språkföralla (+1)
Nuntium (-3)
SVT (+16)
Filip Dikmen (+7)
Misslisibell (+10)
Viral king (+15)
Zara Larsson (+16)
Linn Ahlborg (-12)
Antonija Mandir (+494)
Jocke och Jonna är mäktigast i sociala medie-sverige Årets version av Maktbarometern är släppt Tumnagel -21.0° 0 Jocke och Jonna dominerar sociala medier i Sverige Anses ha mest räckvidd och engagemang Tumnagel 2.9° 0 Svenskarna har högst förtroende för SR och Systembolaget Lägst för TV3 Tumnagel 56.2° 0
16.0° 0 André Stray André Stray
fre. 27 sep 2019, 15:00
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration