Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Glenn har testat Mac Studio Glenn har testat Mac Studio En rackare till dator Vi fick en Mac Studio till kontoret med en M2 Max på insidan. Jag hade precis testat klart MacBook Air med 15-tumsskärm och hade inte lyckats stressa den tillräckligt mycket för att nå dess topp. Så vad tusan skulle jag göra med Mac Studion som, teoretiskt, med M2 Max har 4x kraften hos en M2. Hitta på massa låtsasprojekt och köra Geekbench? Inte så realistiskt kanske och inte så givande för er läsare. Så Glenn Lindberg fick låna maskinen istället. Han fotar, filmar och gör musik. Han borde alltså vara i målgruppen och kunna stressa maskinen betydligt mer.
Men som ni ser i filmen så lyckas han inte heller maxa ut M2 Max, iallafall inte med sitt vanliga arbetsflöde. Mycket vill ha mer heter det ju, men hur mycket mer behöver vi i form av rå kraft? Det kanske är en filosofisk fråga, men just nu känns det som att feta internetkablar och lagring behöver komma ikapp innan suktandet efter mer kraft blir akut igen. Tills dess att alla har gigabit-uppkopplingar och våra enheter har 100 terabyte lagring duger kanske den här datorn alldeles utmärkt?
Mac, Feature, Mac Studio, M2 Max, MacBook Air, Glenn Lindberg
43.0° 0 Roger Åberg Roger Åberg
tors. 29 jun 2023, 08:45
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration