Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Apple erbjuder tvåstegsverifiering för Apple ID För folk som vill vara på den säkra sidan Apple erbjuder tvåstegsverifiering för Apple ID UPPDATERING:
Precis som Ted nämner bland kommentarerna så verkar det som att vi i Sverige inte riktigt få ta del av detta ännu. Just nu är det endast tillgänglig i ett flertal engelskspråkiga länder och övriga länder kommer få det vid ett senare tillfälle.
-------------För att göra folks Apple IDn lite säkrare erbjuder Apple nu tvåstegsverifiering för alla som vill. Med tvåstegsverifiering krävs det att man både loggar in med sitt lösenord och med en kod på telefonen. Det är klart bökigare men också mycket säkrare så om man känner sig osäker med den nuvarande säkerheten så kanske man skall slå på denna tvåstegsverifiering.Instruktioner om hur man går tillväga för att göra det kan hittas via länken nedan.
lifehacker.com Mac, Övrigt, Apple, Tvåstegsverifiering, Apple ID Tack till Ted Jangius
43.0° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
tors. 21 mar 2013, 23:41
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration