En sån här tablet borde Apple göra!
Eller hur?
Jag har sagt det själv tidigare: Tablets är en trist pryl som är rätt onödig. Tangentbord och mus regerar vilken dag som helst.Men när jag såg den här tanken blev jag lycklig och nu hoppas jag att Apple gör en dator som ser ut precis så här.Tanken är att man har ett tunt trådlöst tangentbord som man har som skärmskydd när man fraktar datorn. När man jobbar så viker man upp skärmen som på bilden och knegar på.Nackdelen är att det blir knepigare att använda datorn som laptop, det vill säga ha den i knät. Men vad säger ni, är det inte en bra idé?
yankodesign.com
Mac,
Via
Digg / Apple
37.5°
0Roger Åberg
fre. 11 maj 2007, 11:00
15 kommentarer till artikeln
Jajjemän, klockrent. En bärbar flyttar man ju mest mellan olika skrivbord ändå, så detta är perfekt.
av egget, fredag 11 maj 2007 kl 11:13
Nej ingen bra idé. Kraftigt ful!
av Jamie, fredag 11 maj 2007 kl 11:14
En skärm, inbyggd dator...trådlöst tangentbord...lätt å frakta...
Med andra ord en mindre imac med tryck känslig skärm?
av AntonSilver, fredag 11 maj 2007 kl 11:42
Nej.
Jag skulle vilja se en MacBook med samma grund princip som nintendo DS.
av =^_^= , fredag 11 maj 2007 kl 11:53
Jag tycker det är en strålande idé!
av Robert Birming, fredag 11 maj 2007 kl 12:17
AntonSilver, det är lite svårt att köra en iMac på batteri eller?
av t K, fredag 11 maj 2007 kl 13:00
tja, det skulle ju vara om man kunde bygga upp den som macbooken är idag, men sen ha skärmen löstagbar också. fast fan vet om det är så svinigt ofta man vill ha det så, även om det vore coolt.
av JonesH, fredag 11 maj 2007 kl 13:06
Habegär...
av idfix, fredag 11 maj 2007 kl 13:25
Ha begär ja visst..Men är inte detta ganska onödigt. Den är vääääldigt snygg osv men nödvändigt, njae?!
av cire, fredag 11 maj 2007 kl 14:28
gör en likadan men med fast tangentbord och vridbar skärm så är jag på.
av Mono, fredag 11 maj 2007 kl 14:36
nån som har en aning om när dom kan tänkas komma med ett nytt tangentbord?
av mac-e, fredag 11 maj 2007 kl 15:07
Det borde ju inte vara omöjligt att fästa tangentbordet i stödet bak och flippa bilden i skärmen så blir det ju exakt son en bärbar ser ut idag. Eller hur?! Funkar det köper jag minst två bara för att den är så cool!
av doktorn, fredag 11 maj 2007 kl 18:25
Förstår inte, tanken är väl ändå att man ska spara utrymme och att det ska vara mer smidigt. Sparar detta något utrymme? Fortfarande en laptop i storlek fast fler lösa prylar att ta hand om. Eftersom man inte kan ha den i knät är den en desktop och min Imac 20" tar lika lite plats. Dessutom är den ful. Nej du, tillbaka till ritbordet.
av JimBolino, fredag 11 maj 2007 kl 18:53
Kul ide som säker kan utveklas vidare..
av what, fredag 11 maj 2007 kl 20:57
Hur är detta bättre än en laptop med tryckkänslig skärm? Hur är en tryckkänslig skärm bättre än än en musplatta för den delen?
av Fjantomen, söndag 13 maj 2007 kl 14:56
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration