Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Äntligen bättre kontakter? Har Apple äntligen vaknat? Äntligen bättre kontakter? Apples strömkontakter har alltid varit usla och gått sönder efter ett tag om man inte använder dem snällt och försiktigt. Men nu verkar det som om de har förstärkt delen vid MagSafe-kontakten. Hoppas att det gör tricket! flickr.com Mac, Bild till artikel
37.1° 0 Roger Åberg Roger Åberg
ons. 21 feb 2007, 23:00
13 kommentarer till artikeln
hurbur
Dom där kontakterna har funnit i ett år eller mer redan.
av hurbur, onsdag 21 februari 2007 kl 23:21
????
Den följde inte med min dator som är köpt för mindre än ett år sedan :P
av ????, onsdag 21 februari 2007 kl 23:38
Henke
Du klickade inte på länken hurbur? Gör det så ser du att det finns en ny varsion av den ett år gamla kontakten.
av Henke, onsdag 21 februari 2007 kl 23:40
kclr
Kontakten har iaf funnits i minst en månad, för jag har en sån på min MacBook jag köpte i början av januari.
av kclr, onsdag 21 februari 2007 kl 23:50
sebobastian
Jag har en sån på min Macbook.
av sebobastian, torsdag 22 februari 2007 kl 00:05
Timmy
Jag har den nya (långa) på min MBP 17" C2D jag beställde i November.
av Timmy, torsdag 22 februari 2007 kl 00:59
OlleBull
Vet inte hur ni behandlar era kontakter, men jag har aldrig haft problem med sladdarna till mina bärbara och då har jag haft bärbart sedan tidigt 90-tal
av OlleBull, torsdag 22 februari 2007 kl 09:25
MiBook84
OlleBull har troligvis inte använt en bärbar mac på tio år, eller så står datorn bara på ett bord hela dagarna. Hur som helst så ignorerar jag hans kommentar, googla eller sök på apple store usa om folks problem med laddare...

Hur som helst, min MBP C2D har också den förstärkta modellen, den köpte jag i Oktober när den lanserades, har sett många som har den kortare och deras sladdar ser rent fördjävliga ut!


av MiBook84, torsdag 22 februari 2007 kl 10:48
OlleBull
Ser inte så många problem/skador på laddarna som jag skulle vilja kategorisera som dåligt tillverkat . Snarare att ägarna snubblar över sladden, går iväg med datorn med sladden forfarande i eller sliter i sladden när man tar ut kontakten, i stället för att ta tag i själva kontakten. Användarrelaterat skulle jag kalla det för och det är därför apple tagit fram Magsafe.
av OlleBull, torsdag 22 februari 2007 kl 11:46
Fjantomen
OlleBull:
Men det är ju MagSafe-kontakten som var problemet här. Ingen "sliter" i MagSafe-sladden för att få ut den, ändå så pajar den.

Det bästa är ju ändå att om man lämnar in den för garantibyte så måste den skickas till Holland innan man får en ny. Vilket resulterar i att man måste köpa en ny ändå, om man måste använda datorn under tiden.
av Fjantomen, torsdag 22 februari 2007 kl 19:28
killmister
OlleBull har fullständigt rätt, det förstår en vuxen lätt.
Barnen sliter och snubblar i sladdar, akta att ni ej er MacBook kvaddar.
av killmister, torsdag 22 februari 2007 kl 22:43
23gram
Min är helt ful och trist efter jag har virat den runt de utfällbara pinnarna på laddaren där man SKA vira den. Den har blivit helt korvig, bucklig och hur ful som helst.

Heja ny laddare.

Men VARFÖR i hellskotta inte testa detta FÖRE man släpper en produkt?
av 23gram, söndag 25 februari 2007 kl 10:58
Pox Foison
Ni kanske behöver en helt ny värld att leva i. Med mjuka väggar. Min laddare är jättefin...
av Pox Foison, söndag 25 februari 2007 kl 12:12
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration