Gmail som program
Lite bättre helt enkelt!
Gmail är ju riktigt skönt men är ändå lite begränsat av att det är ett webbaserat program. Nu görs dock ett försöka att få det ännu bättre i form av programmet Mailplane.De extra godis man skall får är: Dra och släpp av bifogade filer, automatisk storleksändring av bilder, funktion för att enkelt lägga till skärmdumpar (som funkar så där), skicka bilder direkt från iPhoto, spara inloggningen i Keychain och stöd för Growl.Mailplane är i beta-version just nu men känns rätt klart för att släppas i en första version, i alla fall en 0.x-version.Frågan är vad man vinner på att köra Gmail som program? De funktioner som finns listade ovan är alla nice-to-have men inget som gör det dagliga arbetet så mycket bättre. En skön sak som jag har märkt är att jag numera oftast skapar ett nytt fönster för nya mail. Dra och släpp av filer är också fantastiskt!Självklart så kan man också ställa in så att programmet öppnas när man klickar på en e-postadress på en hemsida till exempel. Programmet funkar även för oss som har vår domän hos Google.Jag längtar redan till version 2!
mailplaneapp.com
Mac,
,
gmail,
mail
Tack till oskar och AntonSilver
37.2°
0Roger Åberg
sön. 18 mar 2007, 18:21
15 kommentarer till artikeln
Den största fördelen jag ser är drag'n'drop, men det är inte så drygt att leta rätt på filen heller..
Det var inte lite spam du hade Roger! Rensat nyligen?
av Sälen, söndag 18 mars 2007 kl 19:22
Haha, låter den rensa själv efter en månad. 13 000 är rätt lite faktiskt, den har varit uppe i 22 000 tror jag.
Har lika mycket på mitt andra konto :)
SPAM SPAM SPAM SPAM helt enkelt!
av Roger Åberg, söndag 18 mars 2007 kl 19:33
hur loggade du in som roger@feber.se på gmail?
av andreasw, söndag 18 mars 2007 kl 19:40
Vad är felet på Mail.app?
av Timmy, söndag 18 mars 2007 kl 19:54
Google har en tjänst där man kan flytta sin domän till dem. Funkar fantastiskt bra!
av Roger Åberg, söndag 18 mars 2007 kl 19:57
Timmy: Mail.app är helt ok, men inget slår att ha sin mail tillgänglig överallt, från var som helst. Och inget slår Gmail.
av Roger Åberg, söndag 18 mars 2007 kl 19:58
Att skapa nya fönster för Compose går på webben också, för den som inte visste. Har ni kortkommandon aktiverade så är det Shift + C.
Drag'n'drop har jag även i Firefox, som tillägg. Har specialfunktioner för Gmail så man kan släppa filen direkt på länken "Attach a file" utan att först behöva klicka på den.
av Surfaren, söndag 18 mars 2007 kl 20:04
Roger: Hur menar du att du har din mail tillgänglig överallt till skillnad från Mail.app? Har jag missat nått kanske? :P
av Timmy, söndag 18 mars 2007 kl 21:04
Ja jag förstår inte. Om man ska använda ett program är det väl lika bra att använda ett riktigt epostprogram som Mail, istället för en halvmesyr som detta. Är man inte vid sin egen dator spelar det ju ingen roll om man i vanliga fall använder Mail eller Mailplane, både saknas på andra datorer.
Själv använder jag Mail, och webmail de gånger jag inte har MBP:n med mig. På så sätt har jag dessutom möjlighet att läsa gamla mejl även när jag inte har nätåtkomst, så länge jag har datorn med mig.
av BaronB, söndag 18 mars 2007 kl 21:21
Timmy & BaronB: En del av de saker som gör Gmail så trevligt förlorar man om man använder t.ex. Mail, såsom Google-sökning på all e-post + labels.
av Micke, söndag 18 mars 2007 kl 21:31
Timmy: Om du använder Mail.app så har du inte access till din mail från vilken dator som helst, bara din egen.
BaronB: Gmail fungerar alldeles utmärkt utan MailPlane.
av Roger Åberg, söndag 18 mars 2007 kl 21:40
Men skärpning.. man kan ju komma åt Gmail via mail.app också.. Gmail stödjer ju POP3. Och då använder man mail.app hemma och skitjobbiga webbinterface när man är annorstädes. Båda med Gmail. Så vad är då fördelen med det här programmet?
Eller så har man laptop och använder alltid mail.app.
av jonasn, söndag 18 mars 2007 kl 22:58
jonasn: För att POP3 är crap. Hade dom kört IMAP - ok. Men nu gör dom inte det.
av marnaq, söndag 18 mars 2007 kl 23:38
Jag har helt slutat kolla mail med andra mail-program sedan Google la till funktionen som gör att man kan läsa och skriva mail till andra mail-konton. Fixar all spam även om det kommer via dom andra mail-kontona.
av Zark, söndag 18 mars 2007 kl 23:58
marnaq: ja, jag instämmer. Det är faktiskt anledningen till att jag inte använder Gmail.
Men min kommentar var mer riktad till de som debatterade mail.app och gmail och tyckte att det ena uteslöt det andra och att det här var räddningen. Jag har fortfarande inte fattat vad som är bättre med att köra det här programmet mot att köra gmail som pop3 i mail.app.
av jonasn, måndag 19 mars 2007 kl 12:32
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration